У четвер, 2 липня, за участі заступниці голови ОДА Наталі Заболотної, відбулась онлайн зустріч, в ході якої обговорено можливість реалізації у Вінницькій області проекту Барнахус– кроссекторального спеціалізованого центру, діяльність якого спрямована на взаємодію з дітьми, підлітками, що постраждали від домашнього насильства, стали свідками насильства, жорстокого поводження чи інших злочинів.
Участь в обговоренні, щодо можливого впровадження пілотного проекту системи Барнахус в Україні, взяли заступник Міністра юстиції України - Голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Олександр Банчук, радник Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Інна Юрина, в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов, керівник Департаменту захисту прав дітей та протидії насильству Офісу Генерального прокурора Юлія Усенко, заступник керівника Департаменту захисту прав дітей та протидії насильству Офісу Генерального прокурора Олеся Волошина, начальник управління ювенальної превенції Департаменту превентивної діяльності Лариса Зуб, керівник Програми захисту дітей Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Наїра Аветісян, керівник проектів з питань захисту дітей Тетяна Фаннуш, керівник проектів з питань захисту дітей Анна Омельчук.
Наталя Заболотна підтримала ініціативу створення такого центру на Вінниччини: «Наша область має величезний досвід роботи у сфері протидії домашньому насильству і ми добре знаємо, як важко у таких ситуаціях дитині. Тому створення умов для проведення допиту дружнього до дитини: мінімізація кількості спілкувань, допитів із дитиною жертвою, свідком насильства до одного разу, що зменшує травмуючий вплив на психіку дитини у зв`язку із необхідністю повторної віктимізації; зменшення впливу зовнішніх стресових факторів на дитину, що підвищує інформативність допиту та його результативність є вкрай важливим для захисту самої дитини».
Цей проект вимагає ефективну міжвідомчу взаємодію задля допомоги дитині, яка стала жертвою злочинного насилля.
«Це гарний проект: про дітей, для дітей і заради майбутнього дитини, яка стала жертвою злочину, і Вінницька облдержадміністрація у співпраці з усіма партнерами готова його втілити в життя, напрацювати як практичний алгоритм дій, так і попрацювати над законодавчими ініціативами для подальшої реалізації програми на всій території України», - зазначила заступник голови.
Довідково:
Барнахус (в перекладі «Будинок дітей») вперше було реалізовано в Ісландії наприкінці 90-х, потім цей досвід стали переймати інші країни. Нині проект реалізовується фондом ЮНІСЕФ.
Завдання проекту Барнахус:
- забезпечення дітям, підліткам, які зазнали насильства чи були свідками насильства отримання правової інформації, консультації, психологічної підтримки, у тому числі кризової та медичного огляду (за необхідності);
- надання психологічної підтримки, у тому числі кризової, дітям, підліткам жертвам чи свідкам насильства, постраждалим членам їх сімей;
- проведення медичного огляду дітей, підлітків жертв насильства, постраждалих членів їх сімей та надання рекомендацій щодо подальшого лікування/направлення для надання спеціалізованої медичної допомоги (за необхідності);
- проведення медичної експертизи та надання відповідного висновку;
- проведення невідкладної оцінки ризиків та необхідності захисту постраждалих дітей, членів їх сімей у форматі «єдиного вікна»;
Цільова аудиторія:
- діти, які постраждали від домашнього насильства;
- діти-кривдники;
- діти, що зазнали жорстокого поводження;
- діти, позбавлені батьківського піклування;
- діти-сироти;
- діти, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів;
- діти, які перебувають у складних життєвих обставинах;
- діти, які потребують додаткового чи тимчасового захисту;
- діти, які є підозрюваними у вчиненні злочину або постраждали внаслідок вчинення злочину;
- батьки, інші законні представники;
- члени сім`ї дитини, яка постраждала від домашнього насильства.
Одним із ключових аспектів роботи центру є забезпечення безперервної співпраці всіх зацікавлених сторін: поліції, слідства, прокуратури, соціальних служб, психологів та лікарів. Постійну координацію, створення умов для перманентного співробітництва за чіткою схемою взаємодії, сталість процесів, а також надання правових послуг здійснює Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (РЦ з НБВПД).
Юрист РЦ з НБВПД тісно співпрацює з органами поліції, слідства та прокуратури, організовує злагоджену співпрацю з метою забезпечення проведення процесуальних дій (допиту, освідування, експертизи) з використанням дружнього до дитини простору Барнахус.
Юрист РЦ з НБВПД також забезпечує надання правової інформації, консультації, інформує про сервіси, доступні в Барнахус, допомагає сконтактувати з іншими установами, організаціями, які не представлені в Барнахус, але потрібні дитині, члену її сім`ї для вирішення проблеми, сприяє у координації з громадськими організаціями, волонтерськими рухами (за необхідності). Він також здійснює правопросвітницьку роботу з питань ідентифікації домашнього насильства на ранніх стадіях, методів реагування на такі випадки та способів захисту.
Середовище
Барнахус – приміщення з чотирма окремими кімнатами, кожна з яких використовується за окремим цільовим призначенням.
Кімната для спілкування. Допит. У цій кімнаті відбувається спілкування з дитиною, підлітком чи допит. Вона спеціально обладнана для того, щоб інші учасники процесу, які зацікавлені в отриманні інформації щодо здійсненого акту насильства чи злочину, могли чути все, що розповідає дитина, підліток, перебуваючи в іншій, окремій та відділеній кімнаті. Також тут здійснюється відеозапис (для уникнення повторного допиту в судовому засіданні).
Кімната для спостереження.З метою мінімізації кількості розповідей дитини, підлітка про акт домашнього насильства, злочин, у кімнаті для прослуховування знаходяться зацікавлені сторони, які спостерігають на моніторіза розмовою з дитиною, підлітком та фіксують необхідну інформацію. Вони також можуть задавати додаткові запитання, які будуть почуті всіма сторонами процесу, що зменшить ризик викривлення інформації. За допомогою використання такого способу проведення спілкування, дитині немає необхідності повторювати інформацію, що її травмує, декілька разів з різною метою.
Кімната для психологічної підтримки. Тутзнаходяться працівники соціальних служб та психолог для надання психологічної допомоги, у тому числі кризової для дітей, підлітків, членів сімей, постраждалих внаслідок насильства, злочину. Дитину інформують про заходи, які впливають на неї, і їй надається можливість висловити своє розуміння щодо них у тій мірі, у якій це дозволяє рівень зрілості неповнолітнього.
Кімната для медичного огляду, експертизи, допомоги. Лікар-педіатр здійснює огляд дитини, підлітка з метою оцінки фізичного стану, ідентифікації травм та надання первинної медичної допомоги, направлення для подальшого спеціалізованого лікування. Також він складає висновок (у т.ч. експертний) за результатами огляду, який надалі може бути використаним для розслідування, доказування.
Приміщення Барнахус повинно бути обладнане таким чином, щоб гарантувати безпеку дітей, а також всіх осіб, які там перебувають. Зазвичай воно адаптоване під потреби та особливості дітей різного віку. Важливим аспектом є забезпечення звукоізоляції всіх кімнат.
Детальніше про проект Барнахус у презентації.