При цьому активісти стверджують, що керувалися ідеєю Президента стосовно громадського обговорення ухваленого закону про люстрацію, – говорить заступник керівника штабу Народної самооборони Вінницького району Євген Вовк:
– Як Батьківщина Президента, Вінниччина зобов’язана показати Україні приклад того, як треба проводити обговорення цього закону. У пропонованих деклараціях нас насамперед цікавить майнове питання і партійна приналежність.
Першим, з кого активісти вирішили розпочати «люстрацію по-вінницьки» став голова облдержадміністрації Анатолій Олійник. Він пообіцяв заповнити декларацію, адже приховувати, каже, нічого. Стосовно ж своїх підлеглих, то змусити їх прозвітувати закон поки не дозволяє.
– Якщо людина надасть свою згоду, то я запропоную. Якщо люди, які це зроблять добровільно, як я, наприклад, – це буде нормально.
За словами Анатолія Олійника, чимало гострих питань вдасться вирішити, коли «люстраційний» закон буде підписано. Свою ж долю після введення його в дію губернатор уже знає.
– Я дійсно працював на комсомольській роботі. Мені було 22 роки, коли мені запропонували, як молодій людині, працювати. Працював звільненим секретарем комсомольської організації Кодимського СПТУ №5 три роки, був заворгвідділом райкому комсомолу, пропрацював 8 місяців першим секретарем Кодимського райкому і мене перевели в Одеський обком комсомолу. Там я працював інструктором оргвідділу, потім – інструктором по обліку і підготовці кадрів. А 1988-го року, коли я зсередини бачив, що треба цю систему міняти, написав заяву за власним бажанням і перейшов на роботу в Тульчинську школу-інтернат для дітей-сиріт. Тому на керівних роботах я не був навіть в обкомі комсомолу, – розповів Анатолій Олійник.
Запевнивши, що обов’язково заповнить запропоновану декларацію, про своє минуле повідав і голова обласної ради Сергій Свитко. Каже, хоча в студентські часи був у компартії, керівних посад також не займав.
– 7 вересня 1990 року я написав заяву про вихід з цієї партії. Написав у своїй заяві, що ця організація є злочинною. Після цього мав проблеми з КГБ. Ми всі були зазомбовані радянською системою. Я усвідомив, на жаль, досить пізно, навчаючись уже в аспірантурі, те, що здійснила комуністична партія і вважаю, що, вийшовши з неї, зробив правильний, мужній крок, адже на той час ще існувала радянська система і наслідки для мене і моєї родини, думаю, були прогонозовані, якби перемогли не демократичні сили, а ГКЧП, – каже Сергій Свитко.
Не запитували активісти про партійне минуле у прокурора області В’ячеслава Соколового. А над тим, чи заповнювати напівзаконну декларацію, посадовець обіцяв подумати.
– Ми не повинні допускати порушень закону. Якщо закон зараз скерований до Венеціанської комісії для експертного аналізу, тому ми повинні також проявити свою європейськість, цивілізованість і не бігти поперед тих норм, які будуть встановлені, – наголосив В’ячеслав Соколов.
Добровільно заповнених декларацій від посадовців активісти чекають через 10 днів. Як діятимуть стосовно тих, хто відмовиться звітувати, поки не визначились. А поки на дверях установ, які відвідують, клеють наліпки: «На об’єкті проводиться люстрація. Геть сміття минулого режиму».