«Палац Потоцьких у Тульчині – перший вінницький об’єкт, який сьогодні подаємо на «Велику реставрацію» у Міністерство культури та інформаційної політики,- поінформував голова ОДА Сергій Борзов. - «За» одноголосно проголосували на засіданні Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при управлінні містобудування та архітектури ОДА. Мова йде про перший етап реставрації - головного корпусу. Його насамперед треба зберегти. Аби не втратити».
Сьогодні, 27 липня, в приміщенні обласної державної адміністрації, за дорученням голови ОДА Сергія Борзова, під головуванням його заступника Олександра Піщика проведено засідання Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при управлінні містобудування та архітектури ОДА.
В основі обговорення поставлене питання реставрації головного корпусу пам’ятки містобудування та архітектури державного значення «Палац», 1757 р. у місті Тульчин, який в подальшому реалізовуватиметься в рамках проекту «Велика реставрація», що стартував в 2021 році.
Олександр Піщик на початку засідання нагадав присутнім деякі факти: «Рік тому в рамках програми Президента України Володимира Зеленського «Велике будівництво» ми презентували об’єкт «Реконструкція пам’ятки національного значення Палац Потоцького» у Тульчині, на якому сьогодні проводяться роботи з комплексного благоустрою, розпочаті у 2020 році. Цьогоріч плануємо їх завершити. З державного бюджету за рахунок коштів субвенції на соціально-економічний розвиток за ініціативи Голови ОДА Сергія Борзова та підтримки народного депутата Лариси Білозір виділено 1, 234 млн грн на виготовлення проектної документації. Це реставрація головного корпусу пам’ятки містобудування та архітектури державного значення «Палац».
Палац входить до Туристичних магнітів Вінниччини, сьогодні в ньому розташований Комунальний вищий навчальний заклад «Тульчинське училище культури».
Народний депутат України від Вінниччини Лариса Білозір, яка долучилась до зібрання онлайн, зауважила: «Коли була оголошена президентська програма «Велика реставрація», ті 6 об’єктів Вінниччини, що були відібрані до списку переможців для державного фінансування не потрапили, адже є комунальною власністю. Тож депутати від Вінницької області ініціювали зміни до законодавства, які надали можливість виділити кошти з державного бюджету в т. ч. і на об’єкти комунальної власності. Мова йде про 1 млрд грн, закладений на реконструкцію таких об’єктів». Через обмежений бюджет, програму реставрації Палацу Потоцьких вирішено розбити на кілька етапів, починаючи з головного корпусу пам’ятки.
При проведенні реставраційних та ремонтних робіт зовнішні контури будівлі і конструктивна схема змінені не будуть.
Проектом передбачено наступні види робіт: реставрація даху, заміна вікон та вхідних дверей, реставраційні роботи по фасаду з ремонтом північної тераси портику та ремонтом підлоги вхідної галереї, ремонтні роботи по внутрішніх приміщеннях.
Внутрішні перепланування проектом на реставрацію не передбачаються.
Нагадаємо, що Палац почали будувати 1782 року за проектом французького архітектора Лакруа на замовлення представників родини Потоцьких. Спочатку Потоцькі проживали у так званому Старому палаці, побудованому 1757 р. Після переїзду на Правобережну Україну вони власне і розбудували свою резиденцію в Тульчині. Після Другого Поділу Речі Посполитої у 1793 році граф Станіслав Щенсний-Потоцький, тодішній власник маєтку, перейшов на службу до російської імператриці Катерини ІІ і отримав ранг генерала-аншефа. Перехід на бік російської імператриці був зрадою щодо Польщі, але дозволяв зберегти всі маєтки магната в Україні.
Власник садиби, Станіслав Щенсний (в історіографії його ім'я також передається як Станіслав Фелікс Потоцький, Станіслав Фелікс Щенсний Потоцький, Фелікс Потоцький, Щенсний Потоцький тощо) був одним з найбагатших людей краю і мав 165 000 кріпаків (дослідження різних часів дають зміни у кількості залежного населення. В історіографії зустрічається і цифра, що Потоцькому належало 130 249 «ревізьких душ»).
У часи володарювання та господарювання Потоцьких це був розвинений ансамбль декількох споруд. Садиба магната мала:
- палац і два бічні флігелі;
- картинну галерею;
- бібліотеку (17.000 томів);
- невелику друкарню,
- манеж;
- турецькі лазні;
- стайні (зруйновані);
- оранжерею;
- декілька службових приміщень;
- садибний театр;
- парк на 10 гектарів з назвою «Хороше» (садівник англієць Міллер). У пейзажному парку, закладеному у 1780-ті роки, переважали сосни та італійські тополі. Була і своя мережа каналів і ставків. Галявини парку прикрашали альтанки, фонтани, скульптура.
Кількома підземними спорудами, тунелями палац Потоцьких з'єднувався з іншими об'єктами Тульчина. Підземелля залишилися з середньовіччя і використовувалися для схову від нападників, зокрема турків, а також графом Потоцьким у своїх цілях.