ЗВІТ представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Вінницькій області Мазурика Вадима Станіславовича за 2017 рік

 

 

ЗВІТ

представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Вінницькій області

Мазурика Вадима Станіславовича

за 2017 рік

 

  

1.Вступ.

Звіт про діяльність представника Національної ради у Вінницькій області охоплює період з 01 січня до 31 грудня 2017 р.

У своїй діяльності представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Вінницькій області керується Конституцією України, законами України «Про інформацію», «Про телебачення і радіомовлення», «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України»,  «Про авторське право та суміжні права», «Про рекламу», «Про порядок висвітлення діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», «Про телекомунікації», «Про радіочастотний ресурс  України», «Планом розвитку національного телерадіоінформаційного простору України», іншими законами України та нормативними документами, які регламентують питання функціонування телерадіопростору в Україні, Регламентом Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення, Положенням про представника Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення, рішеннями регуляторного органу.

 

2. Впровадження  Плану розвитку національного телерадіоінформаційного простору

Представник Національної ради керувався Планом розвитку національного телерадіоінформаційного простору України, затвердженого рішенням Національної ради України №1684 від 1 грудня 2010 р. у редакції рішення №212 від 18.02.2015 р. із Змінами, визначеними рішеннями №101 від 28.01.2016 р. та №87 від 09.02.2017 р.

 

2.1. Загальний стан телерадіопростору області.

Загальна кількість компаній - ліцензіатів на Вінниччині - 46. Впродовж звітного року припинила діяльність одна компанія-провайдер програмної послуги, були анульовані 3 ліцензії на мовлення у багатоканальних телемережах та одна ліцензія на ефірне радіомовлення. В двох районах  (Погребищенський та Чернівецький) припинили існування місцеві редакції ефірного радіомовлення. На території області припинили мовлення ТОВ «Фірма «Волинь» (позивні – «Радіо NRJ», 99,3 МГц у м.Вінниці), ТОВ «Радіо «Довіра» (позивні- «АвтоРадіо», 100,3 МГц у м.Вінниці) та ТОВ «ТРК «НБМ» (позивні – «Ретро FM», 100,9 МГц у м.Вінниці). За результатом конкурсу відновила діяльність в якості аналогового телемовника на 33 ТВК у м.Вінниці ОА ВГТРК «Вінниччина»; ще дві компанії отримали ліцензії на ефірне радіомовлення у містах Вінниці та Козятині.

Продовжився процес реформування суспільного мовника на теренах області: в результаті відкритого конкурсу було обрано керівництво Вінницької філії НСТУ «Вінницька регіональна дирекція «ВІНТЕРА». Зокрема, заповнені вакансії менеджера та продюсера філії.

Відбулись певні модифікації у структурі телерадіопростору Вінницької області, який наразі має такий вигляд: 25 ефірних радіомовників, 2 аналогових ефірних телемовники, 2 телемовники в ефірній цифровій мережі Т2, 2 мовники у кабельних мережах, 1 проводовий радіомовник та 16 компаній-провайдерів програмної послуги.

 

2.2. Захист телерадіоінформаційного простору.

Впродовж звітного року Національною радою було прийнято низку рішень стосовно внесення змін до Переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України. Так, із переліку було вилучено наступні програми: «Дождь», «Телеклуб», «Охотник и рыболов», «Travel and adventure». Компанії – провайдери програмної послуги  оперативно інформувались представником Національної ради щодо необхідності внесення змін до пакетів програм, які пропонуються абонентам. На виконання п.5.9 Плану основних заходів Національної ради впродовж  звітного року здійснено моніторинг всіх компаній-провайдерів, які функціонують на території Вінницької області. 

На виконання доручення Прем’єр-міністра України №386616/1/1-16 від 1.11.2016 р. та наказу голови Національної ради № 5/225 від 22.08.2014 р. представник Національної ради взаємодіяв з правоохоронними органами у сфері захисту телерадіопростору області. Спільно із співробітниками управління Служби безпеки України у Вінницькій області були застосовані заходи щодо інтернет-провайдера, що пропонував абонентам пакет програм, чимало з яких заборонені для розповсюдження на території України. Крім того, за поданням представника Національної ради співробітники Головного управління Національної поліції у Вінницькій області припинили трансляцію супутникового каналу «ТВ Центр» на території санаторію «Авангард» (м.Немирів).

За даними Подільської філії Українського державного центру радіочастот, станом на грудень 2017 року на українсько-молдавському прикордонні зафіксовано діяльність 13 теле- та 10 радіомовників з Республіки Молдови.  Іноземні теле– і радіопередачі мають змогу приймати мешканці 8-ми районів області. На виконання окремого доручення в червні звітного року представник Національної ради підготував ґрунтовну аналітичну довідку стосовно трансляції теле- та радіопрограм (у аналоговому та цифровому стандартах) з Придністровської Молдавської Республіки (Республіка Молдова).

В грудні 2017 р. представник Національної ради взяв участь та виступив у медіа-диспуті «Фейкові новини. Чи зможуть вінницькі ЗМІ залишатись компетентними у протидії фейкам». 

 

2.3. Розвиток каналів і мереж мовлення.

Станом на кінець 2017 р. на території області в цілому сформована єдина FM-мережа державного радіомовлення.  Її конфігурація на даний час є такою: частота 88,6 МГц у м.Вінниці з потужністю передавача 0,5 кВт.; частота 105,1 МГц у с.Ободівці (потужність передавача – 1 кВт); 9 частот FM-діапазону у районах області (потужність передавачів – 01-02 кВт). До цієї мережі долучаються 12 передавачів на УКХ-частотах (0,1 кВт), програма «Промінь» (частота 68,75 МГц у м.Вінниці) та три частоти, на яких транслюється 3-я програма НСТУ «Культура» (71,69 МГц у Вінниці, 71,93 МГц у с.Ободівці та 104,1 МГц у смт.Піщанці).

З метою реалізації програми мовлення громад Національна рада України у звітному році оголошувала конкурси на отримання ліцензії на мовлення з використанням вільних радіоканалів у містах Вінниці (101,8 МГц), Козятині (99,5 МГц) та Гайсині (101,6 МГц). Важливою особливістю цих конкурсів є вимога щодо наявності 15% інформаційних передач місцевої тематики, а також дозвіл на ретрансляцію програм суспільного мовника. Останнє положення є актуальним для м.Козятина, в якому відсутнє радіомовлення Національної суспільної телерадіокомпанії України.

Слід відзначити, що впродовж тривалого періоду на території області взагалі не прораховувались частоти у FM-діапазоні. Український Державний центр радіочастот мотивував таку ситуацію наявністю на території області аналогових телепередавачів 4 та 5 ТВК. Однак такі передавачі на Вінниччині мають незначну потужність (0,1 кВт) і розташовані на кордоні області – у м.Могилеві-Подільському та смт.Піщанці. Відтак, вони не здатні реально завадити розвитку радіомовлення в діапазоні 88-108 МГц.

На виконання відповідних доручень представник Національної ради проаналізував наявність та розташування на території області веж, з яких розповсюджуються теле- та радіосигнали. За погодженням з Вінницькою філією Концерну РРТ було запропоновано добудувати вежі у Хмільницькому та Ямпільському районах.

 

2.4. Впровадження цифрового мовлення.

Принципи та порядок переходу до ефірного цифрового телерадіомовлення визначені главою 3 розділу 2 Плану розвитку. Впродовж звітного року саме у цій главі з’явилась низка новел, пов’язаних, насамперед, з ефективним використанням радіочастотного ресурсу, забезпеченням безперервності мовлення телекомпаній та їх прийому населенням, захистом інформаційного простору тощо. Фахівцями Національної ради України розроблено план-графік вимкнення аналогових передавачів в три етапи з метою забезпечення найбільш ефективного алгоритму переходу на цифру.

На виконання доручення члена Національної ради О.Ільяшенка представником Національної ради було підготовлено детальний аналіз ситуації з впровадженням цифрового мовлення на території Вінницької області. Цифрові передавачі встановлені у 5-и населених пунктах: Вінниці, Ободівці (Тростянецький район), Погребищі, Ямполі та Володимирці (Шаргородський район). На території Вінницької області наявна низка зон, в яких повністю або частково відсутній цифровий сигнал. Зокрема, відсутність цифрового мовлення зафіксована у м.Могилеві-Подільському на кордоні з Республікою Молдова, на півночі Хмільницького та Козятинського районів та центральній частині області (частково Іллінецький, Тульчинський, Немирівський райони тощо). Ситуація підтверджена фахівцями Українського державного центру радіочастот.  Відсоток покриття цифровим сигналом -  близько 67%. Північ району, що знаходиться в зоні невпевненого прийому з передавачів, розташованих у Вінниці, має можливість одержувати сигнал з Бердичева Житомирської області (без МХ-5, де здійснюють мовлення регіональні компанії). Передавачі у с.Володимирці Шаргородського району з потужністю 0,5 КВт теоретично повинні «діставати» м.Могилів-Подільський, однак цього не відбувається із-за особливостей рельєфу. Тому забезпечення цього міста цифровим сигналом без будівництва додаткового локального мультиплексу неможливе.

У квітні звітного році Національна рада України звернулась до Українського Державного центру радіочастот на предмет прорахунку додаткових частотних присвоєнь цифрового наземного телемовлення у діапазоні 174-230 МГц для 45 населених пунктів Вінницької області.

Крім компаній-ліцензіатів цифрової ефірної мережі Т2 на території області діяльність у сфері цифрового мовлення здійснюють ще декілька суб’єктів інформаційного простору. Технологію IPTV- телебачення пропонують абонентам компанії «Вінтелепорт» (м.Вінниця), «Діджітал Скрінз» (м.Київ) та «Українська телекомунікаційна група» (смт. Калинівка Київської області, діяльність у м.Гайсині). В Ямпільському районі ТРС «Імпульс» реалізовує ліцензію провайдера у цифровій багатоканальній мережі за технологією «МІТРІС». Провайдери програмної послуги у м.Вінниці ТРК «Еверест» та ТОВ «ВОЛЯ-Кабель» пропонують поряд з аналоговими  цифрові пакети.

З метою координації діяльності організацій та відомств у розбудові цифрового мовлення на теренах Вінницької області функціонує регіональна група, яку очолює заступник голови обласної державної адміністрації.

3. Моніторинг телерадіопрограм.

Моніторинг телерадіопрограм, в якості важливого інструменту реалізації представником Національної ради наглядових повноважень, здійснювався на підставі ч.7 ст.11 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення».

Впродовж 2017 року здійснено 77 моніторингів телерадіоорганізацій Вінницької області. У звітному році проводились моніторинги на виконання Плану основних заходів Національної ради; моніторинги, пов’язані з плановими перевірками; моніторинги на предмет дотримання телерадіоорганізаціями мовних квот; моніторинги на виконання окремих доручень, а також контроль мовлення ТРО у Дні трауру та Дні пам’яті. 

 

3.1. Здійснення моніторингу регіональних та місцевих телерадіоорганізацій стосовно дотримання ними вимог Закону України «Про рекламу».

Питання дотримання законодавства про рекламу і спонсорство постійно знаходилось в центрі уваги під час нарад з керівниками ТРО. У звітному році було здійснено 11 цільових моніторингів телерадіоорганізацій області, а також періодично моніторилась місцева реклама у програмах національних мовників.

Здійснювались моніторинги іноземних телерадіоорганізацій на предмет дотримання ними ч.9 ст.13 Закону України «Про рекламу». Відтак було зроблено висновки, що програми «Телеклуб», «Охотник и рыболов» транслюються з порушенням названих норм чинного законодавства. У звітному році ці програми були вилучені Національною радою з переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України.

Телеорганізації області регулярно транслювали соціальну рекламу.

Впродовж 2017 року моніторингами, а також в ході планових та позапланових перевірок, порушень законодавства про рекламу не зафіксовано.

 

3.2. Моніторинг на виконання Плану основних заходів Національної ради.

План основних заходів Національної ради України на 2017 р. передбачав здійснення низки цільових тематичних моніторингів на предмет виконання телерадіоорганізаціями вимог Законів України «Про телебачення і радіомовлення», «Про рекламу», «Про захист суспільної моралі», «Про кінематографію».

Представництво Національної ради постійно приділяло увагу забезпеченню дотримання суб’єктами телерадіопростору вимог чинного законодавства щодо частки національного аудіовізуального продукту, визначених ч.1 ст. 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». На виконання п.5.10. Плану основних заходів Національної ради було здійснено 19 відповідних моніторингів мовлення місцевих та регіональних компаній. Незначне зменшення частки національного продукту по відношенню до ліцензійних вимог на початку звітного року допустили ТРК «Подільські комунікації» та РК «Лада». Компанії одержали відповідні повідомлення; наступні моніторинги показали, що належні висновки були зроблені, порушення не фіксувались.

Ще одна важлива сфера контролю - дотримання регіональними та місцевими телерадіоорганізаціями Системи візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована. В зв’язку з цим було промоніторено на даний предмет ефір телекомпаній, які транслюють художні фільми, серіали, документальні фільми. Значний емпіричний матеріал був одержаний в результаті тижневих моніторингів телекомпаній щодо виконання ними мовних квот. Так, в ефірі ТРК «Еверест» зафіксовано 23 фільми ІІ категорії (16+); ІТА «ВІТА» транслювала 16 фільмів та серіалів ІІ категорії (12+), а також 8 фільмів та серіалів ІІ категорії (16+). Фільми та серіали в ефірі ОА ВГТРК «Вінниччина», ІТА «ВІТА», ТРК «Еверест» та ВФ НСТУ «ВІНТЕРА» були марковані відповідними позначками. Порушень Системи візуальних позначок з індексом кіновідеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована, не зафіксовано.

На виконання п.5.11 Плану основних заходів Національної ради України на 1 півріччя 2017 р., були здійснені моніторинги мовлення регіональних та місцевих телерадіоорганізацій, спрямовані на дотримання ними норм ст. 15 та 15-1 Закону України «Про кінематографію». Порушення не фіксувались.

Крім того, працівники представництва Національної ради здійснили впродовж звітного року низку моніторингів компаній провайдерів програмної послуги щодо відповідності змісту програм та передач, які ретранслюються, вимогам законодавства України та Європейської конвенції про транскордонне телебачення. Всього було промоніторено 18 компаній - провайдерів програмної послуги. Порушення зафіксовані не були.

 

3.3. Моніторинг ефіру радіомовників  щодо дотримання вимог ч.2 та ч.5 ст. 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»

 

На виконання ч.2 та ч.5 ст.9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» радіоорганізації з початку звітного року  до 8.11.2017 р.  зобов’язані були транслювати впродовж доби, а також у часових проміжках 7:00-14:00 та 15:00-22:00 щонайменше 25% пісень та вести не менше 50% передач українською мовою. Після 8.11.2017 р. ці частки зросли відповідно до 30 та 55 відсотків. Впродовж року було здійснено низку моніторингів місцевих та регіональних радіокомпаній Вінниччини на предмет виконання вимог законодавства.

Проведені моніторинги показали, що радіоорганізації Вінницької області перевищують мовні квоти, визначені законодавцем для трансляції пісенного матеріалу та передач державною мовою. Так, ТРК «Подільські комунікації» (м.Ладижин) в першій половині року транслювала в середньому від 31 до 35,7% пісень українською мовою, ТРК «Такт» (м.Вінниця) – від 35,6 до 41%, ТРК «Пілот» (м.Вінниця) – в інтервалі 33-41,5%. Після 8.11.2017 р. тенденція не змінилась: впродовж листопада - грудня обсяг пісень державною мовою становив в середньому 33-42%. Мова ведення передач – від 70 до 99,9%. Таким чином, здійснені моніторинги порушень законодавства не виявили. Компанії дотримуються квот україномовного пісенного продукту та ведення ефіру державною мовою.

 

3.4. Моніторинг ефіру телемовників щодо дотримання вимог ст.10 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

13 жовтня звітного року набули чинності зміни до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» в частині обсягу мовлення телекомпаній державною мовою. В загальному тижневому обсязі регіональні телекомпанії повинні транслювати не менше 75% передач та фільмів українською мовою у часових проміжках 7:00-18:00 та 18:00-22:00; для місцевих мовників ця квота визначається у 60%. Крім того, не менше 75% має становити обсяг частки передач новин державною мовою.

Впродовж жовтня-грудня 2017 р. представництво Національної ради у Вінницькій області здійснило тижневі моніторинги трьох компаній – телемовників: ОА ВГТРК «Вінниччина», ІТА «ВІТА» та ВФ НСТУ «ВІНТЕРА». Їх результати дали підставу стверджувати, що телеорганізації області виконують квоти україномовних передач та фільмів. Так, трансляція державною мовою в ефірі ВГТРК «Вінниччина» становила 87%, в ефірі ІТА «ВІТА» та ВФ НСТУ «ВІНТЕРА» - 100%. Передачі новин у всіх трьох компаніях були 100-відсотково україномовними. Детальніші результати представлені у таблиці: 

Назва компанії, дати моніторингу

Тижневий обсяг передач державною мовою

7:00-18:00

Тижневий обсяг передач державною мовою

18:00-22:00

Тижневий обсяг передач державною

мовою

7:00-22:00

Інформ. передачі

державною

мовою

7.00-18.00

 

Інф. передачі

державною

мовою

18.00-22.00

1.

ОА ВГТРК «Вінниччина», 13-19.10.2017 р.

72 год. 47 хв. 51 сек.

94,54%

21 год. 42 хв. 20 сек.

77,51%

94 год. 30 хв. 11 сек.

87,02%

8 год. 24 хв. 26 сек.

100%

3 год. 46 хв. 12 сек.

100%

2.

МКП ІТА «ВІТА»,

24-30.10.2017 р.

77  год. 100%

28  год. 100%

105  год. 100%

3 год. 51 хв. 40 сек. 100%

2 год. 54 хв. 14 сек.  100%

3.

ВФ НСТУ «ВІНТЕРА»,

21-27.11.2017 р.

77  год. 100%

28  год. 100%

105  год. 100%

8 год 58 хв. 28 сек.

100%

6 год. 31 хв. 36 сек.

100%

 

3.5. Моніторинг, пов’язаний з плановими перевірками ТРО.

У 2017 р. представником Національної ради було здійснено 9 планових перевірок: ТОВ ТК «Вінтелепорт», ТОВ «ТРК «Пілот», КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом», ЗАТ «Підприємство Вінницький технічний центр «Мелодія» (всі - Вінниця), КП «Могилів-Подільська районна телерадіокомпанія «Об’єктив» (Могилів-Подільський), ПП ТРК «Подільські комунікації», ТРК «Тодор», КП «РК «Лада»  (всі-Ладижин), КП «Редакція газети «Липовецькі вісті» (Липовець). Всім перевіркам передували моніторинги. Рішення Національної ради стосовно 3-х телерадіоорганізацій містили зобов’язання привести свою діяльність у відповідність до умов ліцензії та чинного законодавства; ТРК «Тодор» (у формі ПП) було оголошено попередження. Представник Національної ради за місяць після прийняття відповідних рішень здійснював повторні моніторинги КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом», ТОВ «КТЛ» та ТРК «Тодор».

 

3.6. Моніторинг у Дні пам’яті.

Впродовж 2017 року в Україні відзначались 12 пам’ятних дат. Серед них День пам’яті жертв політичних репресій (21 травня), 80 років з дня початку «Великого терору» в Україні (5 серпня), День Героїв Небесної Сотні (20 лютого) та інші. У ці дні телерадіоорганізації виходили в ефір на підставі Правил ведення мовлення у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті, затверджених Національною радою України рішенням №1146 від 23.07.2015 р. Представництвом Національної ради здійснювався систематичний моніторинг мовлення ТРО області, в результаті якого було зафіксовано порушення названих Правил  з боку ТОВ «ТРК «Такт» (м.Вінниця). У серпні 2017 р. ТРК «Такт» одержала попередження від Національної ради України за порушення ч.4 п.4 Правил ведення мовлення на теле- і радіоканалах у дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті.

 

3.7. Моніторинг на виконання окремих доручень.

У звітному році представник Національної ради здійснив низку моніторингів на виконання окремих доручень.  В зв’язку із внесеними змінами до складу програм універсальної програмної послуги для компаній-провайдерів були здійснені моніторинги з метою контролю за виконанням цих рішень. Вони показали, що компанії-провайдери  Вінницької області на виконання ч.9 ст.39 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» транслюють програми універсальної програмної послуги у повному обсязі. Впродовж року було здійснено моніторинг 4 радіоорганізацій на предмет наявності/відсутності мовлення у м.Вінниці, визначеного умовами ліцензії. Йдеться, зокрема, про такі компанії-ліцензіати, як ТОВ «Редакція газети «Все про бухгалтерський облік», м.Київ (позивні – «Яскраве Радіо», 72,47 МГц); ДП «Новий обрій», м.Київ (позивні – «Радіо П’ятниця», 92,0 МГц); ТОВ «Радіо Шарманка», м.Київ (позивні - «Power FM», 91,3 МГц) та Українська корпорація «Телебачення і радіомовлення «ЮТАР», м.Київ (позивні - «KISS FM», 90,9 МГц).

4. Програма "Мовлення громад на основі МПФМ".

З 2016 року Національною радою України започаткована програма мовлення громад на основі малопотужного ФМ-мовлення. У звітному році вона була конкретизована низкою документів, зокрема, Покроковою інструкцією. Представник Національної ради прагнув зробити цю програму максимально доступною для керівників районних редакцій радіомовлення, очільників районних рад, об’єднаних територіальних громад та широкого загалу.

З цією метою впродовж року відбулись дві презентації програми. 27 жовтня презентація була здійснена на одній з панелей форуму «Регіональний економічний розвиток в умовах децентралізації: можливості та виклики» за участі керівників області, голів районних РДА та рад, очільників всіх 34-х об’єднаних територіальних громад Вінниччини. 12 грудня представник Національної ради представив програму в ході загальних зборів Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування.

Слід відзначити, що впродовж 2017 р. в рамках програми «Мовлення громад» на конкурс були виставлені частоти у Вінниці, Козятині та Гайсині.

5. Дотримання телерадіоорганізаціями ліцензійних умов та умов ліцензій.

На підставі ч.7 ст.11 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» важливим напрямом наглядових повноважень представника Національної ради є контроль за дотриманням телерадіоорганізаціями ліцензійних умов та умов ліцензій. В ході планових перевірок та моніторингів радіо- і телемовників  фіксувались порушення ч.7 ст.27, ч.8 ст.28 та п. «а» ч.1 ст.59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Зокрема, такі порушення допустили ТОВ «ТРК «Пілот», КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом» (всі- м.Вінниця); ТОВ «ТРК «Подільські комунікації», КП «РК «Лада» (всі- м.Ладижин), а також КП «Редакція Крижопільського телерадіокомітету «Новини Крижопілля» (смт.Крижопіль). В переважній більшості випадків фіксувалось порушення ліцензійних умов в частині жанрового розподілу програмного наповнення (збільшення або зменшення частки культурологічних, просвітницьких, розважальних, дитячих передач тощо). У компаній, ліцензії яких були переоформлені за новим зразком, подібні порушення відсутні.

Впродовж 2017 р. було зафіксовано  випадок порушення місцевим радіо- мовником (КП «Тростянецьке районне радіомовлення») ч.4 ст.35 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». Компанією не був витриманий термін подання заяви для переоформлення ліцензії, передбачений чинним законодавством. Представник Національної ради надіслав керівнику комунального підприємства повідомлення про порушення, після чого відповідна заява була подана до Національної ради України.

У звітному році здійснювався постійний моніторинг мовлення регіональних компаній в ефірній цифровій мережі Т2. Там присутні ІТА «ВІТА», ОА ВГТРК «Вінниччина», а також ВФ НСТУ ВРД «ВІНТЕРА».

На початку 2017 року було підтверджено відсутність діяльності  компанії – провайдера програмної послуги КТК «Веко» та мовника у багатоканальній телемережі  ГО «Інфо-Жмеринка». Відповідна інформація  надавалась до Національної ради України; впродовж лютого-квітня 2017 р. ліцензії компаній були анульовані згідно їхніх заяв.

Станом на грудень 2017 р. на Вінниччині ліцензії Національної ради мають 16 компаній – провайдерів програмної послуги, які працюють у 14 населених пунктах області. Крім них послуги надають також компанії, які зареєстровані не у Вінницькій області: ТОВ «ВОЛЯ - Кабель», ТОВ «Датагруп Медіа», ТОВ «Діджитал Скрінз» та «Українська телекомунікаційна група». Під час моніторингів та планових перевірок  компаній-провайдерів були зафіксовані порушення законів України та ліцензійних умов. Зокрема, порушення ч.5 ст.42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» та п.2.3 Положення про порядок видачі ліцензії провайдера програмної послуги виявлені у ТОВ «КТЛ» та «Телерадіокомпанії «Тодор» (у формі ПП) з Ладижина. Зокрема, ТРК «Тодор» ретранслювала у багатоканальній телемережі 40 не передбачених ліцензією  програм і не транслювала 26, визначених в якості ліцензійних умов. За результатами перевірки компанії Національна рада України оголосила їй попередження.

Впродовж звітного року Національною радою України вносились зміни до складу програм універсальної програмної послуги. Зокрема, у складі УПП з’явився супутниковий телеканал суспільного мовника України «UA:Крим»; крім того, регулятор своїми рішеннями уточнив склад універсальної послуги для деяких міст Вінницької області: Могилева-Подільського, Козятина, Іллінців, Тульчина та Ладижина. Порушень з боку компаній-провайдерів ч.9 ст.39 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» не фіксувалось.

6. Підсумки ліцензування телерадіомовлення.

Процес ліцензування є одним з факторів, що безпосередньо впливають на розвиток телерадіоінформаційного простору області. За результатами 2017 р.:

  • у конкурсі на 33 ТВК у м.Вінниці перемогла регіональна телерадіокомпанія ОА ВГТРК «Вінниччина»; переможцями конкурсів на частоті 101,8 МГц у м.Вінниці та 99,5 МГц у м.Козятині стали КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом» (м.Вінниця) та ТОВ «Телерадіокомпанія «Всім Радіо» (м.Хмельницький) відповідно;
  • видано ліцензію на проводове мовлення КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом» (м.Вінниця);
  • продовжено термін дії ліцензій шістьох мовників: ТОВ «ТРК «Подільські комунікації» (м.Ладижин), ТОВ «ТРК «Пілот» (м.Вінниця), Немирівської районної редакції радіомовлення (м.Немирів), Іллінецької районної редакції радіомовлення (м.Іллінці), Могилів-Подільської районної телерадіокомпанії «Об’єктив» (м.Могилів-Подільський), Районного телерадіокомітету «Шаргород» (м.Шаргород);
  • ліцензію провайдера програмної послуги одержали ТОВ «КТЛ» (м.Ладижин) та ТОВ «Телекомунікаційна компанія «Вінтелепорт» (м.Вінниця);
  • рішеннями Національної ради внесено зміни до ліцензій п’ятьох ефірних мовників: ТОВ «ТРК «Пілот» (м.Вінниця), Районного телерадіокомітету «Шаргород» (м.Шаргород), Іллінецької районної редакції радіомовлення (м.Іллінці), Могилів-Подільської районної телерадіокомпанії «Об’єктив» (м.Могилів-Подільський), КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом» (м.Вінниця);
  • переоформлено ліцензії шістьох компаній-провайдерів програмної послуги: ТОВ «КТЛ» (м.Ладижин), ТОВ ТК «Вінтелепорт» (м.Вінниця), ТОВ «Воля-Кабель» (діяльність у м.Вінниці), ТОВ «Датагруп Медіа» (діяльність у мм.Жмеринці та Барі), ПП «Телерадіостудія «Імпульс» (м.Ямпіль), ТОВ «ТРК «Кармель» (м.Вінниця);
  • анульовано ліцензії сімох ТРО: ПП «Телерадіостудія «Імпульс» (м.Ямпіль), ТОВ ТК «Вінтелепорт» (м.Вінниця), ТОВ «ТРК «Еверест» (м.Вінниця, мовлення у багатоканальній телемережі), ТРК «Тодор» (у формі ПП) (м.Ладижин), КТК «Веко» (м.Вінниця), ГО «Інфо-Жмеринка» (м.Жмеринка), КП «Редакція газети «Колос» і ефірного радіомовлення Погребищенської районної ради» (м.Погребище);
  • закінчився термін дії ліцензії, внаслідок чого припинило діяльність КП «Редакція газети «Чернівецька зоря» (смт.Чернівці).

7. Виконання ліцензіатами законодавства щодо прозорості медіа власності.

На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення прозорості власності засобів масової інформації та реалізації принципів державної політики у сфері телебачення і радіомовлення» ліцензіати Вінницької області були зобов’язані в термін до 1 квітня звітного року подати до Національної ради інформацію про структуру власності. Впродовж січня – березня представництво Національної ради надало телерадіоорганізаціям всі необхідні дані для своєчасного та повного інформування регулятивного органу. 82% компаній – ліцензіатів впорались із цим завданням. До 11-х телерадіоорганізацій області Національною радою було застосовано санкцію «стягнення штрафу». Серед цих компаній – 5 провайдерів програмної послуги та 6 районних радіоорганізацій. Зазначені компанії сплатили штрафи вчасно і в повному обсязі.

Впродовж кількох місяців звітного року у Вінницькому окружному адміністративному суді тривало провадження за позовом Національної ради України до КТК «Веко» в зв’язку з несплатою штрафу у 2016 р. В результаті адміністративний позов Національної ради України судовою інстанцією був повністю задоволений.

 

8.Відзнаки, соціальні проекти.

Протягом 2017 р. Національна рада України відзначила декількох осіб, а також суб’єктів телерадіоінформаційного простору Вінницької області. Зокрема, Почесними грамотами були нагороджені колишній представник Національної ради в області Д.Педорук, журналіст Г.Секрет, ректор Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського Н.Лазаренко. Грамотами Національної ради відзначені творчі колективи КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом» та ранкової програми «Світанок» ІТА «ВІТА» (обидві – м.Вінниця); керівники ТРО області Л.Олійник (смт.Тростянець), Н.Загребайленко (м.Тульчин), В.Демчишин (смт.Оратів), І.Лупещенко (смт.Теплик), Л.Коваленко, С.Мегердичев, О.Адамчук (всі- м.Вінниця); журналісти А.Орленко, Т.Добровольська, М.Сенчик.

В ефірі телерадіоорганізацій області знайшла своє втілення низка соціальних проектів. Слід відзначити спецпроект Інформаційно-телевізійного агентства «ВІТА» «Один день поряд з війною», який транслювався впродовж року. Його рубрики: «На передовій», «Маріупіль», «Дружини героїв» та інші. Яскраво виражене соціальне наповнення мали також передачі Вінницької філії НСТУ «ВІНТЕРА»: «Бастіони», «Теореми буття», «Класна робота» тощо.

 

9.Підсумки. Організаційна складова діяльності представника Національної ради.

У 2017 р. представником Національної ради було проведено три наради-семінари для керівників телерадіокомпаній та провайдерів програмної послуги, дві з яких - спільно з Департаментом інформації та комунікацій з громадськістю Вінницької облдержадміністрації. У квітні звітного року на нараді з керівниками ТРО був присутній голова Національної ради України Ю.Артеменко. Основні питання, які розглядались на нарадах: інформаційна безпека телерадіопростору області; виконання теле- та радіомовниками квот на україномовні пісні і передачі; функціонування мережі цифрового мовлення;  виконання рішень Національної ради України стосовно трансляції у мережах каналів, адаптованих до законодавства України; впровадження програми розвитку мовлення громад.

Впродовж року до Національної ради подано 80 службових записок. Серед них низка аналітичних матеріалів, доповідні стосовно планових та позапланових перевірок, виконання окремих доручень, реагування на скарги телеглядачів та радіослухачів.

У 2017 р. представник Національної ради взяв участь у двох експертних семінарах: «Європейські практики щодо інформаційної безпеки: законодавчі інновації та особливості імплементації» і «Цифрове радіо та прозорість медіавласності. Європейський досвід та український контекст». Впродовж року було опубліковано три наукових статті з питань функціонування телерадіопростору України та Вінницької області; одна з них – у матеріалах міжнародної конференції.

Представник Національної ради активно співпрацював з органами державної влади та місцевого самоврядування . Налагоджено плідну взаємодію    з Подільською філією Українського державного центру радіочастот та Вінницькою філією Концерну РРТ, територіальним відділенням Антимонопольного комітету.

Представник Національної ради систематично роз’яснював позицію Національної ради України з найважливіших питань діяльності та розвитку телерадіопростору області для широкого загалу, акцентуючи увагу на питаннях інформаційної безпеки, створення Національної суспільної телерадіокомпанії України, переходу від аналогового до цифрового телебачення.

 Пріоритетною складовою діяльності представника Національної ради залишається аналіз скарг і звернень телеглядачів та радіослухачів. Впродовж року громадян цікавили питання функціонування цифрового телебачення, проблеми з одержанням радіосигналу третьої програми НСТУ «Культура», відсутність в ефірі окремих теле- та радіомовників. Частина заявників зверталась безпосередньо до Національної ради, використовувала соціальні мережі та електронну пошту. В такий спосіб, зокрема, була подана скарга на діяльність КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом». Скарги і звернення громадян розглядались на підставі чинного законодавства, представник надавав відповіді та інформував Національну раду України.

У представництві Національної ради ведеться журнал фіксації виявлених під час моніторингів та перевірок порушень у діяльності суб’єктів інформаційного простору, заходи представника щодо  їх усунення та реагування з боку керівників компаній.

 

 

Представник Національної ради

у Вінницькій області                                                          

В.С. Мазурик

  

 

Додаток 1

 

Структура регіональних та місцевих телерадіоорганізацій 

Вінницької області за видами мовлення

 

Вид діяльності

 

К-ть

Примітки

1.

Ефірне аналогове телевізійне мовлення

2

 

2.

Ефірне радіомовлення

25

 

3.

Мовлення в багатоканальних телемережах

2

 

3.

Провайдери програмної послуги

16

 

4.

Трансляція в ефірно - кабельних мережах (МІТРІС)

1

 

5.

Мовлення в проводових мережах

1

 

6.

Ефірне цифрове телевізійне мовлення (багатоканальна телемережа МХ-5)

2

 

 

 

Додаток 2

 

Статистика та заходи реагування

 

1.

Надіслано до Національної ради службових записок (в т.ч. про факти порушень законодавства та умов ліцензій)

80

2.

Здійснено моніторингів

77

3.

Надано ліцензіатам повідомлень про порушення ними законодавства

6

4.

Здійснено планових перевірок

9

5.

Здійснено позапланових перевірок

1

6.

Оголошено попереджень Національною радою

2

7.

Застосовано санкцію «накладення штрафу»

11

8.

Звернення до суду щодо стягнення штрафу

-

 

 

Додаток 3

 

Рішення Національної ради України 2017 р.,

що стосуються  діяльності телерадіоорганізацій Вінницької області

 

Рішення Національної ради

Назва ТРО

Зміст рішення

1.

№ 35 від 19.01.2017

РАЙОННИЙ ТЕЛЕРАДІОКОМІТЕТ «ШАРГОРОД» ,

м. Шаргород

Взято до відома результати перевірки

 

2.

№ 122 від 09.02.2017

ТОВ «ТРК «ПІЛОТ»,

м. Вінниця

Переоформлення  ліцензії на мовлення

3.

№ 192

від 16.02.2017

ТОВ КТК «ВЕКО»,

м. Вінниця

Анулювання ліцензії провайдера

4.

№ 217

від 23.02.2017

ТОВ «КТЛ», м. Ладижин

Переоформлення  ліцензії провайдера

5.

№ 276

від 09.03.2017

Про внесення змін до рішення Національної ради від 01.12.2016 № 2532 «Про затвердження Переліків програм універсальної програмної послуги для населених пунктів Вінницької області»

Зміна УПП у містах Іллінці, Тульчин, Козятин, Могилів-Подільський

 

6.

№ 287

від 09.03.2017

ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНА

КОМПАНІЯ «ВІНТЕЛЕПОРТ»,

м. Вінниця

Взято до відома результати перевірки

 

 

7.

№ 479

від 30.03.2017

ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНА

КОМПАНІЯ «ВІНТЕЛЕПОРТ»,

м. Вінниця

Переоформлення  ліцензії провайдера

8.

№ 491

від 30.03.2017

ТОВ «ВОЛЯ-КАБЕЛЬ»,

м. Київ (діяльність у м.Вінниці)

Переоформлення  ліцензії провайдера

9.

№ 604

від 20.04.2017

КП «Могилів-Подільська районна ТРК

«Об’єктив» Могилів-Подільської районної ради,

м. Могилів-Подільський Вінницької обл.

Взято до відома результати перевірки

10.

№ 613

від 20.04.2017

ТОВ «ТРК «ПІЛОТ», м. Вінниця

Взято до відома результати перевірки

11.

№ 635

від 20.04.2017

ГО «ІНФОЖМЕРИНКА»,

м. Жмеринка Вінницької обл.

Анулювання ліцензії мовника у кабельній мережі

12.

№ 670

від 27.04.2017

ТОВ «ДАТАГРУП МЕДІА», м. Київ (діяльність у м.Жмеринка)

Переоформлення  ліцензії провайдера

13.

№ 672

від 27.04.2017

ТОВ «ДАТАГРУП МЕДІА», м. Київ (діяльність у м.Бар)

Переоформлення  ліцензії провайдера

14.

№ 736

від 18.05.2017

Внесення змін до складу універсальної програмної послуги

ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України»(«UA: КРИМ»)

15.

№ 857

від 01.06.2017

ТОВ «ТРК «Такт», м.Вінниця

Призначення позапланової перевірки

16.

№ 876

від 01.06.2017

ПП «Телерадіостудія «Імпульс», м.Ямпіль

Переоформлення  ліцензії провайдера

17.

№ 883-892

від 01.06.2017

№1085

від 29.06.2017

11 ТРО області

Накладання штрафу

18.

№ 999

від 16.06.2017

КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом», м.Вінниця

Взято до відома порушення умов ліцензії, протягом місяця привести діяльність

у відповідність

19.

№ 1267

від 13.07.2017

ПП-Студія «ВТВ» (м.Київ), діяльність у м.Вінниці

Продовження терміну дії ліцензії на мовлення

20.

№ 1360

від 20.07.2017

ПП «ТРС «Імпульс», м.Ямпіль

Анулювання ліцензії мовника у кабельній мережі

21.

№ 1361

від 20.07.2017

ПП «ТРС «Імпульс», м.Ямпіль

Анулювання ліцензії провайдера

22.

№ 1397

від 27.07.2017

ТОВ «КТЛ», м.Ладижин

 

Видача ліцензії провайдера

23.

№ 1398

від 27.07.2017

ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНА

КОМПАНІЯ «ВІНТЕЛЕПОРТ»,

м. Вінниця

Видача ліцензії провайдера

24.

№ 1399

від 27.07.2017

ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНА

КОМПАНІЯ «ВІНТЕЛЕПОРТ»,

м. Вінниця

Анулювання ліцензії провайдера

25.

№ 1419

від 27.07.2017

РАЙОННИЙ ТЕЛЕРАДІОКОМІТЕТ «ШАРГОРОД» ,

м. Шаргород

Переоформлення та продовження терміну дії ліцензії на мовлення

26.

№ 1432

від 17.08.2017

ТОВ «ТРК «Такт», м.Вінниця

Оголошення попередження

27.

№ 1456

від 17.08.2017

ПП «ТРК «Подільські комунікації», м.Ладижин

Взято до відома результати перевірки

28.

№ 1475

від 17.08.2017

КП «Іллінецька районна організація радіомовлення», м.Іллінці

Переоформлення та продовження терміну дії ліцензії на мовлення

29.

№ 1635

від 07.09.2017

ТОВ «ТРК «ПІЛОТ»,

м. Вінниця

Продовження терміну дії ліцензії на мовлення

30.

№ 1728

від 14.09.2017

ТОВ «ТРК «Еверест», м.Вінниця

Анулювання ліцензії мовника у кабельній мережі

31.

№ 1705

від 14.09.2017

КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом», м.Вінниця

Видача ліцензії мовника

32.

№ 1733

від 14.09.2017

КП «Могилів-Подільська районна ТРК

«Об’єктив» Могилів-Подільської районної ради,

м. Могилів-Подільський Вінницької обл.

Продовження терміну дії ліцензії на мовлення

33.

№ 1694

від 14.09.2017

ТРК «Тодор» (у формі ПП), м.Ладижин

Оголошення попередження

34.

№ 1747

від 21.09.2017

КП «Редакція газети «Липовецькі вісті», м.Липовець

Взято до відома результати перевірки

35.

№ 1930

від 05.10.2017

КП «Редакція газети «Колос» і ефірного радіомовлення Погребищенської районної ради», м.Погребище

Анулювання ліцензії мовника

36.

№ 2107

від 02.11.2017

ТОВ «ТРК «Кармель», м.Вінниця

Переоформлення  ліцензії провайдера

37.

№ 2113

від 02.11.2017

Немирівська районна редакція радіомовлення, м.Немирів

Питання перенесено

38.

№ 2121

від 02.11.2017

ТРК «Тодор» (у формі ПП), м.Ладижин

Анулювання ліцензії провайдера

39.

№ 2187

від 16.11.2017

ОА ВГТРК «Вінниччина», м.Вінниця

Переможець у конкурсі на 33 ТВК у м.Вінниці

40.

№ 2243

від 30.11.2017

Про внесення змін до рішення Національної ради від 01.12.2016 № 2532 «Про затвердження Переліків програм універсальної програмної послуги для населених пунктів Вінницької області»

Зміна УПП у м.Ладижині

41.

№ 2301

від 30.11.2017

ПП «ТРК «Подільські комунікації», м.Ладижин

Переоформлення та продовження терміну дії ліцензії на мовлення

42.

№ 2437

від 21.12.2017

ЗАТ «Вінницький технічний центр «Мелодія», м.Вінниця

Взято до відома результати перевірки

43.

№ 2467

від 21.12.2017

КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом», м.Вінниця

Переоформлення ліцензії на мовлення

44.

№ 2470

від 21.12.2017

Немирівська районна редакція радіомовлення, м.Немирів

Продовження терміну дії ліцензії на мовлення

45.

№ 2488

від 27.12.2017

КП «Радіокомпанія «Місто над Бугом», м.Вінниця

Переможець у конкурсі на частоті 101,8 МГц у м.Вінниці

46.

№ 2490

від 27.12.2017

ТОВ «ТРК «Всім Радіо»,

м.Хмельницький

Переможець у конкурсі на частоті 99,5 МГц у м.Козятині