Сьогодні, 9 січня, в пресцентрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації відбулась пресконференція з нагоди проведення на Вінниччині ХІІ Всеукраїнського свята сатири і гумору імені Степана Руданського. Всеукраїнський фестиваль сатири і гумору відбудеться протягом 18-19 січня поточного року в селі Хомутинці Калинівського району, де народився Степан Руданський, та в м. Калинівка.
Розпочинаючи пресконференцію, начальник управління культури і мистецтв облдержадміністрації Ольга Дернова зазначила, що фестиваль сатири і гумору імені Степана Руданського «І я знов живий світ оглядую…» присвячений 186-й річниці з дня народження славетного земляка. Вона зауважила, що головна його мета – популяризація творчості Степана Руданського та відзначення творчих особистостей, які займаються дослідженням життя і творчості митця.
«Статус Всеукраїнського свято має вже дванадцять років поспіль. Організаторами заходу є обласна державна адміністрація, управління культури обласної державної адміністрації, Вінницький ОЦНТ, Калинівська РДА та відділ культури Калинівської РДА. За сприяння та всебічної підтримки Спілки письменників Вінниччини», – повідомила Ольга Дернова.
Про своєрідні «родзинки» цьогорічного святкування розповіла присутнім директор Вінницького обласного центу народної творчості Тетяна Цвігун. Вона повідомила, що саме народна творчість стала тріумфом і трагедією Степана Руданського.
«Він так сильно любив народну творчість – оті прислів’я, приказки, обряди та пісні, що це стало основою основ його життя і творчості. У 1994 році було започатковане районне свято сатири і гумору, а відтак, і місцева премія. Згодом, свято здобуло статус обласного, а з 2004 – це Всеукраїнська літературно-мистецька премія імені Степана Руданського та Всеукраїнське свято сатири і гумору імені Степана Руданського. В ній мають право брати участь і літературні діячі, і мистецькі колективи, і народні майстри – гончарі, малярі, різьбярі. З кожним роком дедалі більше кращих майстрів Вінниччини та громад нашого краю долучаються до святкувань», –зауважила вона. Цьогоріч в кожній світлиці господарюватиме один із персонажів творчого доробку Степана Руданського, повідомила Тетяна Цвігун.
Своєю чергою, голова Спілки письменників Вінниччини Вадим Вітковський наголосив, що творчість Степана Руданського досі не втрачає своєї актуальності: «Сатира і гумор видатного земляка об’єднує щороку лауреатів нашої премії, яка вже стала Всеукраїнською». Він зауважив, що цьогоріч вперше за всю історію конкурсу було надзвичайно широке представництво гумористичних і сатиричних творів та їх авторів з усієї України.
Відтак, ХІІ Всеукраїнське свято сатири і гумору імені Степана Руданського розпочнеться 18 січня у с.Хомутниці Калинівського району покладанням квітів до пам’ятника Руданському, мітингом з вшанування його пам’яті, відвідинами музею письменника та урочистими заходами в Хомутинецькому СБК за участю зразкового аматорського театру «Креатив» (Вінницька дитяча школа мистецтв "Вишенька"), провідних творчих колективів і виконавців Калинівского району. Завершиться перший день свята творчою зустріччю з відомими письменниками України та Вінниччини.
19 січня святкування відбудеться у місті Калинівка на площі біля районного будинку культури. Там буде розміщено Світлиці територіальних громад району та «Містечко майстрів» за участю майстрів народного мистецтва Вінниччини та Калинівщини.На присутніх чекає святковий ярмарок, смачні традиційні різдвяні страви, різдвяні віншування та пісні.
Свято розпочнеться покладанням квітів до погруддя Степана Руданського, яке було встановлено з нагоди 180-ти річчя від дня його народження за народний кошт.
У програмі святкового концерту – театралізоване відкриття «І я знов живий світ оглядую…», вітання від керівництва області та Калинівського району, вручення Всеукраїнської літературно-мистецької премії С.Руданського за 2019 рік, яка присуджується кращим письменника-гумористам щорічно, виступи авторів-гумористів та читців гумору з Вінницької, Тернопільської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Волинської, Житомирської, Київської областей, а також музичних та фольклорних гуртів області і району.
Гостями свята будуть народний артист України Микола Янченко, заслужений артист України Ігор Юрковський, музичний гурт «Фанфари Купали» та гурт «Пан Карпо». Окрім того, передбачено проведення спортивно-розважальних конкурсів для молоді, розіграш святкової лотереї, народні гуляння та розваги для всіх учасників свята.
В ході пресконференції начальник відділу культури і туризму Калинівської РДА Андрій Грибовченко підкрелив, що з метою вшанування пам’яті відомого письменника-земляка, фольклориста, перекладача, і громадського діяча Степана Васильовича Руданського свято сатири і гумору відбувається в Калинівському районі щорічно. Передбачається, що цьогоріч участь у святкуванні візьмуть близько 5-7 тисяч осіб – це жителі Калинівського та сусідніх районів, а також гості нашої області.
Сторінки біографії:
Народився Степан Васильович Руданський 6 січня 1834 року (25 грудня 1833 року за старим стилем) у Хомутинцях Вінницького повіту на Поділлі в бідній попівській сім’ї. Батько намагався дати освіту своїм чотирьом синам, особливу надію покладаючи на здібного Степана.У 1841-1849 роках Степан Руданський навчався у Шаргородській бурсі. До 1855 року у Камянець-Подільській семінарії. Далі він мав продовжувати навчання у Петербурзькій духовній академії, але натомість вступив до Військово-медичної академії. Саме в Петербурзі кінця 50-х років розпочалася його поетична творчість. У той час там знову активізувалося українське життя, придушене після розгрому Кирило-Мефодіївського Братства. На той час туди повернулися Пантелеймон Куліш, Микола Костомаров, Тарас Шевченко. Злиденне життя в Петербурзі підірвало здоров’я Степана Руданського і після закінчення Військово-медичної академії його направляють на роботу до Криму в Ялту, де і прожив він до кінця свого короткого життя. Творча спадщина Степана Руданського чимала і різноманітна: ліричні поезії, романтичні балади, байки, небилиці, віршовані історичні перекази («співи») з української історії, насамперед – «Павло Полуботок», «Павло Апостол», «Віщий Олег», «Мазепа», «Іван Скоропада» - фактично історичні поеми, а також з історії світової: переспіви псалмів, численні переклади із слов’янських та античних літератур. І, звичайно ж, співомовки. Руданському належить і перший повний український переклад «Іліади» Гомера «Омирова Ільйонянка». Степан Васильович «українізував» Гомера, стилізував під український народний епос.
Доля ніколи не булла прихильною до видатного поета. За життя йому вдалося опублікувати лише деякі свої твори. Найобширніше видання його творів вийшло у 1972-1973 роках, присвячене 100-річчю з дня народження Руданського. Але протягом усього часу в народі живе слово Руданського. Насамперед його співомовки та ліричні поезії-пісні. Це наче два емоційні полюси його творчості. На співомовках позначилося глибоке знання Руданським українського фольклору і розуміння душі українського селянина. Зовсім інший настрій панує в ліричних поезіях – тихий смуток, щирість почуття, мелодійність робили кращі з них справжніми ліричними перлинами, вони природно лягали на музику і ставали народними піснями. Багато з них стало голосом душі українців. Такою стала і пісня «Повій вітре на Вкраїну», в якій гармонійно злилися журба розлуки з любою дівчиною і ностальгія за рідним краєм.