Ліс…Ліс…Ліс…Яка тут дорога гірка мені!
Ліс увесь із каменів, що зросли з кісток і сліз…
Ані зелених краєвидів, ні гілок, що розрослись,
Ліс – із Давидів, Ліс – із Марись…
Жодної крони, ні стовбура, ні кори.
Камені – Арони, камені – Сури.
Не сяють роси, не видно багать.
Під каменями люди, люди лежать.
Самійли і Яші – самі тільки спомини.
Камені волають до мене і до тебе.
Камені пам`яті кидають в небо. (А.Вергеліс «Камені Треблінки»)
Ось таким порівнянням «камінь пам`яті, кинутий в небо» - назвав оновлений музей холокосту відомий вінницький поет, письменник, керівник музею Леонід Трахтенберг.
Сьогодні, 16 грудня його було урочисто відкрито у Вінниці за адресою пр-т Космонавтів, 20, в офісі Єврейської громади Вінниці.
Довгі роки експонати музею демонструвались в приміщенні на території колишнього цегельного заводу. Нині ж було вирішено перевести його саме до офісу на Космонавтів, адже тут зконцентровані численні культурні, мистецькі, історичні та релігійні об`єднання і фонди єврейських громад міста й області. Саме завдяки їхній спільній роботі та згуртованості було оновлено експонати музею, зібрано унікальні оригінальні матеріали з усієї Вінниччини, оприлюднено нові історичні дані та авторські дописи як свідків холокосту, так і дослідників, що займаються цією тематикою.
Одна з учасниць заходу – відома вінничанка, свідок холокосту, заступник голови Вінницького товариства колишніх в’язнів гетто, концтаборів та їх рятівників Циля Аронівна Краснер - була однією з тих, кого у роки Другої світової війни врятували від смерті наші земляки, яких, згодом, від імені єврейського народу величали «Праведники світу» - їм, до речі, у музеї відведено окрему велику експозицію. Документи, речі, зразки побуту, фотографії та інші предмети представлені у музеї.
«Сьогодні й наша Вінниччина вносить свій вклад у збереження пам’яті про цих мужніх людей, які робили все для того, щоб врятувати життя іншим, незважаючи на стать, вік і національність» - сказав керівник музею Леонід Трахтенберг.
Заступниця начальника Управління у справах національностей та релігій ОДА Алла Ратинська від імені обласної державної адміністрації подякувала як Леоніду Михайловичу, так і усім, хто долучився до організації музею, до збереження експонатів та відновлення історичної пам`яті, адже «В Україні понад 2 тисячі єврейських захоронень, а на Вінниччині - понад 360. Багато з них вже занедбано, і наша спільна робота – зберегти хоча б те, що є, упорядкувати, відновити і передати нащадкам історичну правду про життя євреїв на Вінниччині» - сказала пані Алла.
Дякували за сприяння в створенні музею Благодійному фонду «Християни Ізраїлю в Україні», «Обласному Товариству єврейської мови та культури», БФ «Хесед – Емуна», головному рабину області пану Шаулю Горовіцу та всім, хто виявився небайдужим до збереження пам`яті про жертв геноциду єврейського народу, і хто оберігає пам`ять про них, віддаючи історичну справедливість сучасникам і нащадкам.
Музей відкрито для всіх бажаючих. Вхід – безкоштовний.