Про деякі заходи захисту прав та інтересів дітей в умовах запровадження карантину

       В умовах проведення в усій країні карантинних заходів, зважаючи на необхідність забезпечення вимушеної самоізоляції, внаслідок якої існують значні ризики загострення таких проблем, як неналежне виконання батьками своїх обов’язків, вживання алкоголю, наркотичних засобів, домашнє насильство, жорстоке поводження з дітьми тощо, службами у справах дітей області в межах наданих повноважень здійснюються заходи захисту прав та інтересів дітей, визначені наказом начальника служби у справах дітей Вінницької обласної державної адміністрації від 27 березня 2020 року № 15.

    Так, серед родин, в яких виховуються діти, насамперед, серед тих родин з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота про те, що таке COVID-19, які його симптоми, як поширюється вірус, про правила індивідуального захисту, яких необхідно дотримуватись з метою убезпечення від зараження коронавірусом. При цьому використовується офіційна інформація Міністерства охорони здоров’я. Станом на 06 квітня 2020 року такою роботою охоплено 301 сім’ю, що перебуває у складних життєвих обставинах, в яких виховується 667 сімей, та 132 прийомних сім’ї, 54 дитячих будинки сімейного типу, 1044 сім’ї опікунів, піклувальників, в яких виховується 2045 дітей.  Серед сімей з дітьми також поширюється інформація про те, як слід діяти у разі наявності у батьків або дитини ознак захворювання, зокрема, шляхом надання контактних даних (номерів телефонів) сімейних лікарів.

    Забезпечується здійснення належного контролю за умовами утримання та виховання дітей у сім’ях, які опинились в складних життєвих обставинах, прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, патронатних сім’ях, сім’ях опікунів, піклувальників, із застосуванням різних засобів комунікації, у тому числі, відвідування, та, у разі потреби, надання таким сім’ям допомоги щодо забезпечення базових потреб дітей.

    Наразі службами у справах дітей області здійснено контроль за умовами утримання та виховання 572 дітей, що перебувають у складних життєвих обставинах, та виховуються у 260 сім’ях, шляхом застосування різних засобів комунікації, а також здійснено контроль за умовами утримання та виховання 89 дітей зазначеної категорії, що виховуються 35 сім’ях, шляхом їх відвідування. Отримано повідомлення щодо ухилення батьків від виконання своїх обов’язків щодо 8 дітей, та відповідно вжито заходи реагування.

    Окрім того, в полі зору працівників служб у справах дітей перебувають діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, що виховуються в прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, сім’ях опікунів, піклувальників. На сьогодні відвідано 4 прийомних сім’ї, 1 дитячий будинок сімейного типу, 77 сімей опікунів, піклувальників.

     Надано допомогу щодо забезпечення базових потреб 39 дітей, які опинились в складних життєвих обставинах, та виховуються у 14 сім’ях, 2 прийомним сім’ям, 1 дитячому будинку сімейного типу, 190 сім’ям опікунів, піклувальників службами у справах дітей Вінницької міської ради, Бершадської, Калинівської, Хмільницької, Чернівецької районних державних адміністрацій.

     Особливої уваги в умовах запровадження карантину потребують діти, які повернулись до сімей із закладів інституційного догляду та виховання. Саме тому службами у справах дітей області здійснюється моніторинг (у тому числі дистанційний) щодо забезпечення прав такої категорії дітей.  На даний час таким моніторингом охоплено 507 дітей.

У Вінницькому та Жмеринському обласних центрах соціально-психологічної реабілітації дітей, які знаходяться в організаційно- методичному підпорядкуванні служби у справах дітей облдержадміністрації,  посилено контроль за санітарно-епідеміологічною ситуацією, забезпеченням закладів миючими, у тому числі дезинфікуючими засобами, а також засобами особистої гігієни, своєчасним забезпеченням необхідною кількістю продуктів харчування, медикаментів, безперебійним постачанням питної води. Проводиться щоденний температурний скринінг і моніторинг стану здоров’я дітей та персоналу закладів. Видано відповідні накази директорів Центрів.

На даний час в обласних Центрах перебуває 59 дітей-вихованців, які проходять курс соціально-психологічної реабілітації. За дітьми здійснюється цілодобовий догляд.

На період карантинних заходів заборонено відвідування дітей батьками, особами, що їх замінюють, спілкування вихованців з рідними відбувається в телефонному режимі та через соціальні мережі. Доступ сторонніх осіб на територію заборонено.