У рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» на Вінниччині провели круглий стіл на тему «Допомога, самодопомога та розвиток стійкості у період воєнного стану».
Захід відбувся на базі Вінницького національного медичного університету імені М.І Пирогова.
У зустрічі взяли участь Перший заступник Начальника ОВА Наталя Заболотна, регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’ я «Ти як?» Олена Бессараба, директор Департаменту охорони здоров’я та реабілітації ОВА Ольга Задорожна, а також фахівці кафедр медико-психологічного спрямування ВНМУ імені М.І Пирогова.
Модератором виступила голова Вченої ради ВНМУ імені М.І Пирогова, доктор медичних наук, професорка Вікторія Петрушенко.
Звертаючись до присутніх Наталя Заболотна зауважила, що питання ментального здоров'я зараз постає гостро, як ніколи.
«Щоденні повітряні тривоги та ракетні атаки, переживання та стрес – усе це відбивається на ментальному здоров’ї кожного з нас, проте це частина нашого життя сьогодні. Хтось може впоратися самотужки, а хтось потребує фахової допомоги». – підкреслила посадовиця.
За даними Міністерства охорони здоров’я України:
- понад 180 тисяч людей отримали базову психологічну підтримку у сімейного лікаря за останні два роки;
- більш ніж утричі збільшилася кількість пацієнтів, які отримали психіатричну допомогу в умовах стаціонару (порівняно з 2021 роком);
- у 2023 році зареєстровано удвічі більше пацієнтів з ПТСР у порівнянні з 2022 роком.
«Більше 100 000 людей звернулися у 2023 році до фахівців із проблемами ментального здоров’я. За прогнозами реальна необхідність буде у десятків мільйонів українців. Це величезний виклик, бо ми відчуваємо катастрофічну нестачу кадрів. Молоді люди часто сприймають все глибше, болючіше. Хто, як не вони, можуть стати найкращими фахівцями у сфері ментального здоров‘я». – зауважила Перший заступник Начальника ОВА.
Наталя Заболотна підкреслила, що кожному важливо оволодіти навичками самодопомоги, адже нам необхідний внутрішній ресурс та сили, аби щодня рухатися далі, створювати нові рішення.
Вона також зазначила, що ВНМУ імені М. І. Пирогова нині заснували Центр психодіагностики та психокорекції кризових та дезадаптивних станів кафедри психіатрії, наркології та психотерапії.
««Ти як?» – це про нашу здатність вистояти. Я сподіваюся, що ми в гарному ментальному здоров’ї дочекаємося перемоги та почнемо відбудовувати Україну». – акцентувала посадовиця.
У свою чергу, регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Олена Бессараба розповіла про зміст та значення Програми, її цільові групи, а також про формування екосистеми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки.
Йшлося також і про впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» на регіональному рівні.
«Уже давно для всіх свідомих людей у цивілізованому світі аксіомою є те що людське життя – важливе. Про ментальне здоров'я необхідно піклуватися так само як і про фізичне. Програма ментального здоров’я «Ти як?» покликана дати розуміння та показати інструменти, які допоможуть українцям дбати про свій внутрішній стан, зберігати стійкість всупереч обставинам». – зауважила Олена Бессараба.
Директорка Департаменту охорони здоров’я та реабілітації ОВА Ольга Задорожна окреслила ключові напрямки щодо розбудови системи надання психологічної та психосоціальної підтримки у медичних закладах регіону. Зокрема, розповіла про підготовку спеціалістів за міжнародною програмою MhGAP.
«Станом на сьогодні вже 1500 сімейних лікарів пройшли курс за цією програмою. Маємо центри, де 100% персоналу, в тому числі реєстратори та санітарки, пройшли відповідне навчання. Крім того, вже відкрито сім Центрів ментального здоров’я в кластерних лікарнях регіону. Також в обласній клінічній психоневрологічній лікарні ім. акад. О.І.Ющенка діє Центр досконалості, де лікарі з інших регіонів проходять навчання по збереженню ментального здоров’я». - зазначила Ольга Задорожна.
Крім того, під час заходу провідні фахівці ВНМУ імені М.І Пирогова виступили з доповідями на актуальні теми психічного здоров’я та поділилися практичними рекомендаціями з надання першої психологічної допомоги й самодопомоги у період воєнного стану.