Про стан забезпечення населення області якісною питною водою

 

Про стан забезпечення населення області якісною питною водою та хід виконання Обласної програми “Питна вода” на 2012-2020 роки, затвердженої рішенням 12 сесії обласної Ради 6 скликання від 17 липня 2012 року №379, доповів Директор Департаменту Волков С.А. на засіданні координаційної ради з питань питань місцевого самоврядування при голові Вінницької обласної Ради, яка відбулась 22 березня 2018 року в приміщенні КП "Вінницяоблводоканал"

 

 Сучасний стан систем водозабезпечення характеризується наступними показниками.

Послугами з централізованого водопостачання охоплено 62% населення області, а саме - 18 міст, 29 селищ міського типу та 357 сіл області (24,5% від загальної кількості).

Послуги надаються 92 суб’єктами господарювання в сфері централізованого водопостачання та водовідведення, з яких 62 отримали відповідні ліцензії.

В якості джерел централізованого водопостачання використовуються відкриті водойми на 5 водогонах (в містах Вінниця, Калинівка, Хмільник, Ладижин, Козятин) та комунальні артсвердловини в кількості 252 од. Кількість свердловин збільшилась в порівнянні з 2013 роком на 21,7%.

Протягом останніх 5-ти років в області намітилась чітка тенденція щодо збільшення основних виробничих потужностей підприємств водопровідно-каналізаційного господарства. Проводиться значна робота щодо будівництва та введення в експлуатацію нових мереж.

Загальна протяжність комунальних мереж водопостачання на початок 2018 року складає 2638,9 км, що на 22,5% більше в порівнянні з 2013 роком.

Крім того, проходить упорядкування прав власності на об’єкти. Зокрема виявляються та приймаються в комунальну власність безгосподарні мережі колишніх агроформувань, заводів тощо.

При здійсненні такої передачі, виникають додаткові фінансові навантаження на місцеві бюджети, оскільки на законодавчому рівні не передбачені джерела відшкодування витрат на виготовлення технічної документації, приведення їх в належний стан для подальшої експлуатації.

Нетиповий наслідок діяльності підприємств – зменшення обсягу поданої споживачам води, в середньому на 3%.

Це пов’язано з підвищенням культури водоспоживання, економією кінцевого споживача та значним відсотком встановлених приладів обліку води (87%).

Централізованими системами водовідведення охоплено 48% населення області, з яких 100% міст, 65% селищ міського типу та 0,3% сільських населених пунктів.

Загальна кількість окремих каналізацій – 45 од., протяжність каналізаційних мереж – 1051,5 км. Системами водовідведення в 2017 році пропущено 29,8 млн. м3 стоків. Дані показники мають тенденцію до зростання на 15-28%.

Основні проблемні питання водопровідно-каналізаційного господарства

  • Недосконалість системи тарифного регулювання, як наслідок збиткова діяльність підприємств галузі;
  • Виробниче обладнання підприємств зношене в середньому на 40-50%. Як наслідок, витоки і непродуктивні втрати води становлять більше 30%;
  • Потребує заміни застаріле енергозатратне насосне обладнання;
  • Необхідність впровадження новітніх, енергозберігаючих технології по доведенню якості питної води та стічних вод до європейський стандартів;
  • Недованатженість очисних споруд каналізації та суттєве збільшення концентрації забруднюючих речовин в стічній воді тощо.

Для покращення водопостачання та водовідведення населених пунктів Вінницької області протягом 2017 року:

-        здійснено ремонт та/або заміну 30,8 км водопровідних та 7,4 км каналізаційних мереж;

-        проведено поточні ремонти 56 водопровідних та 57 каналізаційних насосних станцій;

-        проведено регламентні роботи на 3 водопровідних та 22 каналізаційних очисних спорудах;

Протягом минулого року продовжилась робота згідно обласної програми «Питна вода» в рамках якої реалізовано 8 проектів із водозабезпечення населених пунктів області на загальну суму 4 млн. грн., що надавалась на поворотній основі.

Роботи виконані у 4 населених пунктах Барського району (с. Комарівці, Журавлівка, Маньківці та м. Бар) 3 населених пункти Мурованокуриловецького району (с. Михайлівці, Курашівці, Галайківці), а також у смт. Теплик.

Обласна програма «Питна вода» фінансується з обласного бюджету з 2014 року. За ці роки освоєно видатків в обсязі 12,13 млн. грн. виконано роботи по 26 проектах.

Кредит з обласного бюджету надається комунальному підприємству територіальної громади під 6% річних, терміном до 3-х років, відповідно до Правил надання кредитів Обласним фондом  сприяння інвестиціям та будівництву.

Загальні витрати коштів зі всіх рівнів бюджетів та коштів підприємств на розвиток та реконструкцію систем централізованого водопостачання та водовідведення за 2017 рік становить – 38,3 млн. грн.

 

 

Презентація

 

 

Директор департаменту

ВОЛКОВ Сергій Адієвич

 Адреса: 21100, м. Вінниця, вул. В. Порика, 29,
тел. (0432) 43-74-08, факс (0423) 43-94-35
електронна пошта - dep_jkg@vin.gov.ua