Сьогодні, 13 червня, про поточну екологічну ситуацію в області розповів перший заступник голови обласної державної адміністрації Андрій Гижко в ефірі програми «Час змін» радіостанції «Місто над Бугом».
Коментуючи наслідки надзвичайної ситуації, пов’язаної із потраплянням отрутохімікатів до водойми в Погребищенському районі, посадовець зазначив: «Це дійсно прикрий випадок, пов'язаний із крадіжкою. На сьогодні офіційно підтверджено, що в агроформуваннях Козятинського та Липовецького районів вночі викрали тонну різного виду хімічних добрив. Втікаючи з місця події, злочинці не впоралися з кермуванням, внаслідок чого автомобіль, яким перевозили отрутохімікати, зіткнувся з деревом та перекинувся у водойму в с.Збаржівка Погребищенського району. Також у результаті ДТП транспортний засіб спалахнув. Злочинці втекли, покинувши місце події. У результаті загоряння мікроавтобуса та його потрапляння у ставок, частина хімікатів об’ємом близько 400 літрів потрапила безпосередньо у водойму. Хотів би подякувати місцевим жителям, які оперативно відреагували та вчасно викликали пожежників», - зауважив Андрій Гижко.
Перший заступник голови ОДА також поінформував про речовини, які потрапили у водойму.
«У першу чергу, хотів би звернути увагу на те, що інсектицидів, тобто отрутохімікатів 1- 2 класу небезпечності, не було. Дослідження показали, що у водоймі виявлено речовини 3 класу небезпечності, тобто ідентифіковано фунгіциди, які використовують на полях, у домашньому господарстві. Найбільш небезпечних речовин у водоймах немає. Однак, хотів би наголосити на тому, що місцевим жителям варто утриматись від купання, напування тварин і водозабору, в тому числі з домашніх криниць. Це пов’язано із тим, що концентрація препарату досить велика», - підкреслив Андрій Гижко.
За словами посадовця, після надзвичайної ситуації на початку тижня було організовано підвезення питної води спеціалізованим автотранспортом до населеного пункту. На сьогодні місцеві мешканці вирішили брати воду з артезіанської свердловини глибиною понад 100 м, адже вода у ній є абсолютно безпечною.
«Ті водоносні горизонти, які знаходяться на глибині нижче ста метрів, не забруднені взагалі. Тож мешканці прийняли рішення про те, що вони братимуть воду саме з цієї свердловини. З криниць невеликої глибини 9 – 10 метрів категорично заборонено брати воду», - наголосив Андрій Гижко.
Коментуючи подальші дії щодо вирівнювання екологічної ситуації, перший заступник голови ОДА підкреслив: «На сьогодні не існує простого методу очистки водойм від таких хімічних сполук. Можливо лише знизити їх концентрацію шляхом фільтрування через ґрунт, глину. Тільки таким чином можна позбавитись від цих хімічних препаратів. Крім цього, як і будь-яка інша хімічна речовина, вони можуть випаровуватись. Наразі щодня проводиться забір води як зі ставка, так і з приватних криниць населеного пункту. За прогнозами спеціалістів-екологів, ще протягом двох днів можна відзначити зниження рівня забруднення у криницях, які треба почистити. На сьогодні знайдено дві бригади, які готові виконати цю роботу. Найімовірніше, що з понеділка повноцінно відновиться водопостачання з криниць. Якщо говорити про ставок, то ще близько тижня доведеться очікувати на природне самоочищення водойми».