Сьогодні, 20 лютого, в актовій залі Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського зібрались викладачі й студенти вишу, представники обласної влади та творчої інтелігенції з нагоди урочистої події – вручення державної нагороди «Заслужений діяч мистецтв України» Анатолію Федоровичу Завальнюку – доценту кафедри музикознавства, інструментальної підготовки та хореографії, професору університету.
Високу державну нагороду, за дорученням Президента України, вручив голова обласної державної адміністрації Валерій Коровій. Очільник області відзначив вагомий внесок Анатолія Завальнюка у популяризацію творчості нашого видатного всесвітньовідомого земляка Миколи Леонтовича:
«У кожного народу,у кожної нації є такі здобутки, які ми називаємо сакральними. Це – те, що ми не завжди можемо осягнути розумом чи висловити вголос, але відчуваємо власним серцем. Музика Леонтовича і є саме тим сакральним явищем, яке дозволяє нам усвідомлювати себе українцями.
Хочу підкреслити, що Анатолій Федорович Завальнюк є саме тією людиною, яка крізь призму свого світобачення усе своє життя досліджує спадщину великого композитора і великого патріота Миколи Леонтовича. Світ визнав українського генія лише тоді,коли його вже не стало. А сьогоднішня нагорода для Анатолія Завальнюка – це визнання важливості і цінності його багаторічної роботи, якою ми гордимось сьогодні»,- підкреслив Валерій Коровій, вручаючи нагороду.
У свою чергу, Анатолій Завальнюк щиро подякував за високу оцінку своєї праці та наголосив, що саме голова обласної державної адміністрації Валерій Коровій надав всебічну допомогу і підтримку в його роботі по створенню та оновленню музею М.Д.Леонтовича, а також у виданні «Повного зібрання хорової та педагогічної спадщини М.Д. Леонтовича» до 140-річчя з дня народження композитора.
Вшанування нагородженого розпочалось із виконання легендарного «Щедрика», нещодавно створеним хоровим колективом «Леонтович-капела» Вінницької обласної філармонії.
З державною нагородою привітали Анатолія Завальнюка: ректор Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського Наталія Лазаренко, голова Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України Вадим Вітковський, музичним вітанням віншувала улюбленого викладача народна хорова капела Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.
На завершення урочистостей у виконанні зведеного хору на честь Анатолія Завальнюка та усіх присутніх прозвучала здравиця «Многія літа».
Учасники заходу також мали можливість ознайомитись у холі університету із тематичною виставкою, присвяченою життю і творчості Миколи Леонтовича.
Довідка:
Завальнюк Анатолій Федорович – кандидат мистецтвознавства, професор Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.
У 1967 році закінчив Львівську державну консерваторію імені Миколи Лисенка, факультет народних інструментів, а в 1983 році аспірантуру Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії імені М.Т. Рильського АН України. З 1984 року – член Національної спілки композиторів України.
Анатолій Завальнюк – збирач і дослідник музичного фольклору. Його багаторічна дослідницька діяльність була присвячена вивченню життя і творчості видатного українського композитора М.Д. Леонтовича. Впродовж 30 років (1969-1999 рр.) дослідник збирав музично-педагогічну спадщину, родинні реліквії, листування та документи про обставини трагічного вбивства композитора. На основі цих матеріалів ним була створена експозиція меморіального комплексу біля могили всесвітньо відомого композитора. А.Ф.Завальнюк – фундатор створення музею до сторічного ювілею (1977 р.) від дня народження М.Д. Леонтовича в селі Марківка Теплицького району Вінницької області. 16 серпня 2016 року до 25 річниці Незалежності України відбулось відкриття осучасненого музею на батьківщині композитора.
Анатолій Завальнюк є автором 3-х монографій про життя і творчість М.Д. Леонтовича, 2-х навчальних посібників, навчальної програми з фольклорної практики, рекомендованих Міністерством освіти та науки України, збірки українських народних пісень «Духовна скарбниця народу». Ним опубліковано понад 80 наукових статей у журналах «Музика», фахових виданнях, матеріалах конференцій. До 140-ї річниці з дня народження М.Д. Леонтовича підготовлена фундаментальна праця «Повне зібрання хорової та педагогічної спадщини М.Д. Леонтовича», яка нині перекладена англійською мовою і,безумовно, заслуговує на визнання у світовій музичній спільноті.