З 2012 року на Вінниччині не було випадків захворюваності на дифтерію, яка є особливо небезпечною інфекцією. Про це розповіла директорка департаменту охорони здоров’я Людмила Грабович.

- Наразі в області достатньо вакцин. Якщо говорити про вакцину, якою щепляться діти від 0 до 5 років, а саме – АКДП, то наразі ми маємо 178% від річної потреби. Також у наявності 167% від річної потреби тієї вакцини, яку використовують для щеплення дорослих та підлітків від 16 років. 

Вона також додала, що в області, протягом 9 місяців  2019 року від кашлюка, дифтерії та правця щеплено  понад 70% дітей.  Ревакцинацією зробили 71,9% дітям . Більш як 57% дорослого населення області також пройшли ревакцинацію.

Якість вакцин підтверджена Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Загалом, вакцинація входить до переліку гарантованих послуг первинної медичної допомоги. На сьогодні проведення вакцинації – єдиний спосіб захиститися від дифтерії та інших інфекційних хвороб.

Для імунізації дітей використовується комбінована вакцина проти кашлюка, дифтерії та правця, для дорослих – дифтерійно-правцевий анатоксин.

Щеплення від дифтерії мають отримувати всі — і діти, і дорослі, протягом усього життя, кожні 10 років. Для прикладу, якщо останнє щеплення проти дифтерії було в 16 років, то наступне потрібно зробити у 26.

Якщо доросла людина не була раніше щеплена або у неї немає записів про щеплення, то для захисту від дифтерії та правця необхідна триразова вакцинація АДП-М.

Для дорослих між першим і другим щепленнями інтервал має бути не менше 30 днів, а між другим і третім - 6 місяців.

Під час наради також обговорили наявність сироваток проти дифтерії, які безпосередньо використовують для лікування та вводять пацієнтові при підозрі виникнення захворювання, а також у важких випадках.

Стосовно готовності медичних закладів, то на сьогодні у стаціонарі забезпечено 600 ліжко-місць як для дітей, так і для дорослих, включаючи регіональний центр Вінницької міської клінічної лікарні №1, обласну дитячу лікарню, інфекційно боксовані палати у центральних районних лікарнях.

Про те, як проводиться щеплення у ЦПМСД, розповіла головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 м.Вінниці Людмила Фіщенко та головний лікар Калинівського ЦПМСД Василь Македонський.

Начальник управління лікувально-профілактичної допомоги населенню Департаменту охорони здоров'я ОДА Ольга Задорожна розповіла пристунім про особливості проходження вакцинації: 

-На Вінниччині немає проблем із забезпеченням вакцинами. Особливо важливо, щоб усі громадяни пройшли імунізацію якісно та вчасно. Вакцинація може бути проведена у центрах первинної медико-санітарної допомоги, у щеплювальних кабінетах. Дозволяється також  проводити вакцинацію не лише у спеціалізованих кабінетах, а й у тимчасових пунктах щеплення, які можуть бути відкриті в інших закладах, для прикладу, в закладах освіти.

Розпочинається процедура щеплення з візиту до сімейного лікаря. На цьому етапі визначаються покази та протипокази до вакцинації. Варто сказати, що протипоказів досить мало. Не допускається щеплення у разі, якщо пацієнт хворіє на грип, ГРВІ або інші распіраторні вірусні інфекції, має температуру 38 С і вище. Однак, це лише тимчасова перепона для того, щоб провести вакцинацію. Протипокази також можуть бути в тому випадку, якщо пацієнт проходить хіміотерапію і, відповідно, має зниження імунітету. Це стосується і тих пацієнтів, які мають СНІД.

Стосовно вагітних та тих матерів, які годують грудьми, то протипоказів немає.

Спілкування з сімейним лікарем обов’язкове, адже він визначає механізм подальших дій та призначає день імунізації. Пацієнт проходить додаткові обстеження для визначення стану здоров'я, здійснюються відповідні записи в амбулаторній картці пацієнта. Вакцинація проти дифтерії є безкоштовною».

Під час наради також розглянули питання щодо вакцинації населення від грипу та кору.

Підбиваючи підсумки наради, голова облдержадміністрації Владислав Скальський підкреслив: «Найголовніше, щоб дорослі, а особливо ті, хто має дітей, розуміли, що вакцинація необхідна як сучасний метод запобігання розповсюдженню інфекційних хвороб. Саме тому, в першу чергу, потрібно звертатися до сімейного лікаря. Первинна ланка – це саме та ланка в системі медицини, яка забезпечує проведення вакцинації. Кожен дорослий повинен пройти ревакцинацію раз на 10 років, адже тільки в такому випадку ми зможемо говорити про те, що спалахів дифтерії не буде».

Очільник області дав відповідні доручення щодо контролю над виконанням усіх необхідних заходів, пов’язаних із забезпеченням належної вакцинації населення.

Фото: сайт ОДА