19 лютого в рамках засідання засіданні Ради розвитку громад і територій Вінницької області розглянули питання щодо реформи спеціалізованої медичної допомоги.
Про це поінформувала директор Департаменту охорони здоров'я ОДА Людмила Грабович.
Основна увага була приділена програмі медичних гарантій (ПМГ) – переліку та обсягу медичних послуг та ліків, які гарантуються населенню та оплачуються з державного бюджету на основі єдиних національних тарифів.
«Відповідно до чинного законодавства, до гарантованого пакету входять послуги та лікарські засоби, пов’язані із наданням: первинної медичної допомоги, екстреної медичної допомоги, вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, паліативної медичної допомоги, медичної реабілітації, медичної допомоги дітям до 16 років, медичної допомоги у зв’язку із вагітністю та пологами», - зазначила Людмила Грабович.
Під час засідання також порушили питання щодо подальшої реалізації стратегічних напрямів, таких як: профілактика, первинна медична допомога та амбулаторне лікування; підвищення якості надання допомоги пацієнтам в невідкладних станах; підвищення рівня доступності лікарських засобів.
«У рамках програми медичних гарантій Національна служба здоров'я України, яка сплачуватиме за послуги, запропонувала відповідне фінансування. З 1 квітня кожна лікарня, яка підписала угоду з НСЗУ та обрала відповідний пакет медичних послуг, отримує 60% від бюджету минулорічного помісячно. Інші 40% - це плата за послуги, які оплачуватимуться за високими тарифами. Якщо лікарня спроможна, має кадровий склад та умови, то за надання таких послуг медзаклад отримуватиме кошти за завищеними тарифами», - зазначила Людмила Грабович.
У межах програми медичних гарантій НСЗУ запропонувало такий перелік станів, які будуть сплачуватися за пріоритетними тарифами: в стаціонарі – лікування гострого інфаркту міокарда, гострого мозкового інсульту, надання допомоги при пологах та допомога новонародженим в складних неонатальних випадках.
На амбулаторному етапі – це послуги інструментальної діагностики для раннього виявлення новоутворень.
Те, що ці послуги визначені пріоритетними, не означає, що інші послуги не будуть оплачені.
Під час засідання також розглянули механізм стратегічних закупівель – підходу, що використовується багатьма країнами при плануванні закупівель послуг, що включені до гарантованого пакету медичних послуг – переліку медичних послуг та лікарські засоби, необхідні для надання таких послуг, в межах певного виду медичної допомоги.
Загалом, механізм стратегічних закупівель базується на трьох запитаннях: 1) «Що оплачувати?» - які послуги та ліки входять до програми медичних гарантій 2) «Якими є умови надання послуг?» - яким вимогам до надання медичної допомоги має відповідати заклад; 3) «Як оплачувати?» - який тип тарифу застосовувати.
«Контрактування та визначення державних гарантій відбувається за 26 пакетами медичних послуг. Кожен заклад самостійно обирає, за якими пакетами подавати заяву в електронному вигляді до НСЗУ для укладення договору. Відповідна пропозиція подається через електронну платформу SmartTender», - зазначила Людмила Грабович.
Підсумовучи почуте, голова ОДА Владислав Скальський акцентував увагу на реформуванні медичної галузі, зазначивши: «Це надзвичайно важлива реформа. Я хотів би акцентувати увагу на основних запитаннях, на яких вона базується: «що оплачувати?», «які умови надання послуг?», «як оплачувати послуги?». Необхідно поставити ще одне запитання: «куди прийде пацієнт?» Це основна філософія реформи. Результати впровадження медичної реформи на первинній ланці вже помітні. На сьогодні в області укладено 84% декларацій про вибір лікаря. Це гарний показник, який необхідний для забезпечення якісних послуг. Для прикладу, за кордоном більшість звернень громадян вирішується саме на первинному рівні, тож фаховість сімейного лікаря – це запорука надання якісної медичної послуги, максимально наближеної до людей. Ми реформували первинку та посилюємо систему телемедицини для того, щоб сімейний лікар мав змогу звернутися за спеціалізованою допомогою до фахівця та отримати підтвердження попередньо встановленого діагнозу».
Стосовно стаціонарної медицини голова обласної державної адміністрації підкреслив, що представники органів місцевого самоврядування несуть відповідальність за те, в яких умовах і як саме функціонуватиме певний лікувальний заклад. Очільник області також акцентував увагу на високому рівні відповідальності директорів комунальних некомерційних підприємств.