До 120-річчя від дня народження видатного фольклориста, на Вінниччині стартувала плеяда культурно-мистецьких проектів «Ти у мене єдина» з нагоди 30-ти річчя незалежності України, в рамках якої відбувся V Всеукраїнський фестиваль-конкурс фольклорних колективів на приз Гната Танцюри.
«Культура і традиції України нас об’єднали назавжди,- підкреслив у вітальному слові Голова ОДА Сергій Борзов,- Ми цікаві світу саме своєю самобутністю. Бо вона у нас є. Конкурс Євробачення - тому яскравий приклад. Наш гурт «Go_A» зробив народну пісню треком, якій підспівує сьогодні Європа. Дякую кожному, хто береже народні шедеври. Робить їх модними і сучасними - передає фольклор новим поколінням українців. Хай українське звучить голосно! Нехай пісня робить нас щасливими!».
Радо вітали учасників та гостей фестивалю-конкурсу та активно брали участь у локаціях народний депутат України Ірина Борзова, голова районної державної адміністрації Людмила Головашич, Гайсинський міський голова Анатолій Гук, керівники районів області.
Всього у фестивалі в Гайсині, на Батьківщині подільського фольклориста Гната Танцюри, взяли участь 46 фольклорних і фольклорно-етнографічних колективів та окремих виконавців з 9-ти областей України, більше 30 народних умільців Вінниччини. Окрасою свята стали виступи професійних творчих колективів – фольклорного гурту «Кралиця» Київського Національного університету культури і мистецтв та академічний ансамбль пісні і танцю «Поділля» Вінницької обласної філармонії ім. М.Леонтовича.
У вечірній програмі фестивалю драйвовий настрій подолянам створював фольк-рок-гурт «TOLOKA» - професійний, добре знаний в Україні колектив, який в режимі «open air» переносив вдячних глядачів і слухачів до першоджерел української народної пісні та радував сучасними її трактовками. Про гурт «TOLOKA» кажуть — це колорит і трохи магії. Недарма музиканти працюють під гаслом: «Цінність музики не в тому скільки разів ти хочеш її чути, а в тому скільки разів від неї перехоплює подих». А подих у сотень глядачів цього фестивального вечора у Гайсині перехоплювало не раз…
Загалом фестивальні заходи проходили впродовж дня на різних локаціях в центрі міста і в парку ім. Б. Хмельницького з 10 –ї ранку до пізнього вечора.
Розпочався фестиваль-конкурс святковою ходою всіх фольклорних колективів-учасників біля музею-садиби Гната Танцюри. Яскрава хода завершилася колективним переспівом відомої пісні із запису Гната Танцюри «Ой роде мій…». До слова, Гнат Танцюра записав від своєї землячки Явдохи Зуїхи понад 1000 народних пісень ( фахівці нараховують 1008 самобутніх пісенних творів), які стали відомими завдяки записам та обробкам нашого земляка – фольклориста. Про це та багато іншого із життя Гната Танцюри можна дізнатися у будинку-музеї фольклориста, який діє у центрі Гайсина.
Гайсинчан та гостей міста на майданчиках парку радували своїми піснями, музичними номерами та народними побутовими танцями творчі колективи Вінниччини, а своїми виробами – народні умільці: гончарі, різьбярі, вишивальниці.
Водночас на головній сцені біля міського будинку культури з 12.00 до 17.00 проходив конкурс фольклорних колективів на приз Гната Танцюри.
Високоповажне журі на чолі з заслуженим працівником культури України, фольклористом, керівником фольклорного гурту «Кралиця» Київського Національного університету культури і мистецтв Іваном Сінельніковим відзначили, що всі учасники представили на конкурс рідкісні старовинні пісні, обряди, народні костюми своєї місцевості і продемонстрували високу виконавську майстерність.
Призові місця конкурсу визначені наступним чином:
Номінація «Пісенний фольклор»:
І місце – народний аматорський фольклорний колектив «Рідня» Гайсинського МБК, Вінницька область;
ІІ місце розділили між собою:
- народний аматорський фольклорний колектив «Калинова родина» с.Кантакузівка Шрамківської ТГ, Черкаська область;
- народний аматорський молодіжний фольк-гурт «Рута-М’ята» 60 будинку офіцерів, м.Вінниця;
- народний аматорський фольклорний ансамбль «Ексампейя» Кіровоградського ОЦНТ;
- народний аматорський молодіжний фольклорний гурт «Дністрові дзвони» с.Петрів Олешківської ТГ, Івано-Франківська область;
- народний аматорський фольклорний ансамбль «Війтівчанка» с.Війтівка Липовецької ТГ, Вінницька область.
ІІІ місце розділили між собою:
- народний аматорський фольклорний ансамбль «Горлиця» Літинського ЦКіД, Вінницька область;
- народний аматорський фольклорно-етнографічний ансамбль «Русава» і дитячий «Русавочка» с.Стіна Томашпільської ТГ, Вінницька область;
- зразковий художній колектив «Вербиченька» Томашпільського БДТ, Вінницька область;
- народний аматорський фольклорний колектив «Кралиця» с.Носківці Станіславчицької ТГ, Вінницька область,
Спеціальний приз за оригінальне народне музикування
- народний аматорський фольклорний ансамбль «Джерело» с.Гончарівка Літинської ТГ, Вінницька область;
Спеціальний приз за передачу українських традицій дітям
- зразковий художній колектив – театр пісні «Ладоньки» Центру позашкільної роботи Святошинського району, м.Київ;
Спеціальний приз за збереження традиції Буковинського строю
- фольклорний музичний гурт «Яворова сопілочка» с.Шипинці Кіцманської ТГ, Чернівецька область.
Номінація «Обрядовий фольклор»:
І місце – народний аматорський фольклорний ансамбль «Берегиня» с.Орлівка Соболівської ТГ і фольклорний театр «Добродеї»
смт. Теплик, Вінницька область;
ІІ місце – зразковий аматорський зразковий гурт «Джерельце» м.Житомир;
ІІІ місце – народний аматорський фольклорно-етнографічний ансамбль «Брикса» с.Бохоники Агрономічної ТГ, Вінницька область;
Спеціальний приз за театралізоване обрядове дійство
- народний аматорський фольклорний театр «Господині» і зразковий аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Самоцвіти» с.Красненьке Іллінецької ТГ, Вінницька область.
Номінація «Сольний народний спів»
І місце – Софія Перець, смт.Томашпіль, Вінницька область;
ІІ місце між собою розділили:
– Діана Бондарець, м.Козятин, Вінницька область;
- Вокальний дует у складі Ірини Кашпрук та Валентини Кравець, м.Вінниця;
ІІІ місце – Олександр Параниця, с.Аджамка, Кіровоградська область;
Гран-Прі (кубок - приз Гната Танцюри) отримав
- народний аматорський фольклорно-етнографічний ансамбль «Кумасі» с.Чагів Оратівської ТГ, Вінницька область.
Кубок-приз Гната Танцюри переможцю конкурсу вручав голова Вінницької обласної державної адміністрації Сергій Борзов.
Головний приз для цьогорічних переможців фестивалю – кубок заслуговує на особливу увагу. Кубок у вигляді великої дерев’яної писанки виготовляють подільські майстри – подружжя Володимир і Надія Гриб з Тульчина. Володимир Гриб виконує різьбярську частину роботи, а розпис і портрет Гната Танцюри наносить його дружина Надія, художник-іконописець. Ця талановита подружня пара створила чимало прекрасних робіт. Від 2001 року вони є незмінними авторами кубка.