В рамках відзначення 100-річчя подій «Української революції 1917-1921 років» у Ямполі відбувся «круглий стіл» на тему «Антибільшовицький спротив на Поділлі: історія і пам`ять» (до 100-річчя Бабчинецько-Ямпільського повстання)»

В Ямпільському міському будинку дитячої та юнацької творчості в рамках заходів з відзначення видатних осіб подій Української революції 1917-1921 рр. на Поділлі «Пам’ятаймо славні дні Визвольних змагань» відбулося засідання круглого столу «Антибільшовицький спротив на Поділлі: історія і пам`ять» (до 100-річчя Бабчинецько-Ямпільського повстання)».

Ініціював таке представницьке фахове обговорення історичної події  начальник Центрального міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті Богдан Галайко спільно із Департаментом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької обласної держадміністрації.

В історичній тематичній дискусії взяли участь представники Вінницького обласного молодіжного центру «Квадрат», ГО «Жива історія», Вінницької академії безперервної освіти, Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, Ямпільської міської ради, історики та краєзнавці Вінниччини, освітяни, представники ЗМІ.

Учасники обговорення дискутували на тему глибинно наукову: етимологія виникнення  повстанського руху на Поділлі, і, зокрема, про Бабчинецько-Ямпільське антибільшовицьке повстання, антибільшовицький спротив подолян у 1920-1930-х, про історію боротьби за українську державність в часі Української революції 1917-1921 р.р. на Поділлі.

Окремій тематиці (в сенсі проведення аналогії тогочасних подій із нинішніми) – «Сучасна російсько-українська війна та історія українського визвольного руху» було присвячено жваве обговорення.

Також учасники «круглого столу» висловили намір прийняти резолюцію, яка має лягти в основу пропозиції Міністерству освіти і науки України переглянути шкільну освітню програму в частині набуття освітньо-виховних годин по програмі «Краєзнавство» яквідновлення національної пам'яті про події сторічної давнини.

Бабчинецько-Ямпільське антибільшовицьке повстання розпочалось З лютого 1921 року в с. Бабчинці (Могилів-Подільського району Вінницької області), досить швидко охопивши Ярузьку, Ямпільську, Бабчинецьку та Велико-Кісницьку волості Ямпільського повіту та частину сіл Могилівського повіту (Шендерівка, Людвиківка, Садківці).

Як зазначали самі більшовики, конкретною причиною виступу були – «петлюровская агитация в связи с разверсткой курей, яиц, закрытием маслобоен, мельниц и вьлавливанием дезертиров». Крім цього, більшовики визнавали, що за національним складом повстанці були виключно українцями, а за соціальним - «мелкие кулаки, середняки и несознательные бедняки».

Організацією повстання займався штаб: основний (підпільний) у Ямполі і польовий у Бабчинцях, а загальні накази та інструкції надходили з Румунії від петлюрівських офіцерів (старшин армії УНР). Очолив народне повстання проти більшовицького гніту колишній підпрапорщик царської армії Федір Іванович Лозан (народився 5(17) червня 1888 року у Ямполі).

 Із Бабчинець повстання почало швидко поширюватись і по інших районах Ямпільщини. У цей час штаб 12-ї дивізії червоних панічно доносив що у Ямпільському повіті знаходиться 12 тисяч повстанців, а у Могилівському - 5 тисяч при 200 кавалеристах без сідел. Повстанський рух охопив населені пункти Грушку, Садки, Коси, Вила, Букатинку Мервинці, Бушу, Іванків, Микільське, Бабчинці, Суботівку, Яругу, Михайлівку, Білу, Гальжбіївку, Петрашівку, Миронівку, Пороги, Добрянку, Дзигів Брід, Велику Кісницю, Цекинівку, Вольфанівку, Тростянець Ямпільського повіту, а також Шендерівку, Людвинівку, Садківці та інші Могилівського.

5 лютого 1921 року, місто Ямпіль на Вінниччинібулозвільненовідмосковсько-більшовицьких окупантів. Як стверджують дослідники, у самому Ямполі повстанці перебували з 5 по 9 лютого 1921 року.

За цей час повстанці відновили владу УНР, сформували свою адміністрацію, відмінили совєтські закони, було видано ряд наказів про вільний обіг усіх грошей (за винятком совєтських), свободу торгівлі, відозви із закликом до повстання проти комуни.

10 лютого 1921 року повстання було жорстоко придушене.

Однак, попри поразку Бабчинецько-Ямпільського повстання, визвольні традиції у краї над Дністром ворогові не вдалося викорінити ні вогнем, ні мечем. Попри встановлення совєтської влади ямпільчани не думали коритись. Боротьба продовжувалась.

Детально – за посиланням: https://www.facebook.com/uinp.center

  

 

Директор департаменту

ВАСИЛЮК Світлана Михайлівна

 

Адреса: 21100, м. Вінниця,

вул. Театральна, 14

Телефон: (0432) 52-09-92

E-mail: depinformcom@vin.gov.ua

"Гаряча лінія" Департаменту

Телефон: (0432) 52-09-92