Людвіг Маліновський - засновник першої лікарні у Вінниці

У Вінниці є вулиця Маліновського. Хоч вона невеличка, але знають її майже всі вінничани. Проте, мало хто знає, що вулиці присвоєне ім’я не маршала Родіона Маліновського, а лікаря Людвіга Маліновського. Саме з нього починається історія провідного лікувального закладу Вінниччини  - лікарні імені М. Пирогова.

Розповідає завідувачка музею імені Людвіга Маліновського Нонна Миколаївна Древа.

-Історія музею Маліновського, який діє на базі лікарні імені М. І. Пирогова починає свою історію зі створення лікувального закладу.  Вінниця на початку XX століття залишалася повітовим містом. До 1905 року постійного стаціонару лікарні у Вінниці не було. У квітні 1905 року звільнилося приміщення і повітова управа звернулася до міської думи з проханням передати його для розташування земської лікарні. Після передачі в ньому розмістили 75 ліжок. Це була на той час найбільша лікарня на Поділлі. Саме в цю лікарню потрібен був хірург. Людвіг Маліновський написав прохання в Подільську губернську управу про призначення його на посаду лікаря Вінницької земської лікарні та отримав згоду, - говорить Нонна Древа.

В земській лікарні працювали 30 медичних працівників. Весь персонал жив у лікарні. У квітні 1910 року Подільським земством був оголошений Всеросійський збір коштів на будівництво лікарні у м. Вінниці. У такий спосіб вінницькі лікарі вирішили вшанувати пам’ять М.І.Пирогова, оскільки у 1910 році виповнювалося 100 років від дня народження цього геніального вченого і хірурга.

-У квітні 1913 року був урочисто закладений  перший камінь майбутньої лікарні, а влітку 1914 року уже завершили будівництво п’яти перших корпусів. Завершити внутрішні роботи не встигли - на заваді стала Перша світова війна і лікарняні новобудови забрали під потреби військових. На Вінниччині було чотири військові шпиталі. Один із них очолював і Людвіг Маліновський.  У госпіталі хірург організував навчання сестер милосердя,  - розповідає керівник музею.

Відомо, що Пироговська лікарня будувалася як лікувальний заклад хірургічного профілю, покладаючи сподівання, що працювати в ній буде власне Маліновський, але під час урочистостей він застудився і незабаром пішов з життя.

-На смерть Маліновського попри те, що йшла війна, були перебої з постачанням продуктів, питної води, Вінниччини приймають рішення увічнити пам'ять хірурга.  Тому в 1917 році було прийнято рішеннях створити у лікарні бібліотеку, а згодом і музей Маліновського, - розповідає Нонна Древа.

Згодом, хірургічну естафету прийняв видатний хірург, доктор медицини Микола Миколайович Болярський. Він працював в лікарні упродовж 21 року, з них 19 років не лише хірургом, але й головним лікарем. Саме він допомагав поповнювати фонд музею, збирав і власноруч підписував фотографії, знаходив документи. Далі продовжила справу бібліотекар Віра Миколаївна Маньярова. Відвідувачі ділилися з нею старими фотографіями з життя лікарні. До нашого часу збереглося кілька десятків.

-На теперішній час ми зрозуміли, що музей в такому стані, якому він є не може повністю задовольнити потреби відвідувачів. Медики постійно цікавляться історією медичного життя регіону.  Тому було вирішено перетворити музей на науковий центр. Фонд наукового центру нараховує чимало історичних документів, якими цікавляться як лікарі, так і студенти, що навчаються в медичному університеті. Матеріали використовуються в наукових роботах наших лікарів.

 

Возможно, это изображение (1 человек, стоит и в помещении)

Возможно, это изображение (один или несколько человек)

Возможно, это изображение (1 человек)

Возможно, это изображение (ювелирные изделия)

Нет описания фото.

Возможно, это изображение (1 человек)

Возможно, это изображение (1 человек и скульптура)

Возможно, это изображение (в помещении)

 

 

 

 

 

Директор департаменту

 

ЗАДОРОЖНА Ольга Іванівна

 

Адреса: 21036, Хмельницьке шосе, 7

Тел/факс: 66-12-05 Факс 66-12-11

E-mail: [email protected]