ЗВІТ представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Вінницькій області

ЗВІТ
представника Національної ради України
з питань телебачення і радіомовлення
у Вінницькій області
Мазурика Вадима Станіславовича
за 2016 рік
1. Вступ.

Звіт про діяльність представника Національної ради у Вінницькій області охоплює період з 01 січня до 31 грудня 2016 р.
У своїй діяльності представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Вінницькій області керується Конституцією України, законами України «Про інформацію», «Про телебачення і радіомовлення», «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України», «Про авторське право та суміжні права», «Про рекламу», «Про порядок висвітлення діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», «Про телекомунікації», «Про радіочастотний ресурс України», «Планом розвитку національного телерадіоінформаційного простору України», іншими законами України та нормативними документами, які регламентують питання функціонування телерадіопростору в Україні, Регламентом Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення, Положенням про представника Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення, рішеннями регуляторного органу.

1.1. Підсумки ліцензування телерадіомовлення.
Процес ліцензування є одним з факторів, що безпосередньо впливають на розвиток телерадіоінформаційного простору області. За результатами 2016 р.:
· у конкурсі на частоті 72,47 МГц у м.Вінниці перемогла ТОВ «Редакція газети «Все про бухгалтерський облік» (м.Київ, позивні «Яскраве радіо»);
· продовжено термін дії ліцензії вісьмом мовникам: КО «Редакція Барської районної газети «Подільський край» та ефірного радіомовлення» (м. Бар), Міськрайонній редакції проводового радіомовлення «Обрій» (м. Жмеринка), Районному КП «Редакція газети і радіомовлення «Томашпільський вісник» (смт.Томашпіль), Оратівській районній редакції радіомовлення (смт. Оратів), Гайсинській районній редакції радіомовлення (м. Гайсин), Редакції районного радіомовлення «Промінь» (м. Козятин), Козятинському МКП «Телерадіомовна редакція ефірно - проводового мовлення «Погляд» (м. Козятин), КП «Редакція Тульчинського радіомовлення» (м. Тульчин);
· ліцензію провайдера програмної послуги у м.Хмільнику одержав ФОП Бессалицьких Я.Л.;
· рішеннями Національної ради внесено зміни до ліцензій десятьох ефірних мовників: КО «Редакція Барської районної газети «Подільський край» та ефірного радіомовлення» (м.Бар), ПП ТРК «Подільські комунікації» (м.Ладижин), Міськрайонній редакції проводового радіомовлення «Обрій» (м.Жмеринка), Редакції районного радіомовлення «Промінь» (м.Козятин), КП «Редакція Тульчинського радіомовлення», Районному КП «Редакція газети і радіомовлення «Томашпільський вісник» (смт.Томашпіль), Оратівській районній редакції радіомовлення (смт Оратів), Районному телерадіокомітету «Шаргород» (м.Шаргород), Козятинському МКП «Телерадіомовна редакція ефірно - проводового мовлення «Погляд» (м.Козятин);
· переоформлено ліцензії шістьох компаній провайдерів програмної послуги: ПП Телерадіоорганізації «Аміго» (м. Козятин), ПП «Телерадіокомпанії «Твін» (м.Калинівка), ЗАТ «Підприємство Вінницький технічний центр «Мелодія» (м. Вінниця), ТОВ «Телекомунікаційна компанія «Вінтелепорт» (м. Вінниця), ДП телестудії «ОВІС-2» Малого підприємства «ОВІС» (м.Могилів-Подільський), ТОВ «Телерадіокомпанія «Краяни Плюс» (м. Могилів-Подільський, діяльність у містах Іллінці та Тульчині);
· анульовано ліцензії двох компаній – провайдерів: ПП ТРК «Вік-Інтер» (м. Хмільник) та ТОВ «Підприємство «Кабельне телебачення» (м.Вінниця).

1.2. Загальний стан телерадіопростору області.
Загальна кількість компаній - ліцензіатів на Вінниччині -48. Впродовж звітного року припинили діяльність дві компанії-провайдери програмної послуги, натомість одна одержала ліцензію Національної ради. У 2016 році відновила діяльність в якості мовника у цифровій мережі Т2 (мультиплекс МХ-5) ОА ВГТРК «Вінниччина». Відбулись незначні модифікації у структурі телерадіопростору області, який наразі має такий вигляд: 26 ефірних радіомовників, 1 аналоговий ефірний телемовник, 2 телемовники в ефірній цифровій мережі, 5 мовників у кабельних мережах, 1 проводовий радіомовник та 18 компаній-провайдерів програмної послуги.
Представник Національної ради керувався Планом розвитку національного телерадіоінформаційного простору України, затвердженого Національною радою України 1 грудня 2010 р. у редакції рішення №101 від 28 січня 2016 р., зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року.
Якісний аналіз стану телерадіопростору Вінницької області здійснювався на основі наступних параметрів:

1.2.1. Створення Національної Суспільної телерадіокомпанії України та вплив цього процесу на телерадіопростір області.
Упродовж 2016 року відбувся процес остаточної трансформації колишньої обласної державної телерадіокомпанії у філію Національної телекомпанії України – Вінницьку обласну дирекцію «Вінтера». Відтак, Національна суспільна телерадіокомпанія України базуватиметься на теренах Вінницької області на об’єднаних потужностях НТКУ, НРКУ та ВОД «Вінтера». Покриття аналогової ефірної телемережі програм Національної телекомпанії України на території області становить понад 96%; «Вінтера» здійснює телевізійне мовлення з передавачів, які розташовані у десяти населених пунктах (Вінниця, Баланівка, Козятин, Гайсин, Ладижин, Погребище, Тульчин, Томашпіль, Жмеринка, Могилів-Подільський), покриваючи до 70% території області. З відключенням аналогового мовлення ситуація з покриттям сигналом Національної Суспільної телерадіокомпанії буде виглядати проблемною, позаяк ефірна цифрова мережа Т2 охоплює не більше 65-67% території області (детальніше про це у п.1.2.3.). 5 вересня у Вінниці відбулось широке обговорення цих проблем під час круглого столу «Очікування від Суспільного мовлення у регіонах», який проходив в рамках відповідного проекту Ради Європи.

1.2.2. Запровадження єдиної FM-мережі державного радіомовлення.
1 квітня 2016 р. Національна радіокомпанія України розпочала мовлення на частоті 88,6 МГц у м.Вінниці з потужністю передавача 0,5 кВт. Тим самим було продовжено процес формування єдиної FM-мережі державного радіомовлення на території області. Її конфігурація на даний час є такою: вже названа частота у м.Вінниці, частота 105,1 МГц у с.Баланівці (потужність передавача – 1 кВт), 9 частот FM-діапазону у районах області (потужність передавачів – 01-02 кВт). До цієї мережі долучаються 12 передавачів на УКХ-частотах (0,1 кВт), програма «Промінь» (частота 68,75 МГц у м.Вінниці) та дві частоти, на яких транслюється програма «Культура» (71,93 МГц у с.Баланівці та 104,1 МГц у смт.Піщанці). Національна рада у 2016 р. замовила у ДП «УДЦР» висновки на прорахунок частот в FM-діапазоні для семи населених пунктів області. У цьому випадку процес запровадження єдиної FM-мережі на Вінниччині можна буде вважати завершеним. Разом з тим впродовж декількох років не прораховуються частоти у таких населених пунктах, як Хмільник, Козятин та Тростянець, при цьому у перших двох існують серйозні проблеми з трансляцією програм Національної радіокомпанії України.
Особливістю радіоінформаційного простору Вінниччини є відсутність з 2000-го року (за винятком обласного центру) проводового мовлення. Його замінником на території області є мережа середньопотужних (0,1- 0,2 кВт) ефірних передавачів, з яких здійснюється трансляція програм НРКУ, колишньої ОДТРК та місцевих мовників на територію кожного конкретного району.

1.2.3. Впровадження цифрового мовлення.
Пунктом 3.6. Плану розвитку визначено, що вимкнення аналогового телебачення на території України здійснюватиметься у чотири етапи; Вінницька область при цьому віднесена до другої групи. Цифрові передавачі на теренах області встановлені у 5-и населених пунктах: Вінниці, Баланівці (Бершадський район), Погребищі, Ямполі та Володимирці (Шаргородський район). У звітному році Національна рада України звернулась до Українського Державного центру радіочастот на предмет прорахунку додаткових частотних присвоєнь для цифрового мовлення в стандарті DVB-T2 у Вінниці, Ободівці Бершадського та Володимирці Шаргородського району.
Станом на грудень 2016 р. в ефірній цифровій мережі на території Вінницької області здійснюють діяльність 29 телемовників (програма Business відсутня у мультиплексі МХ-3, а «Банк- ТБ» та «Вінтаж» - у мультиплексі МХ-5).
На території області наявна низка зон, в яких повністю або частково бракує цифрового сигналу. Зокрема, відсутність цифрового мовлення зафіксована у м.Могилеві-Подільському, на півночі Хмільницького та Козятинського районів та центральній частині області (Іллінецький, Тульчинський, Немирівський райони тощо). Ситуація підтверджена фахівцями Українського державного центру радіочастот.
Крім компаній-ліцензіатів цифрової ефірної мережі Т2 на території області діяльність у сфері цифрового мовлення здійснюють ще декілька суб’єктів інформаційного простору. Технологію IPTV- телебачення пропонують абонентам компанії «Вінтелепорт» (м.Вінниця), «Діджітал Скрінз» (м. Київ) та «Українська телекомунікаційна група» (смт. Калинівка Київської області, діяльність у м.Гайсині). В Ямпільському районі ТРС «Імпульс» реалізовує ліцензію провайдера у цифровій багатоканальній мережі за технологією «МІТРІС». Провайдери програмної послуги у м.Вінниці ТРК «Еверест» та ТОВ «ВОЛЯ-Кабель» пропонують поряд з аналоговими цифрові пакети. Діяльність ліцензіата ТОВ «Телерадіокомпанія «Етер» у стандарті DVB-H на 48 ТВК у м.Вінниці та 58 ТВК у с.Баланівці не здійснюється.
З метою координації діяльності організацій та відомств у розбудові цифрового мовлення на теренах Вінницької області функціонує регіональна група під керівництвом заступника голови Вінницької облдержадміністрації І.Івасюка.

1.2.4. Захист телерадіоінформаційного простору.
Впродовж звітного року Національною радою було прийнято 9 рішень стосовно внесення змін до Переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України. Із переліку було вилучено 50 програм, загальна кількість вилучених програм на кінець 2016 р. становить 76 програм. Компанії – провайдери програмної послуги оперативно інформувались представником Національної ради щодо необхідності внесення змін до пакетів програм, які пропонуються абонентам. До Національної ради та представника Нацради двічі звертались телеглядачі на предмет трансляції у телемережах заборонених програм (зокрема, програм компанії «Стрим» із зображенням георгіївської стрічки). На виконання п.5.10 Плану основних заходів Національної ради впродовж березня-травня звітного року здійснено моніторинг всіх компаній-провайдерів області. ТОВ ТРК «Еверест», що ретранслювала у власній багатоканальній телемережі канал «Ностальгия», було надіслано повідомлення про порушення.
На виконання доручення Прем’єр-міністра України №386616/1/1-16 від 1.11.2016 р. та наказу голови Національної ради № 5/225 від 22.08.2014 р. представник Національної ради спільно з правоохоронними органами здійснив спільні заходи, спрямовані на захист телерадіопростору області. Крім того, уповноважені представники Головного управління Національної поліції у Вінницькій області одержали всю повноту інформації, необхідної для здійснення таких заходів.
За даними Подільської філії Українського державного центру радіочастот, станом на грудень 2016 року на українсько-молдавському прикордонні зафіксовано 13 теле- та 10 радіомовників з Республіки Молдови. Частина з них є російськими мовниками, програми яких ретранслюють телерадіокомпанії Молдови (зокрема, невизнаної Придністровської Молдавської Республіки). Іноземні теле– і радіопередачі мають змогу приймати мешканці 8-ми районів області.
У серпні 2016 р. представник Національної ради взяв участь у практичному семінарі «Світові стандарти журналістики у висвітленні конфліктів», підготовленого Фондом Фрідріха Науманна, та одержав відповідний сертифікат.

2. Дотримання телерадіоорганізаціями ліцензійних умов та умов ліцензій.
Впродовж звітного року одним з пріоритетних напрямів діяльності представника Національної ради залишався контроль за дотриманням телерадіоорганізаціями ліцензійних умов. В ході моніторингів та планових перевірок радіо- і телемовників було зафіксовано низку порушень ч.7 ст.27, ч. 8 ст.28 та п. «а» ч.1 ст.59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Йдеться, зокрема, про ОА ВГТРК «Вінниччина», ТОВ «Укрмедіа – Проект», ПП ТРК «Подільські комунікації», а також районні редакції ефірного радіомовлення з Оратова, Козятина, Тульчина, Чернівців та Іллінців. В переважній більшості випадків фіксувалось порушення ліцензійних умов в частині жанрового розподілу програмного наповнення (збільшення або зменшення частки культурологічних, просвітницьких, розважальних, дитячих передач тощо).
Внесення Національною радою змін до форми ліцензії на мовлення, зокрема, стосовно табличного розподілу структурних елементів програмної концепції, мало позитивний ефект. Компанії, ліцензії яких були переоформлені за новим принципом, мають більший простір для творчості і не допускають в своїй діяльності порушень, про які йшлося вище.
Разом з тим, впродовж 2016 р. було зафіксовано два випадки порушень з боку мовників ч.4 ст.35 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Ця тенденція проявилась під час планових перевірок Районної редакції радіомовлення «Промінь» (м.Козятин) та КП «Редакція газети «Чернівецька зоря» (смт.Чернівці). Компаніями не був витриманий термін подання заяв для переоформлення ліцензій, передбачений чинним законодавством. Редакція «Промінь» спромоглась виправити ситуацію, впродовж року ліцензія була переоформлена. Радіоредакція з Чернівців натомість прийняла рішення припинити діяльність.
У звітному році здійснювався традиційний моніторинг мовлення регіональних компаній в ефірній цифровій мережі Т2. Слід відзначити відновлення мовлення у мультиплексі МХ-5 ОА ВГТРК «Вінниччина», яка з 2015 року не здійснювала діяльності.
Впродовж 2016 р. було зафіксовано відсутність діяльності двох компаній – провайдерів з Вінниці: КТК «Веко» та ТОВ «Підприємство «Кабельне телебачення». Ситуація з КТК «Веко» відображена у матеріалах планової перевірки; ліцензія ТОВ «Кабельне телебачення» анульована Національною радою за заявою підприємства. В аналогічний спосіб анульовані ліцензії (провайдера та мовника) ПП ТРК «Вік-Інтер» з Хмільника.
Станом на грудень 2016 р. на Вінниччині ліцензії Національної ради мають 18 компаній – провайдерів програмної послуги, які працюють у 15 населених пунктах області. Крім них послуги надають також компанії, які зареєстровані не у Вінницькій області: ТОВ «ВОЛЯ - Кабель», ТОВ «Датагруп Медіа», ТОВ «Діджитал Скрінз» та «Українська телекомунікаційна група». У чотирьох містах та селах Вінниччини здійснюється мовлення у багатоканальних мережах: Вінниці, Жмеринці, Могилеві-Подільському та Клембівці Ямпільського району.
Під час моніторингів та планових перевірок у діяльності декількох компаній були зафіксовані порушення законів України та ліцензійних вимог. Зокрема, порушення ч.5 ст.42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» виявлені у ТОВ «КТЛ» та ПП «Телерадіокомпанія «Тодор» (обидві - м. Ладижин), а також ПП «Телерадіокомпанія «ВДВ» (м.Гайсин). У багатоканальній телемережі ТРК «Еверест» (м.Вінниця) транслювався канал «Ностальгия», вилучений Національною радою з переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України.
За результатами планової перевірки Національна рада оголосила попередження КТК «Веко» (м.Вінниця) в зв’язку з відсутністю діяльності.
У листопаді звітного року Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» щодо уточнення умов розповсюдження програм телерадіоорганізацій у складі універсальної програмної послуги». На виконання закону Національною радою України було прийнято низку рішень, якими визначено склад УПП для населених пунктів Вінницької області. Закон вступає в силу з 1 січня 2017 року, відтак представник Національної ради надав компаніям-провайдерам вичерпну інформацію з цього приводу.
На виконання п.5.9. Плану основних заходів Національної ради на перше півріччя 2016 р. було здійснено моніторинг на предмет дотримання телерадіоорганізаціями норм Закону України «Про засудження комуністичного та націонал – соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їхньої символіки». Порушень норм закону не зафіксовано.
У березні звітного року Національна рада внесла зміни до Системи візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована. Згідно з п. 5.9 Плану основних заходів Національної ради постійно моніторився ефір телекомпаній, які транслюють художні фільми, серіали, документальні фільми. Зокрема, в ефірі ІТА «ВІТА» в період з 5 до 21.10.2016 р. транслювалось 10 фільмів та серіалів ІІ категорії (12+) та 1 серіал ІІ категорії (16+). Фільми та серіали були марковані відповідними позначками.
ТРК «Еверест» транслював у цей самий період 14 фільмів ІІ категорії (16+). Всі необхідні позначки були присутні. ОА ТРК «Вінниччина» впродовж листопада транслювала 15 фільмів І та ІІ категорії за наявності відповідних позначок. Таким чином, порушень з боку місцевих телеорганізацій Системи візуальних позначок не зафіксовано.
Протягом 2016 року жодна з ТРО Вінниччини не допустила порушень Правил ведення мовлення на теле- і радіоканалах у Дні трауру (скорботи, жалоби) та Дні пам’яті.

3. Дотримання телерадіоорганізаціями вимог законодавства щодо частки національного аудіовізуального продукту в програмах (передачах).
Представник Національної ради приділяє увагу забезпеченню дотримання суб’єктами телерадіопростору вимог чинного законодавства щодо частки національного аудіовізуального продукту, визначених ч.1 ст. 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». На виконання п.5.11. Плану основних заходів Національної ради було здійснено 14 відповідних моніторингів мовлення місцевих та регіональних компаній. Зменшення частки національного продукту по відношенню до ліцензійних вимог, зафіксоване актом позапланової перевірки, допустила ОА ВГТРК «Вінниччина» (07:02:05 замість 16 годин згідно ліцензії). Наступні моніторинги показали, що компанія зробила відповідні висновки, порушення не фіксувались.
Ефірними ТРО області також транслюються передачі іноземного виробництва. Зокрема, ТРК «Такт» на підставі угоди з Радою директорів мовлення радіо «Свобода» здійснює трансляцію програм даної радіостанції в обсязі 2 год./добу, що не впливає на ліцензійні вимоги до компанії.
8.11.2016 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (щодо частки пісень державною мовою в музичних радіопрограмах і радіопередачах)». З цього часу радіоорганізації зобов’язані транслювати впродовж доби, а також у часових проміжках 7:00-14:00 та 15:00-22:00 щонайменше 25% пісень та вести не менше 50% передач українською мовою. В період з 11 до 15.11.2016 р. було здійснено моніторинги низки радіоорганізацій області на предмет дотримання вимог закону.

 

Мова ведення передач українською мовою – в діапазоні від 64 до 94%.
Таким чином, здійснені моніторинги порушень законодавства не виявили. Компанії дотримуються квот україномовного пісенного продукту та ведення ефіру українською мовою.

4. Дотримання телерадіоорганізаціями вимог законодавства про рекламу і спонсорство.
Питання дотримання законодавства про рекламу і спонсорство постійно знаходилось в центрі уваги під час нарад з керівниками ТРО. У звітному році було здійснено 15 цільових моніторингів телерадіоорганізацій області, а також періодично моніторилась місцева реклама у програмах національних мовників.
Впродовж 2016 року в ході планових та позапланових перевірок, а також моніторингів порушень законодавства про рекламу не зафіксовано.
Здійснювались моніторинги іноземних телерадіоорганізацій на предмет дотримання ними ч.9 ст.13 Закону України «Про рекламу». Відтак було зроблено висновки, що програми «Индия», «Кто есть кто», «Психология 21», «Охота и рыбалка» транслюються з порушенням названих норм чинного законодавства. У звітному році ці та ще понад 40 програм були вилучені Національною радою з переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України.
У звітному році телеорганізації області регулярно транслювали соціальну рекламу.

5. Програма «Мовлення громад на основі МПФМ»
У 2016 році Національна рада України започаткувала програму мовлення громад на основі малопотужного ФМ-мовлення. Йдеться, в першу чергу, про перехід редакцій проводового радіомовлення на ефірні передавачі малої потужності, а також розвиток малопотужного ефірного ФМ-мовлення на прикордонних територіях. На Вінниччині реалізація даної програми має свою специфіку, адже область з 2000-го року позбавлена проводової мережі. Разом з тим, ідеї, закладені у програмі, знайшли зацікавленість у керівників районних редакцій радіомовлення, новообраних очільників об’єднаних територіальних громад тощо.
Навесні звітного року представник Національної ради презентував програму малопотужного ФМ-мовлення на колегії обласної державної адміністрації; матеріали презентації були розіслані до райдержадміністрацій та районних і міських рад всіх районів області. У вересні 2016 р., під час візиту до Вінниці членів Національної ради України, ця тема обговорювалась на нараді з керівниками радіоорганізацій області.
Станом на грудень звітного року свою зацікавленість у реалізації програми висловили представники Ямпільського, Хмельницького, Томашпільського, Тульчинського районів та м.Вінниці. До Національної ради подано два пакети документів на прорахунок частот для малопотужного ФМ-мовлення.
Актуальності даній програмі додає та обставина, що у Вінницькій області існують 6 об’єднаних редакцій газет та радіомовлення. Позаяк колишні комунальні друковані ЗМІ в ході реформи втрачають свій статус, незрозумілою залишається ситуація з фінансуванням радіомовлення у цих структурах. Тому програма малопотужного ФМ-мовлення може тут особливо стати у пригоді.

6. Дотримання ліцензіатами законодавства про вибори.
У 2016 р. у Вінницькій області відбулись перші вибори в об’єднаних територіальних громадах, що були започатковані відповідним законом та постановою Центральної виборчої комісії №396 від 23.09.2016 р. Під час проведення виборів в частині поширення політичної агітації ліцензіати керувались Законом України «Про місцеві вибори». В ході проведення виборів зафіксовано вкрай незначну зацікавленість суб’єктів виборчого процесу у розміщенні політичної реклами в аудіовізуальних засобах масової інформації. Політична реклама в ході виборів в об’єднаних територіальних громадах області місцевими і регіональними засобами масової інформації не транслювалась.

7. Виконання ліцензіатами законодавства щодо прозорості медіа власності.
На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення прозорості власності засобів масової інформації та реалізації принципів державної політики у сфері телебачення і радіомовлення» ліцензіати Вінницької області були зобов’язані до 1 квітня звітного року подати до Національної ради інформацію про структуру власності. Представництво Національної ради надало телерадіоорганізаціям всі необхідні дані для своєчасного та повного інформування регулятивного органу. Переважна більшість компаній – ліцензіатів успішно впорались із цим завданням. Разом з тим, до 12-х телерадіоорганізацій області Національною радою було застосовано санкцію «стягнення штрафу» за неповне або невчасне подання звітності. У листопаді 2016 р. Національна рада звернулась до суду на предмет стягнення штрафу з двох компаній-ліцензіатів: КТК «Веко» та ТОВ «Укрмедіа Проект» (обидва – м.Вінниця).

8. Підсумки. Організаційна складова діяльності представника Національної ради.
У 2016 р. представником Національної ради було проведено 3 наради-семінари для керівників телерадіокомпаній та провайдерів програмної послуги спільно з Департаментом інформації та комунікацій з громадськістю Вінницької облдержадміністрації. Основні питання, які розглядались на нарадах: розвиток суспільного мовлення; інформаційна безпека телерадіопростору; впровадження цифрового мовлення; програма мовлення громад; квотування україномовного пісенного контенту; виконання рішень Національної ради України стосовно трансляції у мережах каналів, адаптованих до законодавства України; ситуація з об’єднаними редакціями районного радіомовлення тощо.
Впродовж року до Національної ради надано 72 службові записки. Серед них аналітичні матеріали (цифрове покриття області, дані щодо інформаційної безпеки на українсько–молдавському прикордонні, ситуація в телерадіопросторі області та ін), виконання окремих доручень (фактичні позивні ТОВ «Комунікаційне агентство «Сума технологій», дані стосовно телеканалу «24 Україна», моніторинги на предмет наявності/відсутності в ефірі окремих ТРО тощо), реагування на скарги телеглядачів та радіослухачів.
У 2016 р. представник Національної ради взяв участь у двох експертних семінарах: «Сучасний вітчизняний телевізійний і радіомовний контент. Європейські стандарти та вимоги» та «Нормативно – правова база регулювання аудіовізуальних медіа послуг та електронних комунікацій. Європейський досвід». В ході другого семінару відбулась презентація телерадіоінформаційного простору Вінницької області. Крім того, у збірнику «Журналістика й мистецтво слова» (Вінниця, 2016) опублікована наукова стаття «Універсальна програмна послуга цифрової епохи: методологічний аспект». Представник Національної ради виступив з доповіддю на ІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції «Сучасний мас-медійний простір: реалії та перспективи розвитку», що проходила у Вінниці в жовтні 2016 р.
Представник Національної ради активно співпрацює з органами державної влади та місцевого самоврядування . Налагоджено плідну співпрацю з Подільською філією Українського державного центру радіочастот та Вінницькою філією Концерну РРТ, територіальним відділенням Антимонопольного комітету.
Пріоритетною складовою діяльності представника Національної ради є аналіз скарг і звернень телеглядачів та радіослухачів. У звітному році громадяни звертались із запитами з приводу відсутності програм МХ-1 у цифровій мережі (с.Тростянець Тиврівського району), програми НТКУ (с.Басаличівка Гайсинського району); телеглядачі звертали увагу на трансляцію вилучених Національною радою програм у багатоканальних мережах провайдерів програмної послуги (мм.Вінниця, Тульчин); радіослухач повідомив про проблеми з трансляцією у Вінниці всеукраїнського диктанту єдності. Частина заявників зверталась безпосередньо до Національної ради, використовувала соціальні мережі та електронну пошту. Скарги і звернення громадян розглядались на підставі чинного законодавства, представник надавав відповіді та інформував Національну раду України.
Представник Національної ради систематично роз’яснював позицію Національної ради України з найважливіших питань діяльності та розвитку телерадіопростору області, акцентуючи увагу на питаннях інформаційної безпеки, створення Національної суспільної телерадіокомпанії України, переходу від аналогового до цифрового телебачення.
У представництві Національної ради ведеться журнал фіксації виявлених під час моніторингів та перевірок порушень у діяльності суб’єктів інформаційного простору, заходи представника щодо їх усунення та реагування з боку керівників компаній.


Представник Національної ради
у Вінницькій області В.С.Мазурик