Вчора 14 березня, у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва відбулися ІІ Липківські читання з нагоди відзначення 155-ї річниці від дня народження Митрополита Василя Липківського.
Захід організований спільно з Державним архівом Вінницької області, Вінницькою академією неперервної освіти, а також з факультетом історії, етнології і права Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського та Всеукраїнським товариством ім. Митрополита Василя Липківського.
Відкрила читання директор Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва Лариса Сеник.
Митрополит Київський і всієї України Василь (Василь Костянтинович Липківський) – відомий український релігійний діяч, церковний реформатор, проповідник, педагог, публіцист і перекладач. Борець за автокефалію українського православ’я був творцем і першим митрополитом Київським і всієї України, відродженої 1921 року УАПЦ. У 1919 – 1927 рр. Василь Липківський – останній настоятель та доглядач Софії Київської.
Під час заходу доктор історичних наук, директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун ознайомив присутніх із документами ДАВО про Українську автокефальну православну церкву 1920-х років.
Про життєвий шлях Василя Липківського та зв'язок видатного діяча з Подільським краєм розповів доктор історичних наук, професор кафедри історії України Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського Іван Романюк.
Під час зустрічі основна увага була приділена ролі Василя Липківського у становленні автокефалії українського православ’я. Про значення постаті Митрополита в національній історичній пам’яті розповів доктор історичних наук, професор Арсен Зінченко.
Особливо цікавими для учасників заходу залишаються сторінки з життя Митрополита Василя Липківського з вуст його нащадків. Так, до Вінниці завітала правнучка відомого діяча – Ганна Липківська.
Загалом, у заході взяли участь історики, архівісти, краєзнавці та дослідники життя та діяльності митрополита.
У рамках ІІ Липківських читань відвідувачам презентували шеститомне видання спадщини Митрополита Василя Липківського.
Перу Василя Липківського належать «Історія Української Православної Церкви», 2-х томник українського церковного уставу «Наука самоосвіти українського духівництва», підручник «На Старий і Новий Заповіт», 32 бесіди з історії Всесвітньої Церкви, переклад Св. Євангелія і Апостола, книга «Проповіді на неділі й свята: Слово Христове до Українського народу», у якій вміщені 194 проповіді.
Захід супроводжувала книжкова виставка з фондів Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва «Митрополит Василь Липківський: на тлі епохи».