23 травня виповнилось 80 років Анатолієві Григоровичу Гончару, журналісту, письменнику, краєзнавцю, члену НСЖУ, заслуженому журналісту України.
Темою досліджень і творчості ювіляра стала афганська кампанія 1979–1989 рр., упорядкування відомостей і збереження пам’яті про земляків-подолян з бойовим досвідом Афганістану. Анатолій Григорович – автор низки книг: «Чорний тюльпан», «Авіатори», «Повірка, або «Афганці» Вінниці», «Витоки, або Селище та селищани» та інших. Переможець багатьох творчих журналістських та письменницьких конкурсів. Лауреат обласних журналістських премій імені Костянтина Гришина (1998) за книгу «Чорний тюльпан», імені Олександра Гетьмана (2010), літературно-мистецької премії «Кришталева вишня» (2010) за книгу «Коріння, або «Ми – діти України». Має відзнаку НСЖУ «Золоте перо» (2010), державні, урядові та відомчі нагороди за роки військової служби.
Відділ краєзнавства Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготував книжкову виставку «Анатолію Гончару – 80! Письменнику, заслуженому журналісту України», а 25 травня у Вінницькій ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбулась презентація бібліографічного покажчика, присвяченого 80-річчю від дня народження Анатолія Гончара. У заході взяли участь вінницькі письменники та журналісти, а також друзі, рідні, колеги Анатолія Гончара.
Відкрила урочисту Галина Слотюк - заступник директора з наукової роботи та інформатизації Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва. Вітали ювіляра Сергій Гальчак, доктор історичних наук, професор Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, заслужений працівник культури України,Василь Паламарчук, голова Вінницької обласної організації Національної спілки журналістів України,Петро Кирилішин, голова Вінницької обласної Спілки ветеранів війни в Афганістані,Андрій Стебелєв, літератор, член Національної спілки журналістів України, Національної спілки письменників України, Національної спілки краєзнавців України.
На заході звучали музичні твори у виконанні Сергія Котляревського - учасника бойових дій в Афганістані, художнього керівника гурту «АСКЕР».
Довідково:
Анатолій Григорович народився в сім’ї військовослужбовця в Літині Вінницької області 23 травня 1941 року. Закінчив Літинську середню школу № 1 у 1958 р. Випускник Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка та Донецького вищого військово-політичного училища інженерних військ і військ зв’язку. Тоді ж розпочав займатися журналістською справою, працюючи в газетах – тиврівській районці «Маяк», літинському виданні «Радянське життя».
Першу замітку опублікував у газеті «На бойовому посту» в 1962 році. Як військовий кореспондент ніс нелегку військову службу в найгарячіших місцях Афганістану, Польщі, Чехословаччини, Німеччини, в армії пройшов шлях від рядового солдата до підполковника, від військкора до редактора дивізійної газети.
Автор понад 27 книг прози, публіцистики, поезії, хроніки, художньо-документальних оповідань, краєзнавчих розвідок українською та російською мовами. Анатолій Гончар працював в 11 газетах, друкувався у 24, не лише у вінницьких, але і в таких, як «Вільна Україна», «Красная звезда», «Комсомольська правда», знаменитому тижневику «Неделя». Творчий доробок – сотні заміток, інформацій, репортажів, статей, нарисів, новел та оповідань.
Після звільнення з військової служби до 2008 р. працював у редакціях вінницької обласної газети «Подолія», щотижневика «Крила України», займався громадською діяльністю. Від 2010 р. – на творчій роботі.
У своїй творчій діяльності Анатолій Гончар використовує літературний псевдонім Анат Згар.