Сьогодні, 28 лютого, у приміщенні Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААНУ відбулась регіональна нарада з питань підготовки до проведення комплексу весняно-польових робіт у 2019 році.
У заході взяли участь: голова облдержадміністрації Валерій Коровій та перший заступник голови ОДА Андрій Гижко, а також директор Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів ОДА Микола Ткачук, директор Інституту кормів та сільського господарства Поділля Олександр Корнійчук.
На засіданні також були присутні заступники голів райдержадміністрацій, керівники структурних підрозділів з питань агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів, а також керівники та спеціалісти сільськогосподарських підприємств. На зустріч запросили постачальників засобів захисту рослин, насіння, сільськогосподарської техніки та добрив.
Звертаючись до присутніх з вітальним словом, Валерій Коровій зазначив: «2018 рік був дійсно найкращим роком у сфері розвитку аграрного бізнесу області. Зокрема, у минулому році аграрії Вінниччини зібрали 6 млн. тонн збіжжя. Однак, не лише абсолютно рекордні врожаї сільськогосподарських культур стали досягненням минулого року. Принципово важливим є те, що інвестиції в галузь АПК регіону зросли майже на 60%. Крім цього, значна кількість інвестицій залучена до розвитку технічного обладнання галузі. Це також свідчить про те, що ми крок за кроком рухаємось у напрямку оновлення виробництва. Ми побачили, що система державної підтримки, особливо в частині придбання сільськогосподарської техніки, спрацювала досить ефективно. Варто підкреслити, що на сьогодні аграрний бізнес регіону став більш конкурентоспроможним, тож відкриваються нові перспективи для розвитку. Крім цього, успішні інвестиції стосуються первинної переробки сільськогосподарської продукції. Втілення низки проектів надає можливість здійснити серйозний економічний прорив».
Під час наради директор Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів ОДА Микола Ткачук поінформував присутніх про стан підготовки до проведення комплексу весняно-польових робіт в області. За його словами, посівна площа під урожай 2019 року по всіх категоріях господарств області становитиме 1 632,4 тис.га. З них 53% буде відведено під посів зернових, 31% - під технічні культури та близько 8% - під кормові та овочеві культури, включаючи картоплю.
За словами посадовця, в структурі зернових культур озимі зернові займатимуть 40,7%. За словами Микола Ткачука, на сьогодні 91% площ, відведених під посіви озимих зернових перебувають в доброму стані. Також директор профільного департаменту зазначив, що понад 90% озимих зернових колосових культур перебувають у належному стані.
«Варто сказати, що стан перезимівлі озимих культур добрий, тож наразі всі господарства підживлюють їх мінеральними азотними добривами. Так, на сьогодні вже підживлено 80% від загальних площ озимих зернових. Як і в попередні роки, ключовою зерновою культурою Вінниччини традиційно залишається кукурудза. За прогнозами площі посівів під цією культурою зростуть на 5,1% і становитимуть по всіх категоріях 400,8 тис. га. Також цьогоріч на 16% зростуть площі сої. Наразі попит на цю культуру у світі постійно зростає», - зауважив Микола Ткачук.
Під час наради посадовець акцентував увагу на утримання площ під посів цукрових буряків, зазначивши: «Оскільки зменшення дохідності від вирощування цукрових буряків, що було характерно для минулого року, є тимчасовим, посіви цієї культури необхідно планувати у виробничих програмах. На сьогодні Вінниччина є лідером за кількістю виробництва цукру та в подальшому зберігатиме такі позиції».
Стосовно використання сільськогосподарської техніки, то під весняно-польових робіт планується задіяти 8410 одиниць тракторів, 5350 одиниць ґрунтообробної техніки, 4045 одиниць сівалок та 270 одиниць посівних комплексів. Технічні можливості надають змогу провести посів сільськогосподарських культур в оптимальні терміни.
Під час наради значна увага була приділена ризикам, пов’язаним із посівним матеріалом. Директор профільного департаменту ОДА акцентував увагу присутніх на заходах, спрямованих на мінімізацію таких ризиків протягом трьох років. Зокрема, йдеться про проведення аналізу посівних якостей насіння, а також фітопатологічної діагностики посівного матеріалу та використання оптимального фунгіцидного протруйника. За словами Миколи Ткачука, на сьогодні вже близько 80% аграріїв області визначилися з постачальниками та гібридним складом посівного матеріалу, уклавши відповідні контракти.
На сьогодні реалізація державних програм, спрямованих на підтримку аграрного сектору, має особливо важливе значення, тож у 2019 році втілення таких програм триватиме. На зазначені цілі у державному бюджеті України передбачено 5,9 млрд. гривень.
За словами Миколи Ткачука, державна підтримка спрямована, у першу чергу, на розвиток інвестиційної та інноваційної складової аграрного виробництва, а також на підтримку фермерських підприємств та їх об’єднань.
За словами посадовця, у 2019 році залишаються всі напрямки підтримки, які працювали минулого року. Серед них: здешевлення кредитів (постанова КМУ від 29.04.15р. № 300) - 127,2 млн. грн.; державна підтримка тваринництва, зберігання та переробки сільськогосподарської продукції, аквакультури (рибництва) (постанова КМУ від 07.02.18р. № 107 в редакції постанови КМУ від 30.01.2019р. № 110) - 3,5 млрд. грн.; державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними (постанова КМУ від 15.07.05р. № 587 із змінами) - 400 млн. грн.; фінансова підтримка розвитку фермерських господарств (постанова КМУ від 07.02.18р. № 106 ) - 800 млн. грн.; надання кредитів фермерським господарствам (постанова КМУ від 25.08.04р. № 1102) - 200 млн. грн.; фінансова підтримка сільгосптоваровиробників - здешевлення вартості техніки (постанова КМУ від 01.03.17р. № 130) - 881,9 млн. грн.
Наразі вдосконалюється нормативно-правова база для отримання дотацій. Вносяться зміни в окремі Порядки використання коштів. У новій редакції виписаний Порядок по підтримці тваринництва, зокрема, додано пункт щодо часткового відшкодування вартості будівництва та реконструкції зі зберігання зерна.
Про всі ці зміни Департамент агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів ОДА додатково інформуватиме через засоби масової інформації та шляхом проведення нарад в районах області.
Під час засідання Микола Ткачук також повідомив, що на сьогодні продовжує діяти програма здешевлення кредитних ресурсів, яка адмініструється через профільний департамент.
Так, відшкодуванню підлягатимуть: короткострокові кредити (залучені для покриття виробничих витрат), середньострокові кредити (залучені для придбання основних засобів сільськогосподарського виробництва, здійснення витрат, пов’язаних з будівництвом і реконструкцією виробничих об’єктів сільськогосподарського призначення).
Успішне проведення комплексу весняно-польових робіт також залежить від погодних умов. Тож під час зустрічі начальник відділу агрометеорології Українського гідрометеорологічного центру Тетяна Адаменко ознайомила присутніх з гідрометеорологічними спостереженнями та прогнозом зміни кліматичних умов у зоні Лісостепу Вінницької області.
У свою чергу, директор Інституту кормів та сільського господарства Поділля Олександр Корнійчук також надав докладну інформацію про стан озимих та особливості проведення посівної кампанії в умовах весни 2019 року.
Під час наради також були порушені питання щодо вимог законодавства в сфері насінництва та бджолярства, особливостей порядку видачі посвідчень тракториста-машиніста та реєстрації сільськогосподарської техніки у 2019 році. Крім цього, значна увага була приділена вимогам техніки безпеки під час весняно-польових робіт.
Учасники наради також отримали докладну інформацію про умови перевезення великогабаритної техніки та небезпечних вантажів в агросекторі.
До порядку денного також було включено питання про розвиток органічного землеробства, який є одним із найбільш пріоритетних напрямів для просування агропромислового комплексу області.
Також присутніх поінформували про перспективи розвитку вітчизняного насінництва на прикладі ТОВ «Сади України».