Сьогодні, 29 березня, у приміщенні Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА відбулась прес-конференція щодо проблем та перспектив подолання туберкульозу на Вінниччині.
Захід відбувся у рамках Дня боротьби з туберкульозом, який щороку відзначається як на міжнародному, так і на всеукраїнському рівні.
У зустрічі взяли участь: начальник відділу лікувально-профілактичної допомоги дитячому населенню Департаменту охорони здоров'я ОДА Тетяна Бондаренко; заступник головного лікаря ВОСТМО «Фтизіатрія» - керівник регіонального центру МіО Ніна Гончар; асистент кафедри туберкульозу з курсом імунології ВНМУ ім. Пирогова, кандидат медичних наук Михайло Тхоровський; завідувач дитячим відділенням ВОСТМО «Фтизіатрія» Тетяна Гандзейчук; заступник головного лікаря з громадського здоров’я ВОСКДРЗН Тамара Васильчук та голова правління обласного відділення БО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» Оксана Шевчук.
Нагадаємо, що Всесвітній день боротьби з туберкульозом щорічно відзначають 24 березня, адже саме цей день історично пов'язаний з фактом відкриття збудника. У 1882 році німецький вчений Роберт Кох після тривалих пошуків методики виявив збудника туберкульозу – туберкульозну бацилу, яку було названо бацилою Коха (мікобактерія туберкульозу, МБТ). Саме 24 березня 1882 року науковець оголосив про те, що йому вдалося виявити бактерію, яка викликає туберкульоз.
Варто зазначити, що привернення уваги громадськості до проблеми туберкульозу та підвищення обізнаності населення є вкрай важливим, адже це захворювання залишається першим у світі за списком причин смерті від інфекційних хвороб. Крім цього, рівень захворюваності на туберкульоз також залежить від правильного способу життя населення для його попередження, застосування заходів специфічної профілактики та ранньої діагностики, фахового лікування.
Під час прес-конференції Тетяна Бондаренко ознайомила присутніх зі статистичними даними ВООЗ, а також розповіла про ключові заходи, що проводяться на Вінниччині в рамках місячника боротьби з туберкульозом, який розпочався в області 24 березня. Цьогоріч просвітницька акція, що триватиме до останньої суботи квітня, проводиться під слоганом «Настав ЧАС» у рамках всесвітньої інформаційної кампанії «It’s time», започаткованої міжнародним партнерством «Зупинимо туберкульоз» («Stop TB Partnership»).
«Незважаючи на всі досягнення медицини, проблема туберкульозу залишається актуальною для урядів усіх країн. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, 1/3 населення світу інфікована мікобактерією туберкульозу. І щодня 4500 людей гинуть від цього захворювання. Крім цього, у 2018 році ВООЗ повідомила про те, що туберкульоз є шостою за частотою причиною смерті жінок у віці 30 – 49 років. Щорічно на планеті виявляють близько 8 – 9 мільйонів осіб, як вперше захворіли на цю недугу. І серед них 4 – 4,5 мільйони осіб, тобто майже половина від загальної кількості – це ті хворі, які виділяють мікобактерію туберкульозу та є небезпечними для тих, хто їх оточує», - зауважила Тетяна Бондаренко.
За словами начальника профільного відділу Департаменту охорони здоров'я ОДА, на сьогодні в регіоні запроваджені нові, сучасні методики діагностики туберкульозу, зокрема, на молекулярно-генетичному рівні.
Під час прес-конференції Ніна Гончар поінформувала про основні показники, які характеризують рівень захворюваності населення області на туберкульоз. Вона також зауважила, що на сьогодні проблемі зазначеного інфекційного захворювання приділяється особлива увага. «У вересні 2018 року вперше в історії епідспостережень відбулась Нарада високого рівня Генеральної Асамблеї ООН з туберкульозу. Це свідчить про особливо важливе значення боротьби з туберкульозом у світі, тому що на сьогодні суспільна напруга щодо цього захворювання не знизилася, незважаючи на великі успіхи у лікуванні та діагностиці, зменшення рівня захворюваності і смертності населення. За результатами цієї Наради, усі глави держав підтримали рішення про те, що на боротьбу проти туберкульозу необхідно виділити понад 13 мільярдів доларів».
Ніна Гончар також зауважила, що наразі особливо гострою залишається проблема дитячого туберкульозу як на світовому, так і на локальному рівні.
Одним із ключових напрямків боротьби проти туберкульозу в Україні є затвердження Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз. Відповідна Концепція була схвалена постановою КМУ від 27 грудня 2017 року.
На місцевому рівні проводиться комплекс заходів у рамках обласної програми до 2020 року «Майбутнє Вінниччини у збереженні здоров'я громадян».
«У 2018 році у Вінницькій області зареєстровано 826 нових випадків захворюваності на туберкульоз, область входить до списку п’яти регіонів України, в яких цей показник має тенденцію до зростання. Сьогодні ми продовжуємо працювати над зниженням рівня захворюваності населення області на туберкульоз. Позитивним є те, що 80% пацієнтів зі звичайним, чутливим до антибіотиків туберкульозом, виліковуються. До сучасних методик виявлення туберкульозу, які впроваджуються Вінниччині, належать молекулярно-генетичні методики дослідження біоматеріалу, у першу чергу, мокротиння, на наявність мікобактерій туберкульозу. Якщо у 2014 році такі дослідження були можливі лише у центральному протитуберкульозному закладі області, то на сьогодні ми маємо 4 системи Gene-Xpert молекулярної індикації, встановлені у лабораторіях закладів охорони здоров'я, а саме: у Вінницькій міській лікарні №1, у Гайсинській та Тульчинській центральних районних лікарнях, а також в Могилів-Подільській окружній лікарні інтенсивного лікування. Відповідні системи завезені в область 12 березня поточного року», - зазначила Ніна Гончар.
За її словами, ширше використання сучасної методики надасть можливість пришвидшити виявлення хворих на туберкульоз та призначати правильну тактику лікування, впливати на рівень захворюваності населення в регіоні.
Під час зустрічі Михайло Тхоровський поінформував про хіміорезистентні форми туберкульозу, ознайомивши присутніх із ситуацією захворюваності населення на рівні районів області, а також із впровадженням нових схем та методик лікування, акцентувавши увагу на необхідності проведення ранньої діагностики туберкульозу. «Латентна туберкульозна інфекція, як правило, завжди виявляється комплексно з обов’язковим виконанням туберкулінової діагностики (проби Манту). Варто підкреслити, що введенням туберкуліну неможливо викликати туберкульоз, оскільки там немає живого збудника. У випадку, якщо дитина вже має туберкульоз, про який ми не знаємо, після проби Манту можливе загострення процесу. Також можливі алергічні реакції у дітей, схильних до алергії, проте викликати туберкульоз під час використання туберкуліну просто неможливо. Саме у зв’язку із необізнаністю батьків трапляються випадки відмови від виконання туберкулінової діагностики, що є одним із основних методів раннього виявлення інфекційного захворювання», - зауважив Михайло Тхоровський.
У свою чергу, Тетяна Гандзейчук поінформувала про туберкульоз дитячого населення, профілактику розвитку туберкульозу в інфікованих дітей, акцентувавши увагу на проведенні вчасної туберкулінової діагностики, а також на контрольованій хіміопрофілактиці в групах підвищеного ризику з латентним туберкульозом. Також значна увага була приділена соціальним та медичним групам ризику, занедбаним формам туберкульозу у підлітків. За словами Тетяни Гандзейчук, протягом минулого року в області хворобу виявили у 21 дитини та 6 підлітків. Більшість випадків діагностували під час огляду сімейними лікарями.
«Щороку фахівці намагаються обстежити дітей, які входять до групи ризику. А це діти віком до 5 років. Ті, хто часто хворіє або має певні захворювання (астма, цукровий діабет). Позитивним моментом є те, що батьки, розуміючи важливість цієї хвороби, все ж погоджуються на проведення проби Манту», -зауважила Тетяна Гандзейчук.
Під час прес-конференції Тетяна Бондаренко поінформувала про те, що на сьогодні область забезпечена вакциною проти туберкульозу на 150% від річної потреби.
Ще одним важливим аспектом профілактики туберкульозу є дотримання засад здорового способу життя, а також широке розповсюдження знань про захворювання та шляхи його подолання. Про це присутнім розповіла заступник головного лікаря з громадського здоров’я ВОСКДРЗН Тамара Васильчук.
«Суспільству важливо знати про те, як не захворіти на туберкульоз та інші небезпечні інфекційні та неінфекційні хвороби. Саме тому необхідна не лише робота медиків, а й тісна співпраця з освітянами, працівниками соціальних служб. На сьогодні реформування медичної галузі передбачає проведення обов’язкової роботи з питання профілактики захворювань, популяризації здорового способу життя», – додала Тамара Васильчук.
Голова правління БО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» Оксана Шевчук поінформувала про роботу неурядової організації, участь обласного відділення «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» у проектах та акціях протидії туберкульозу. За її словами, у 2018 році стартував масштабний проект, що передбачає психосоціальний супровід хворим на туберкульоз І – ІІІ категорії, які знаходяться на амбулаторному етапі лікування, включаючи тих осіб, які хворіють на мультирезистентний туберкульоз. «Нами було залучено близько 300 надавачів послуг, які щоденно контактували з пацієнтами, відслідковували прийом препаратів та їх самопочуття тощо. У 2018 році було роздано 1400 продуктових наборів для пацієнтів з малозабезпечених сімей. Під час реалізації проекту були залучені майже усі райони області», - зауважила Оксана Шевчук.
Підбиваючи підсумки, Тетяна Бондаренко акцентувала увагу на тому, що стан здоров'я та одужання пацієнтів також значною мірою залежить від їх власного ставлення до профілактики та лікування хвороб, відповідальних рішень щодо здорового способу життя.