Звіт про проведене базове відстеження результативності дії регуляторного акту

Звіт

ЗВІТ ПРО ПРОВЕДЕНЕ
БАЗОВЕ ВІДСТЕЖЕННЯ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ ДІЇ


розпорядження голови обласної державної адміністрації «Про граничні рівні рентабельності та торговельні надбавки на дитяче харчування»


Відстеження результативності дії регуляторного акту проведено Департаментом регіонального економічного розвитку облдержадміністрації.

Мета регулювання: реалізація державної політики ціноутворення на продукти дитячого харчування, створення рівноправних умов по реалізації даного виду продукції для всіх суб’єктів підприємницької діяльності, забезпечення доступного рівня цін на продукти дитячого харчування.

Мета дослідження: мета базового відстеження полягає у визначенні ефективності дії регуляторного акту - розпорядження голови ОДА «Про граничні рівні рентабельності та торговельні надбавки на дитяче харчування» шляхом аналізу статистичних даних.

Підстава для дослідження: підставою для проведення базового відстеження та необхідності прийняття даного регуляторного акту є те, що до Департаменту регіонального економічного розвитку облдержадміністрації надійшов лист від Сектору у Вінницькій області Державної інспекції України з контролю за цінами від 11.04.2014 р. №1002-17/175 щодо внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 25.11.1997 №405 «Про затвердження граничних рівнів торговельних надбавок та рентабельності на дитяче харчування». Проте, у зв’язку з тим, що зазначене розпорядження не було зареєстроване в Головному управлінні юстиції у Вінницькій області, зміни до нього як до регуляторного акту не можуть бути внесені, що потребує прийняття нового регуляторного акту – розпорядження голови ОДА.

Строк виконання заходів з відстеження: червень 2014 року.

Статус дослідження: базове.

Метод дослідження - аналіз статистичних даних.
Показниками результативності (індикаторами ефективності) дії розпорядження голови облдержадміністрації «Про граничні рівні рентабельності та торговельні надбавки на дитяче харчування» пропонується визначити:
1. Індекс споживчих цін на сухі молочні суміші для дитячого харчування у торговельній мережі Вінницької області;
2. Рівень роздрібних цін на продукцію дитячого харчування, що реалізується у торговельній мережі Вінницької області;
3. Кількість скарг від суб’єктів господарської діяльності щодо дії розпорядження;
4. Кількість підприємств-юридичних осіб, що займаються реалізацією продуктів гомогенізованих харчових та дієтичних, дитячого харчування.

Аналіз статистичних даних, зокрема значення показника «Індекс споживчих цін на сухі молочні суміші для дитячого харчування» свідчить про те, що протягом 2014 року вартість дитячого харчування в торговельній мережі області в порівнянні з 2013 дещо збільшилась.
Так, якщо індекс споживчих цін на сухі молочні суміші для дитячого харчування за квітень 2014 року склав 105,1% (до попереднього місяця), то в 2013 році аналогічний показник за відповідний період становив 100,0%.
Відповідно за січень-квітень поточного року індекс споживчих цін на сухі молочні суміші для дитячого харчування склав 106,6% порівняно з 100,0% за відповідний період 2013 року.
За умов випереджаючого зростання вартості соціально важливих товарів та послуг у порівнянні із реальними доходами населення вільні ціни не враховують економічні та соціальні інтереси кінцевих споживачів, тому стабілізація торговельних надбавок на дитяче харчування, яке реалізується у торговельній мережі Вінницької області забезпечує належний рівень захисту споживачів.
Моніторинг роздрібних цін та торговельних надбавок на продукцію дитячого харчування, що реалізується в роздрібній торговельній мережі, проведений Департаментом регіонального економічного розвитку облдержадміністрації показав, що суб’єкти господарської діяльності, що реалізують продукцію дитячого харчування на території Вінницької області, використовують торговельні надбавки від 5,0% до 24,0%. Зокрема, на продукцію дитячого харчування вітчизняного виробництва торговельні надбавки становлять від 9% до 15%, тоді як торговельні надбавки на продукцію дитячого харчування іноземного виробництва досягають 24%.

Таблиця 1
Моніторинг цін та торговельних надбавок на продукцію дитячого харчування, що реалізується в торговельній мережі Вінницької області станом на 01.06.2014р. (ПП «Тимаг»)

 

Найменування продуктів дитячого харчування
Країна-Виробник
Закупівельна ціна, грн.
Роздрібна ціна, грн.
Торговельна надбавка, %
ДХ Нестле Каша мол Рисова 250г Яблуко 4м
ТОВ «Нестле Росія»
(Росія)
25,96
32,19
12,7
ДХ Кроха Пюре мяс 100г яловичина язик
ВАТ «Малоритський КОСК»
(Білорусь)
13,17
15,15
15,0
ДХ КолінскаБебі Каша мол Вівсяна200г Ябл
Droga Kolinska, zivilska industria, d. d.
(Словенія)
18,48
22,92
24,0
ДХ Чумак Сік Фрузі 65г Яблуко-персик
ПрАТ «Чумак»
(Україна)
1,70
1,95
14,7
 

Як видно з таблиці 1 торговельні надбавки на продукцію дитячого харчування вітчизняного виробництва знаходяться в межах 15%, однак торговельні надбавки на дитяче харчування іноземного виробника коливаються в межах 12,7-24%.

В торгівельній мережі «Економ» (Економ №11 та Економ №2) максимальна торговельна надбавка на продукцію дитячого харчування іноземного виробництва становить 20,75% (таблиця 2).

 
Таблиця 2
Моніторинг цін та торговельних надбавок на продукцію дитячого харчування, що реалізується в торговельній мережі Вінницької області станом на 01.06.2014р. (ТМ «Економ»)

 

Найменування продуктів дитячого харчування
Виробник
Закупівельна ціна, грн.
Роздрібна ціна, грн.
Торговельна надбавка, %
Мол,суміш Нутрілон №2 800г з 6-10м /1
Нутріція ТМ
(Нідерланди)
136,56
164,1
20,17
Мол,каша Milupa 230г Рисова /1
Нутріція ТМ
(Нідерланди)
21,01
25,37
20,75
Мол,сухе Молоко 400г незб,з віт,С /40
Хорольський МККДХ (Україна)
25,87
27,1
9,98
Пюре Карапуз 200г ябл/слив/сир /1
Південний КЗДХ
(Україна)
8,568
9,66
15


В торговельній мережі ТОВ НВП «Аргон» торговельні надбавки на продукцію дитячого харчування іноземного виробництва коливаються від 5% до 20%, а на дитяче харчування вітчизняного виробництва знаходяться в межах 15% (таблиця 3).

Таблиця 3
Моніторинг цін та торговельних надбавок на продукцію дитячого харчування, що реалізується в торговельній мережі Вінницької області станом на 01.06.2014р. (ТОВ НВП «Аргон»)

 

Найменування продуктів дитячого харчування
Виробник
Закупівельна ціна, грн.
Роздрібна ціна, грн.
Торговельна надбавка, %
Каша вівсяна молочна з бананом Хайнц
ЗАО Хайнц Георгієвськ (Росія)
28,51
29,94
5
БІО молочна Ніжні яблука-фенхель Хіпп
Vivera d.o.o u\г.Глiна (Хорватія)
41,92
46,54
11
Абрикос 100г 1813 Бебі Віта
Амеко-Калінінград
(Росія)
7,36
8,83
20
Пюре ябл/моркв/айва 0,170г ОКЗДП
ОКЗДП Одесса
(Україна)
6,21
6,78
9,2
Румяні щічки яб гар айва Карапуз
ТОВ Асоц.ДП Дніпропетровськ
(Україна)
9,06
10,42
15


Таким чином, враховуючи, що споживачами продуктів дитячого харчування є діти грудного та раннього віку, яким держава гарантує право на охорону здоров'я та сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку, у тому числі раціонального харчування, а також те, що право дітей на забезпечення достатнім, високоякісним та безпечним харчуванням є складовою частиною гарантованого Конституцією України права на достатній життєвий рівень та охорону здоров'я, вважаємо за доцільне встановити торговельні надбавки на продукцію дитячого харчування як вітчизняного, так і іноземного виробництва в межах 15%. Це сприятиме створенню рівних умов для виробників та реалізаторів продуктів дитячого харчування та забезпеченні доступного рівня цін для споживачів на зазначені продукти.
Доцільно зазначити, що від суб’єктів господарської діяльності, що займаються виробництвом та реалізацією продукції дитячого харчування на території Вінницької області скарг та пропозицій стосовно діючого на території Вінницької області розпорядження голови облдержадміністрації від 25.11.1997 №405 «Про затвердження граничних рівнів торговельних надбавок та рентабельності на дитяче харчування» не надходило.
Проте є необхідність прийняття нового розпорядження голови ОДА «Про граничні рівні рентабельності та торговельні надбавки на дитяче харчування» у зв’язку із тим, що дане розпорядження є регуляторним актом та підлягає обов’язковій реєстрації в Головному управлінні юстиції у Вінницькій області або внесення змін до діючого розпорядження голови ОДА №405 від 25.11.1997. Проте внесення змін до розпорядження №405 можливе лише без реєстрації в Головному управлінні юстиції у Вінницькій області, що не є доцільним, адже в області єдиний регуляторний акт, що регулює граничні рівні рентабельності та торговельні надбавки на дитяче харчування, повинен бути зареєстрований в Головному управлінні юстиції у Вінницькій області.
Кількість підприємств-юридичних осіб, що займаються реалізацією продуктів гомогенізованих харчових та дієтичних, дитячого харчування, за даними Головного управління статистики у Вінницькій області за І квартал 2014 року становить 14 од.
Результати проведеного дослідження підтверджують необхідність прийняття розпорядження регуляторного акту – розпорядження голови облдержадміністрації «Про граничні рівні рентабельності та торговельні надбавки на дитяче харчування» та встановлення граничних рівнів рентабельності та торговельних надбавок до оптово-відпускних цін на дитяче харчування, що реалізується в межах області.


Директор Департаменту
регіонального економічного
розвитку облдержадміністрації Олександр ЯКУБИК