Сьогодні, 4 листопада, у приміщенні обласної державної адміністрації відбулась зустріч керівництва області з представниками чорнобильської громадськості з питань соціального, медичного та пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
На початку зустрічі заступник голови ОДА Ігор Івасюк додатково поінформував про перелік порушених питань.
Зокрема, йшлося про пільгове перевезення чорнобильців та джерела його фінансування, про вимоги до нових посвідчень ліквідаторів Чорнобильської аварії, а також про організацію урочистих заходів до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, яке проходить в Україні 14 грудня кожного року.
Про стан соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, поінформувала директор Департаменту соціальної та молодіжної політики ОДА Наталя Заболотна.
За її словами, станом на 01 липня 2019 року в області проживали 19 тисяч 313 громадян з числа постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, в тому числі (на 1608 осіб менше, ніж у відповідний період 2018 року). На жаль, спостерігається тенденція до збільшення кількості померлих громадян, смерть яких пов’язана із наслідками аварії на ЧАЕС.
У рамках реалізації програми державного бюджету «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на 2019 рік Вінницькій області доведений обсяг асигнувань у розмірі майже 24,5 млн грн.
31 жовтня поточного року Верховною Радою України внесені зміни до держбюджету на 2019 рік в частині збільшення видатків за відповідною бюджетною програмою на 354,5 млн грн.
У 2019 на санаторно-курортне лікування осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з державного бюджету виділено кошти у розмірі майже 5 млн 250 тис. грн, в тому числі близько 5 млн 117 тис грн на забезпечення постраждалих осіб пільгою на санаторно-курортне лікування, а також майже 118 тис. грн на виплату компенсації замість путівки.
Про пенсійне забезпечення громадян, постраждалих від Чорнобильської катастрофи, розповіла заступник начальника ГУ ПФУ у Вінницькій області Лариса Дика.
За її словами, на сьогодні майже 33,1 тис. громадян Вінниччини перебувають на пенсійному обліку як постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них до 1 категорії віднесено більше 3,1 тисячі громадян, до 2 категорії – понад 2 тисячі осіб та 900 осіб – до 3 категорії, 26,5 тис віднесені до 4 категорії.
Із числа постраждалих від Чорнобильської катастрофи 1 категорії понад 1179 ліквідаторів отримують пенсію по інвалідності, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», середній розмір виплати складає 7,1 тис грн.
Пенсії особам, віднесеним до 2 та 3 категорії, обчислюють за загальними правилами, але призначають з більш раннього віку. Крім цього, до таких пенсій встановлюється додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі: для 2 категорії – 170,82 грн; для 3 категорії – 113,88 грн.
Закон України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» передбачає поступове збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У зв’язку з цим, головним управлінням буде проведений перерахунок пенсій та підвищень, розмір яких залежить від прожиткового мінімуму.
Про медичне обслуговування постраждалих громадян від аварії на ЧАЕС поінформувала директор Департаменту охорони здоров'я ОДА Людмила Грабович.
За підсумками 9 місяців 2019 року, на обліку в медичних установах, підпорядкованих Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації, перебуває 67 989 постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС (разом із 4 категорією).
Станом на 1 жовтня поточного року, в медустановах області оглянуто 86% постраждалих. Відсоток оглянутих ліквідаторів – 98,8%; евакуйованих – 98,8%; 3 гр. первинного обліку – 83,7%; дітей – 94% .
Із всіх оглянутих 91% постраждалих потребували лікування, яке проведено в 100% випадків. Амбулаторно проліковано 94%, стаціонарно – 14% чорнобильців.
У Вінницькому обласному диспансері радіаційного захисту населення протягом 9 місяців 2019 року в стаціонарних відділеннях проліковано 2401 хворого.
Учасники зустрічі також обговорили питання щодо реалізації права на пільги тих осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Також деталізували порядок проведення урочистих заходів до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС.