Молдовська компанія «Prograin Organic» допомагатиме вінницьким фермерам розвивати органічне виробництво

Компанія "Prograin Organic" займається закупівлею та маркетингом зернових, олійних культур, насіння, а також засобами захисту рослин та добрив.

Засноване в 2012 році підприємство володіє великим професійним досвідом роботи на ринку зерна. Менеджмент компанії зумів швидко встановити партнерські відносини з великими компаніями на внутрішньому й зовнішньому ринках, щоб безпосередньо поставляти на експорт, здійснюючи імпорт продукції безпосередньо у виробника.

Директор "Prograin Organic" Спартак Кілат розповів про основну мету та принципи компанії, перспективи та можливості органічного виробництва, а також про співпрацю з Міжнародним сільськогосподарським кластером «Дністер», до якого входять фермери  Вінницької області.  

Пане Спартак, що спонукало Вас вибрати органіку? Яка ситуація на ринку органічного землеробства Молдови?

- За останні 10-15 років у сфері інтенсивного сільського господарства виник ряд проблем, які потребують принципового рішення: внесення хімічних засобів захисту рослин зросла до критичного рівня, що руйнує мікрофлору ґрунту. В гонитві за швидким прибутком, фермери порушують сівозміну, вважаючи за краще вирощувати технічні культури, це призводить до деградації ґрунту.

Органічне землеробство відкрило нам нові можливості у вирішенні цих проблем. Фермери розуміють: високий урожай ще не означає високий прибуток, тому органіка перспективна для нас з декількох причин, серед яких виділю наступні:

  1. відмова від хімічних засобів захисту рослин знижують витрати обробітку;
  2. високі ціни реалізації підтверджують перевагу екологічного землеробства над конвенціональних.

Коли в 2015 році ми запропонували фермерам альтернативу вирощування екологічних зернових, багато фермерів поставилися до нашої ідеї скептично, ґрунтуючись на події 2000-2003 років, коли ефективність обробітку екологічних зернових  знівельювала відсутність логістики збуту. Тому нашим пріоритетом стало будівництво в порту Джуджулешть терміналу екологічних зернових, а також створення офісу продажів в Амстердамі, Голландія. У 2015-2018 роках ці два кроки  сприяли зростанню до 20 тисяч га площ, відведених для екологічного землеробства.

Якими саме культурами займається Prograin Organic? Наскільки сприятливі природні можливості Молдови для розвитку органічного землеробства?

- Зростаючий інтерес до нашої продукції з боку європейських партнерів, сприяє розвитку традиційних культур. Ми вирощуємоємо горох, пшеницю, соняшник, кукурудзу та сою. Дана продукція експортується через зерновий термінал в порту Джуджулешть. У секторі нішевих культур вирощуємо спельту, гірчицю, нут, жито, квасоля, дана продукція експортується за допомогою терміналу, розташованого в м. Флорешть.

З огляду на обмежену кількість опадів в останні 10-15 років, можна стверджувати, що Молдова знаходиться в зоні ризикованого землеробства. Проте, в нашій країні сільське господарство є основним бізнесом, тут працює багато успішних підприємців.

Чи сприяє сьогодні законодавство розвитку органічного сегменту в землеробстві Молдови? Чи є розуміння з боку центральної й місцевої влади?

- Коли ми почали цей проект, то прекрасно розуміли: проблеми сектору  вирішуватиметься поступово. Варто відзначити: наші ініціативи  почуті органами центральної влади. Починаючи з 2015 року, наша співпраця з органами центральної влади сприяла прискоренню процесу гармонізації місцевого законодавства до законодавства ЄС. Якщо для бізнесу 3 роки означають цілу вічність, то для органів центральної влади це - хороший результат. Також варто відзначити: однією з найважливіших ініціатив центральної влади стало виділення коштів для субсидування органічного сектору Молдови. Очевидно, в області субсидування фермери Молдови не можуть порівнювати свої можливості з фермерами ЄС, але, тим не менш, цей крок дозволив сектору зрушити з мертвої точки. Основні проблеми , які обмежують розвиток органічного землеробства,:

  • безконтрольний посів ГМО сої, незважаючи на те, що законодавство Молдови забороняє обробіток ГМО культур;
  • запізнення промульгації закону землі не дозволяє контролювати сівозміну і планувати заходи щодо підвищення родючості ґрунтів;
  • законодавство не передбачає покарання особам, які порушують принципи екологічного землеробства шляхом шахрайства;
  • в області субсидування капітальних вкладень, інвестиції в секторі органіки не є пріоритетними в порівнянні з інвестиціями в секторі конвенційного землеробства.

Чи відчуваєте довіру з боку європейців? Чи готові молдовські товаровиробники адаптувати свою роботу до вимог європейських партнерів?

- Як було відзначено, розвитку нашого бізнесу сприяла успішна робота офісу продаж в Голландії, оскільки одним з основних ринків органіки є країни ЄС. Ми вже третій рік доводимо на практиці, що органіку можна йі потрібно продавати в Європу. Терміни адаптації до вимог покупців в ЄС залежать в основному від роботи команди. Наша практика показує: нездійсненних завдань немає, і "Prograin Organic" налаштований успішно розвивати напрямок органічного землеробства.

 

Які країни купують (або готові купувати) у Вас вирощену продукцію? Наскільки  поінформовані про переваги органічної продукції споживачі?

- Правильні інвестиції в технологічний ланцюжок органічного землеробства дозволять зміцнити довіру наших покупців в Голландії, Бельгії, Німеччини, Австрії, Франції, Данії та Болгарії, а в поточному році ми запланували здійснити перші поставки в Японію і США. Споживачі вищевказаних країн добре поінформовані про користь споживання органічних продуктів. Споживання органічних продуктів - модний тренд, який є основою ведення здорового способу життя.

Якими Ви бачите перспективи співпраці Prograin Organicс з агрокластером «Дністер»?

- Наш проект  не просто бізнес, а інтеграція ланцюжка цінностей органічного землеробства. Для фермера співробітництво в рамках даного проекту означає конкретний ринок збуту за привабливими цінами, а для нас - оптимальне планування ресурсів і сівозміни. З огляду на можливості України, ми впевнені: така модель влаштовує всіх, і може  реалізовуватись у рамках агрокластера «Дністер». Переконаний: кооперація членів агрокластеру дозволить здійснити інвестиції в основні інфраструктурні проекти, які будуть корисними як для екологічних фермерів  Молдови, так і України.