Інтерв’ю Валерія Коровія Мурованокуриловецькій районній газеті «Наше Придністров`я»

Валерій КОРОВІЙ: «ЛЮДЯМ ПОТРІБНО ДАТИ НАДІЮ»

Валерій Коровій – особистість на Вінниччині відома. Впродовж багатьох років він працював на керівних посадах. З лютого 2015 року став очільником Вінницької області. За цей період по всіх показниках соціально-економічного розвитку область - на передових позиціях в державі.

Минулого тижня голова Вінницької облдержадміністрації Валерій Коровій дав інтерв’ю районній газеті. Під час розмови я отримала відповіді на запитання, які хвилюють жителів нашого району.

На запитання, яке ставлення Валерія Вікторовича до Мурованокуриловецького району, він відповів: «Мурованокуриловеччина – це перлина на карті Вінниччини по своєму природному ландшафті. Тут є свої гори і своє «море» – водосховище з мальовничими берегами Дністра. Тут живуть працьовиті, гостинні і співочі люди». Отож, наша розмова.

– Валерію Вікторовичу, у переддень Нового року змінимо звичну схему побудови інтерв’ю, зазвичай останнє запитання зробимо першим. З огляду на соціально-економічні підсумки роботи області в 2016 році, яким Ви бачите рік наступний?

Наступний рік бачу переломним, тому що 2016 рік по великому колу індикаторів, які дають можливість оцінити як розвивалась область, був одним із найуспішніших за всю новітню історію Вінницької області. Це рік формування нових підвалин, як систем економічних, так і бюджетних відносин. Вінницька область зайняла перше місце серед регіонів України за обсягами виробництва продукції сільського господарства, зібрано 5,6 мільйона тонн зерна – це справжній рекорд. Також Вінниччина на першому місці по виробництву молока та м’яса. Четверта частина цукру, виробленого в Україні - це продукція шести цукрозаводів області. Збільшено капіталовкладення в розвиток садівництва. Лише в цьому році закладено садів та ягідників на площі 620 гектарів. Маємо також позитивну динаміку розвитку промисловості, особливо підприємств переробної галузі. Ще раз наголошу, що 2017 рік буде переломним. Я маю на увазі те, що з наступного року ми можемо сміливо дивитися вперед і люди, крок за кроком, почнуть відчувати реальне покращення і зростання рівня життя. Для мене це принципово великий показник. Ті показники, яких ми досягли у 2016 році, неодмінно будуть трансформовані в покращення соціальних стандартів, якості надання послуг, зростання реальних доходів громадян. Перший крок в цьому напрямку вже зроблено і ми потужно працюємо над підвищенням рівня мінімальної заробітної плати, міжпосадових співвідношень в розмірі тарифної сітки, для того, щоб з січня працівники бюджетної сфери, а це в області 110 тисяч чоловік, відчули реальне зростання рівня життя. Це вселяє великий оптимізм, адже дозволить стабілізувати суспільно-політичну ситуацію, а це створить передумови для інвестування бізнесу, відкриття нових робочих місць, зростання виробництва, заробітної плати. Людям потрібно дати надію.

– По доброму заздримо районам, в яких потужні інвестори. Що нам потрібно зробити, щоб залучити інвесторів в район?

Мурованокуриловецький район має поряд дуже потужного інвестора – це Новодністровська ГАЕС, яким за останні два роки вкладено дуже багато коштів в будівництво та ремонт доріг. Якщо хочемо залучити інвесторів, то потрібно створити відповідні умови. Наприклад, інвестор вирішує куди йому йти вирощувати горіхи – в Могилів-Подільський чи в Мурованокуриловецький райони, в яких однакові природні умови. Інвестори мають право вибору, який передбачає конкуренцію. Важливу роль відіграють інфраструктура та активність громади. Дуже важливо, щоб це розуміли місцеві жителі.

– Продовжуючи тему, в районі є Бахтинське родовище флюоритів, біля села Жван – родовище фосфоритів. На Вашу думку, чи є перспективи їх розробки, адже це можуть бути великі інвестиційні проекти.
На сьогодні йде абсолютна зміна системи співвідношень в фінансуванні. Держава передає фінансовий ресурс і віддає коло повноважень, в тому числі величезне коло повноважень, які стосуються розвитку конкретних регіонів. Тому, відповідаючи на запитання, ще раз наголошу, щоб залучити інвесторів – потрібна активна позиція територіальної громади. Кажуть, що великі інвестиції йдуть у місто Вінниця. Я працював заступником міського голови у дуже непростий час. Не зважаючи на адміністративний тиск, ми створили умови для інвесторів – майданчики, індустріальні парки, провели ревізію всіх підприємств, які зупинили свою діяльність і визначили 16 майданчиків, де можна розміщувати виробництво. Крім цього, зробили ревізію інфраструктури, спростили всі адміністративні процедури. Якщо приходить інвестор, йому показують майданчик, розмальовують алгоритм і підписують з ним інвестиційну угоду. Та ще раз зазначу, що цьому передує велика робота. На превеликий жаль, маленькі громади цього не можуть зробити. Знову ж таки, в наш час все трансформується, змінюється і той, хто це розуміє, буде йти по цьому шляху, і інвестиції будуть надходити тим, хто не буде боятися брати на себе відповідальність і повноваження.

– Наш район розміщений у Придністер’ї. Чернівецька і Хмельницька області мають великі бази відпочинку на річці Дністер. Чому б таку базу не побудувати у Вінницькій області?

Можна побудувати. Але, знову ж таки, ми маємо справи з приватними інвестиціями, тому повинні створити всі умови, щоб ці інвестиції прийшли. Відверто кажучи, зрозуміло чому бази відпочинку побудовані саме в Чернівецькій та Хмельницькій областях, тому що там є доступ до води. А з нашого боку Придністер’я з дуже красивою природою, але стрімкими і крутими берегами. Потрібно розробляти площадки, а після цього пропонувати інвесторам.

– Поступово ми перейшли до теми дня – об’єднання територіальних громад. На жаль, в нашому районі ще не створені об’єднані громади. Ваше ставлення до проведення децентралізації.

Ми робимо потужні кроки в напрямку децентралізації. Ці кроки спрямовані на підвищення ролі місцевого самоврядування, органів влади в частині надання адміністративних послуг. В об’єднаних громадах відкриваються більші можливості. Бюджетна децентралізація, яка розпочалася в 2015 році, дала потужний фінансовий ресурс в країні. В найкращих умовах опинилися об’єднані територіальні громади, тому що вони матимуть право формувати свій бюджет на правах міст обласного значення. Громади одразу ж отримають у своє розпорядження 60% ПДФО, пряму субвенцію на освіту, медицину, культуру та спорт. В них акумулюється цільова субвенція на соціально-економічний розвиток, їм передаються адміністративні повноваження. Це все вже отримали дві територіальні громади області, які були створені в минулому році. Це Калинівка і Студена. Наприклад, в Студену надійшло з державного бюджету 3 мільйони гривень цільової субвенції на розвиток інфраструктури. Всього ж в області створено 21 об’єднану громаду, з них 4 вже функціонують, в 17 пройдуть вибори.
Я не ідеалізую процес об’єднання громад, але, як голова обласної адміністрації, надзвичайно зацікавлений в їх успішності. Завжди кажу, що вони перші і приречені на успіх, бо ми створюємо потужні економічні умови для їх розвитку. В чому суть проблеми? В нас, українців, є своєрідний менталітет – ми спочатку шукаємо якогось месію, повіримо в нього, тоді через рік розчаруємось, а ще через рік – повернемось до нього плечима і шукаємо нового месію, думаємо, що хтось прийде і зробить краще за нас в селі, містечку, області. Нещодавно я побував в місті Бар на нараді з питань децентралізації, під час якої жінка з Копайгорода запитала: «Чому ви закриваєте нашу лікарню?». В свою чергу, я запитав її, чому з цим запитанням вона звертається до мене. І відповів їй, що потрібно було створити об’єднану територіальну громаду, тоді б надійшла субвенція на медицину і люди б самостійно приймали рішення чи потрібна в Копайгороді дільнична лікарня чи ні. Жінка зніяковіла, бо люди звикли, що потрібно шукати в області, в Києві того, хто щось дозволяє або забороняє.
Практика наших сусідів в Польщі показала, що ми якнайшвидше повинні побороти викривлені уявлення системи організації влади і повинні зрозуміти, що місцеві проблеми потрібно вирішувати на місці. Для цього і передаються фінансові русерси, повноваження. Моє завдання, як голови ОДА, створити критичну масу позитиву навколо об’єднаних громад, щоб люди побачили як ідуть справи в успішних громадах. Цей позитив буде притягувати інших і вони прагнутимуть розвиватися. Хто швидше йтиме вперед, об’єднається, той швидше створить умови для покращення життя людей. Оце є основна думка і я дуже хочу, щоб мене люди почули.

– Валерію Вікторовичу, влітку Ви побували в нашому районі з робочими поїздками. Ваші враження від побаченого. Як Ви оцінюєте роботу районної влади?

Мені подобається Мурованокуриловецький район, я люблю до вас приїжджати. В районі дуже талановиті, розумні і співочі люди. Я дуже позитивно ставлюся до системи організації галузі культури в районі. Така система - одна з найкращих в області. Це стосується і бібліотечної справи, і художньої самодіяльності, і творчості майстрів. Відверто кажучи, я зачарований і тепер знаю, чому багато творчих людей родом з Мурованокуриловеччини.
Як на мене, в районі досить цікаве поєднання в одній особі посади голови районної ради і адміністрації. Таке поєднання є предметом дослідження, йде певна дискусія. В окремих районах є протиріччя між головами районних ради і адміністрації. Це створює перешкоди при прийнятті важливих рішень. З іншого боку – обов’язково повинен бути механізм стримування і противаг. Моя думка, що таке поєднання посад йде на користь Мурованокуриловецькій громаді.
Як позитив, бачу перегляд функцій районних адміністрацій. Районна влада трансформується в інститут надання послуг громадянам. Мені дуже приємно визнати, що ваш Центр надання адміністративних послуг – один з найкращих в області. Це бачать люди і це вселяє оптимізм.
В Мурованокуриловецькому районі плануємо зробити один з найкращих полігонів із сортувальною лінією для переробки твердих побутових відходів, щоб показати всій області, як можна цивілізовано вирішувати цю проблему.
Вражений позитивною динамікою роботи аграрного сектору. Здавалось б, не дуже родючі землі, а зібрали рекордні врожаї, залучаються і освоюються інвестиції, відсутні скандали навколо землі. Це в певній мірі свідчить про толерантність і системну роботу.

– Нещодавно я брала участь в обласному турі «Європейці Вінниччини». Приємно, що в нашому районі є багато пам’яток архітектури. Ми побували в Мурованокуриловецькій школі-інтернаті, та найбільше учасників туру вразила своєю оригінальністю садиба цукрозаводчика Когана у Вищеольчедаєві. На превеликий жаль, вона руйнується. Як можна її зберегти?

– Мене надзвичайно вразила пам’ятка архітектури – школа-інтернат в селищі. Забігаючи наперед, хочу повідомити, що плануємо виділити кошти на утеплення стін фасадів навчального та медичного корпусів. Крок за кроком будемо робити з неї «перлинку», щоб зберегти цю пам’ятку архітектури і нею могли захоплюватись не тільки місцеві жителі, а й приїжджі. Щодо садиби Когана, візьму це питання на контроль. Його потрібно вивчити. Є різні варіанти. Можливо, ми включимо садибу у власність територіальних громад області в рамках обласного краєзнавчого музею.

– Валерію Вікторовичу, хочу перейти до запитань, які хвилюють жителів району.
Медицина. На районному рівні – первинна і вторинна ланки, в обласних лікарнях – великі черги на прийом до лікарів, великі кошти на лікування. Можливо це все вирішить страхова медицина. Коли вона запрацює?

Найбільшою проблемою є питання, пов’язані з медициною. Система охорони здоров’я потребує стратегічних змін. Люди незадоволені. Проблеми в медицині накопичувались роками і їх неможливо вирішити за короткий строк. На охорону здоров’я спрямовано 58,4 мільйона гривень, але їх не вистачає. Ми плануємо крок за крок поліпшувати ситуацію. На обласному рівні працюємо над введенням в експлуатацію хірургічного корпусу лікарні імені Пирогова. Потрібно ще закупити спеціалізоване обладнання. Віднайшли додаткові ресурси, щоб придбати сучасну апаратуру для опромінення онкохворих людей, закупили пересувний мамограф. Щодо страхової медицини, то з наступного року уряд планує перевести фінансування медичних центрів первинної ланки з місцевих бюджетів до державного фонду страхової медицини. Це дасть можливість кожному пацієнту право вибору медичного закладу і конкретного лікаря.
Передбачається впорядкування мережі вторинної (спеціалізованої) допомоги в рамках формування Госпітальних округів. З 1 січня середня заробітна плата в галузі охорони здоров’я підвищиться на 40%.

- В районі створено шість опорних шкіл. Чи покращиться якість освіти і що буде з малокомплектними школами?

- Нашим дітям потрібна конкурентноспроможна та якісна освіта, незалежно від того, чи вони навчаються в міській, чи в сільській школі. Найбільше турбує демографічна ситуація, адже в сільських школах дітей все менше. Щоб сільські діти були конкурентноспроможними у подальшому житті, їх необхідно забезпечити сучасними умовами навчання, які можливі лише у базових закладах освіти, що будуть забезпечені всім необхідним, на відміну від малокомплектних шкіл. В обласних олімпіадах з математики і фізики перемагають понад 90 % міських школярів. Як свідчать результати ЗНО в одному з районів області, жоден з 25 медалістів не підтвердив свої знання. Тому рівень освіти потрібно підвищувати.

– Наш район - з горбистою місцевістю. Проблемою є перевезення пасажирів і вантажів, особливо взимку. Підприємство «Райавтодор» має застарілу матеріально-технічну базу. Чи не планується на рівні області її оновлення та покращення?

– «Райавтодор» – це підприємство державне. В 2017 році агенція автомобільних доріг планує передати на утримання Вінницькій області 6,5 тис. км доріг з необхідною документацією. За державою залишаться дороги державного значення, за областю – обласного (міжрайонні), за районом – районного значення. Для капітального ремонту, експлуатації доріг масово будуть залучатись суб’єкти приватного бізнесу, які поряд з «Автодором» будуть брати участь в тендерах через систему електронних закупівель «Прозоро». Відпрацьовується концепція формування обласних закладів з філіями в районах, які були б достатньо ефективними в питаннях надання послуг по експлуатації доріг і брали участь в тендерах. Тобто, ідея є, але це набагато ширше питання, ніж просто посилення окремого райавтодора.

– Чому, зазвичай, кошти в район, зокрема, на будівництво доріг, надходять наприкінці року, коли їх важко використати, до того ж несприятливі погодні умови?

– Протягом останніх трьох років кошти взагалі не виділялися. Вони надійшли лише в поточному році, коли новий Уряд відновив програму будівництва доріг. Та виникла нова проблема – розпочали фінансування, а виявилось, що до цього ніхто не готовий, не виготовлені проектно-кошторисні документації, експертизи. На жаль, це все затягується в часі. Тому особливу увагу приділяємо плануванню роботи Служби автомобільних доріг регіону на 2017 рік. Я поставив чітку вимогу – максимально інтенсивно попрацювати над підготовкою необхідної проектно-кошторисної документації, аби з початком весни приступити до активних ремонтних робіт на запланованих ділянках. Наступного року плануємо відремонтувати доріг на суму 1 мільярд гривень. Це будуть не лише магістралі загальнодержавного значення, а й внутрішньообласні та районні. В цих планах є і дорога (траса) від Вінниці до району.

– В районі є проблемою протистояння між двома церквами. Яка ситуація в області?

Це дуже болюча тема. Багато залежить від конкретних особистостей. Я роблю все для того, щоб регулювати ситуацію. Відрадно, що у Вінницькій єпархії є порозуміння між двома церквами, працює інституція церков. В будь-якому випадку конфліктні питання вирішуються за столом переговорів. Буду розмовляти з двома владиками щодо врегулювання ситуації, бо все це не на користь церкви і держави.

– Валерію Вікторовичу, що для Вас є найважливішим на посаді?

Дуже хотів би, щоб люди бачили позитивний результат моєї роботи. Для мене це є великим натхненням і прагненням робити далі.

– Як розподіляєте свій час, щоб успішно вирішувати стільки справ?

Дуже серйозно ставлюсь до планування свого робочого часу. Коли в мене хтось сидить в приймальні, то я вважаю, що це мінус мені, як керівнику. Завжди планую свій час, зустрічі, звичайно, бувають форс-мажори, але намагаюсь вирішити їх оперативно. З радянських часів збереглося уявлення, що до керівників мають бути великі черги і вони нічим не займаються, а тільки приймають людей. Насправді, це хибний метод управління, тому що повинна працювати система. Я розподіляю обов’язки між заступниками, департаментами. Це система організації комунікацій. Все це відображене у мене в робочому календарі і мобільному телефоні. Постійно використовую систему поштового зв’язку.

Чи є у Вас час для дозвілля? Коли і як відпочиваєте?

Хотілося б, щоб цього часу було більше, але буває по різному. У вільний час намагаюся побути з своїми внучками. Це для мене велика радість і справжня віддушина після трудового дня. Працюю над відновленням свого англомовного запасу. Два рази на тиждень з 7 ранку в мене проходять регулярні заняття з англійської мови. Розумію, що на сьогоднішній день це дуже потрібно українському чиновнику. З іншого боку, вивчення іноземних мов дає можливість більшого пізнання. Люблю працювати в саду, біля будинку. Обов’язково намагаюся переглянути новини за день по каналах BBC, SNN.

– Сьогоднішнє інтерв’ю для газети “Наше Придністров’я” дало можливість дізнатися про перспективи розвитку області, району. Чому для спілкування Ви обрали саме районну газету?

В наш час інформаційний простір дуже різноманітний. Багато інформації отримую в соціальних мережах, але завжди з цікавістю переглядаю районні газети. З них дізнаюсь багато корисної для себе інформації. До речі, соціологічне дослідження показало, що 70 % жителів області довіряють інформації, яка висвітлюється саме в районних газетах. Місцеві видання показують життя таким, як воно є. Тому ми постійно будемо співпрацювати з районними газетами.

– Новий рік вже стукає в двері. Які традиції святкування Новоріччя Ви винесли з дитинства?

Новий рік, Різдво для мене - родинні свята. З дитинства завжди святкую в колі сім’ї, родини. В новорічну ніч, зазвичай, збирається вся родина. Я переодягаюся в Діда Мороза і роздаю подарунки. Намагаюся створити святковий настрій для рідних.

– Ваші побажання жителям району.

– Хочу побажати всім вірити у власну спроможність працею, натхненням зробити лад в країні. Творити, рухатися вперед, щоб нас оцінили майбутні покоління. Напередодні новорічних свят хочу привітати всіх жителів району, побажати миру, віри в краще майбутнє, святкового настрою і благополуччя в кожну родину, сім’ю.

– Дякую за розмову.

"Гаряча лінія" голови облдержадміністрації з питань запобігання та виявлення корупції 
тел.: (0432) 65-17-61
e-mail: stop_korupcia@vin.gov.ua

Повідомлення про корупційне правопорушення