Сьогодні, 8 вересня, у приміщенні ВОУНБ ім. К.А.Тімірязєва відбулось підсумкове засідання журі з визначення переможців Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені М.Коцюбинського.
Нагадаємо, що премія існує з 1981 року. Вона є найстарішою та найпрестижнішою премію Вінниччини у царині літератури. Серед засновників – Вінницька організація Національної спілки письменників України.
З 1992 р. преміювання переможців проводиться під патронатом Вінницької обласної державної адміністрації та обласної Ради. Відтоді ця знакова подія набула всеукраїнського статусу.
Вручається винагорода українським літераторам за високохудожні доробки, що звеличують гуманістичні ідеали.
За всі часи лауреатами ставали 44 особи.
Відповідно до розпорядження Голови обласної державної адміністрації Сергія Борзова від 16 вересня 2020 року №594, премія передбачає чотири номінації.
Відтоді автори мають можливість подавати твори не лише в номінаціях «Художня проза», «Поезія» та «Науково-популярна література», а й претендувати на перемогу в номінації «Дитяча література».
Розпочинаючи засідання, перший заступник Голови ОДА, голова журі Наталя Заболотна зазначила: «Важливо, що Всеукраїнська літературна премія імені Михайла Коцюбинського прославляє нашого видатного земляка та розповсюджується не лише на теренах всієї України, а й за кордоном. Вона надає можливість підтримати письменників для того, щоб вони відчували увагу до себе та продовжували творити. Зазначена премія також має вкрай важливу місію, а саме – поширення у суспільстві інформації про тих, хто сьогодні прославляє українське слово, творить в різних жанрах для дітей та дорослих. Дякую всім, хто долучився до підготовчої роботи з визначення переможців. Цьогоріч ми маємо найбільшу кількість номінантів, що підтверджує важливе значення премії. Однак, з іншого боку, це також створює і певні труднощі для членів комісії, адже хочеться підтримати та відзначити кожного».
Так, у 2021 році на розгляд журі надійшли книги від 65 авторів (у 2020 році - 45). Це абсолютний рекорд за кількістю претендентів за усі роки існування премії. Як завжди широкою є географія номінантів: від Закарпаття до Слобожанщини, від Полісся до Таврії.
Відповідним розпорядженням Голови ОДА було збільшено обсяг призового фонду, який становить 100 000 гривень. Тож цьогоріч лауреати премії у кожній номінації отримають дипломи та грошову відзнаку по 25 000 гривень кожен.
«Премія показує не лише якості номінантів, а й обличчя видавничих центрів України. Вкрай важливо, коли книгу роблять привабливою та сучасною», - підкреслив заступник голови журі, відомий письменник Михайло Каменюк.
Під час засідання відбулось жваве обговорення поданих творів, кожен член журі висловив власну думку. Також було внесено пропозицію щодо включення ще однієї, п’ятої номінації у Всеукраїнській літературній премії імені Михайла Коцюбинського, аби відзначити тих, хто здійснює професійний переклад відомих творів зарубіжних авторів.
За результатами двох етапів таємного голосування переможцями стали:
у номінації «ХУДОЖНЯ ПРОЗА» - Сергій Деркач, автор романів «Мати солдата» та «Дума про добровольця»;
у номінації «ПОЕЗІЯ» - Ярослав Чорногуз, автор корони сонетів «Світло кохання»;
у номінації «НАУКОВО-ПОПУЛЯРНА ЛІТЕРАТУРА» - Андрій Стебелєв, упорядник видання «Подільський краснослов».
у номінації «ДИТЯЧА ЛІТЕРАТУРА» - Марія Людкевич, авторка книги «Де сховалась таємниця? Вірші, казки, оповідання»
З метою підтримки місцевих авторів Наталя Заболотна, як депутат обласної Ради, виступила з власною ініціативою щодо преміювання в розмірі трьох тисяч гривень Людмили Брендак – авторки роману-трилогії «Таке довге…коротке життя», Ганни Боярської – авторки збірки віршів «Життям відібрано», Тетяни Пірус – авторки дослідження «Українські народні ляльки Поділля», Олександра Височанського – автора збірки віршів «Книжечка нова про старі дива», а також Олени О’Лір за професійний переклад твору Дж.Р.Р.Толкін «Гобіт».