Події Української революції 1917 – 1921 років активно були позначені на Вінниччині, адже українські національно – визвольні змагання, метою яких було встановлення української державності на теренах республіки активно відбувалися і на Поділлі.

Саме Вінниця тричі ставала столицею Української Народної республіки: 1918-1919-1920 роки, коли Уряд України тимчасово виїздив чи з Києва, чи з Харкова.

Роль постаті Симона Петлюри є суперечливою, і одночасно малозвіданою в нашій історії, адже амплітуда відношення до нього - від військового ватажка до державного політичного діяча світового рівня - настільки глибока, що потребує ще багатьох років історичної та дослідницької роботи науковців усіх рівнів, усіх, хто цікавиться періодом національно-визвольної боротьби періоду «Української революції».

Керівник Вінницької обласної спілки письменників України Вадим Вітковський за підтримки Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації та ВОНУБ ім. Тімірязєва 2 лютого зініціював круглий стіл на вшанування 100-річчя перебування у Вінниці Уряду Директорії УНР на чолі із Симоном Петлюрою. Участь у заході взяли директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації, історик за фахом Світлана Василюк, заступник директора з наукової роботи ВОНУБ ім. Тімірязєва Галина Слотюк, начальник Центрального міжрегіонального відділу УІНП Богдан Галайко, професори інституту історії України ВДПУ ім. Коцюбинського Ольга Коляструк та Олег Мельничук, історики та науковці, які досліджують тематику визвольних змагань УНР Володимир Лазаренко й Олександр Кравчук.

У своїх виступах учасники дискусії зійшли в єдиній думці, що саме Петлюра, з проголошенням Української Народної Республіки 1918 року закликав готуватись до війни з Росією, вважаючи, що «російські більшовики не терпітимуть незалежної Української держави». І мав рацію. Адже 1918 року вони організували переворот у Києві, який був придушений виключно завдяки Симону Васильовичу. Проте за кілька місяців до влади прийшов Павло Скоропадський, оголосивши себе гетьманом. І Петлюра йде в опозицію. Згодом вірні йому війська беруть штурмом Київ, і він став главою Директорії. Даючи оцінку Петлюрі не слід забувати, за яких умов йому довелося діяти: проти УНР виступали як більшовики, так і білогвардійці. Не міг він цілком покладатись і на Польщу. Та й найближче оточення не завжди поділяло погляди Отамана, зокрема, щодо необхідності мати сильне військо? З цих та інших причин УНР і припинила своє недовге існування, а Україна опинилася у багатолітньому ярмі російсько-більшовицької окупаційної влади…

«Разом з тим – маємо знати, шанувати і вивчати свою історію: її помилки і досягнення, її героїчні події і важкі поразки, адже це – і є той досвід, без якого ми не побудуємо належного майбутнього України. Маємо всі спільно робити висновки, і проводити активну національно-патріотичну роботу, виховувати молодь в дусі любові до країни», - резюмувала круглий стіл директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Світлана Василюк.


 

 

Директор Департаменту

ЮЗВАК Світлана Юріївна

Іконка геолокація

Адреса: вул. Театральна, 14,
м. Вінниця, 21100

Іконка телефон

Телефон: (0432) 52-09-92

"Гаряча лінія" Департаменту:

Іконка телефон

Телефон: (0432) 52-09-92