Чим небезпечний кашлюк

  Кашлюк вважається дитячою хворобою. У медичній практиці практично не існує таких випадків, коли цим заражались дорослі. Це гостре бактеріальне захворювання, що характеризується ураженням органів дихання та супроводжується тяжкими нападами кашлю.

    Захворювання викликається аеробною бактерією Bordetella pertussis, яку також називають кашлюкова паличка або паличка Борде-Жангу. Зараження цією хворобою відбувається при контакті з хворим: при кашлі, чханні і просто розмові з ним. 

   Захворювання має класичні симптоми, проте останнім часом трапляються і стерті форму коклюшу, це стосується переважно вакцинованих осіб. Перебіг захворювання має стадійний характер. Симптоматика коклюшу нагадує бронхіт з важким нападоподібним, тривалим кашлем, який виникає переважно в нічний період. Частота нападів кашлю залежить від важкості захворювання і може складати від 15 до 50 епізодів за добу. При важкій формі, напад кашлю зазвичай закінчуватися блюванням. Перебіг захворювання триває від 5 до 12 тижнів, проте може затягуватись на довший період.

    Кашлюк небезпечний своїми ускладненнями, які найбільш часто з’являються у немовлят та не вакцинованих дітей. Можуть мати наступні прояви:

  • виникнення пневмонії, коли приєднується вторинна бактеріальна інфекція; ателектазів; пневмотораксу; 

  • з боку нервової системи: виникнення судом, набряку мозку, внутрішньочерепних крововиливів, гіпоксичної енцефалопатії, вогнищевих та генералізованих судом;

  • грижі, нетримання сечі, випадіння прямої кишки, субконюктивальні крововиливи.

   Найважливішими у лікуванні хворих на кашлюк є правильно організовані режими, нагляд за хворим та призначення фахівцем антибактеріальних препаратів.

   Також швидкому одужанню сприяють прогулянки на свіжому повітрі, особливо якщо поруч є водойми. Довге перебування в закритому приміщенні може викликати судомний кашель, тому як можна більше часу батьки повинні проводити з дитиною на вулиці. Навіть якщо напад почався вночі, бажано вивести дитину на свіже повітря і тоді напад може відступити.

    Після перенесеного кашлюку формується стійкий імунітет. Повторні захворювання на коклюш дуже рідкі та мають стерту форму перебігу. Основним методом запобіння захворюванню є специфічна профілактика. Активна імунізація від кашлюку розпочалась ще в 1959 році та значно вплинула на зменшення поширеності захворювання та смертності від його ускладнень.  

   З метою імунізації застосовують коклюшну вакцину, яка входить в склад вакцини-АКДП, разом з дифтерійним і правцевим анатоксинами. Вакцинація проводиться дітям відповідно до календаря щеплень.

 Батькам важливо розуміти, що коклюш досить небезпечна і важка хвороба. Аби уникнути цієї недуги необхідно робити вакцинацію та своєчасно звертатися за фаховою консультацією.

  Прес-служба ДОЗ ОДА