Декларація не привязує пацієнта до конкретного лікаря безстроково

З липня по грудень минулого року вийшло чотири базових медичних закони: про оптимізацію закладів охорони здоров’я, про державні фінансові гарантії надання медичної допомоги, про сільську медицину, зміни до закону про бюджет нашої країни. Ще немає багатьох нормативних актів, але реформування вже почалось.

Про медицину області та про медичну реформу говорила директор Департаменту охорони здоров’я  Людмила Грабович з представниками ЗМІ.

  Наразі готується первинний рівень системи охорони здоров’я до автономізації. Тобто ЦПМСД повинні стати комунальним некомерціними підприємствами. Що стосується закладів первинного рівня надання медичної допомоги, то на сьогодні в області налічується 41 ЦПМСД, ще 3 реєструється, 324 амбулаторії загальної практики та 808 ФАПів.

  З 1 квітня стартуватиме підписання декларацій із сімейним лікарем. Паралельно державою створюється Національна служба здоров’я України, структура, яка буде фінансувати «первинку». З 1 січня 2019 ті, хто не створив комунальне неприбуткове підприємство, вже не будуть фінансуватися за рахунок медичної субвенції. В такому випадку відповідальність буде на місцевій владі, яка повинна буде забезпечувати їх самостійно по всіх напрямках.

  На «вторинці» будуть створюватися госпітальні округи. На разі проведено вже 4 зустрічі з головними лікарями, головами держадміністрації, головами ОТГ і надано завдання — створити госпітальні ради (функціональне об’єднання, яке надаватиме якісну своєчасну вторинну медичну допомогу).

  Реформування третинного рівня системи охорони здоров’я почнеться з 2020 року. Тому керівникам цих закладів варто вже сьогодні замислитись про надання вискокоякісної спеціалізованої медичної допомоги, а не дублювати вимоги вторинного рівня.

Старт підписання декларації з 1 квітня

  Пацієнт повинен взяти паспорт, індефікаційний код та прийти у найближчий центр первиної медико-санітарної допомоги до свого сімейного лікаря і підписати декларацію.

  «Взагалі немає значення, де розташовується медичний заклад, пацієнт за власним бажанням обирає лікаря. Декларація лише одна, тому що система одна. Якщо у пацієнта виникли певні обставини, що він не може надалі співпрацювати з обраним лікарем, цей договір можна закрити і підписати новий.» — зазначила директор Департаменту охорони здоров’я Людмила Грабович.

  Якщо в селі немає сімейного лікаря, а є тільки ФАП,  пацієнт може звернутися до сусіднього села чи району, де він є. Взагалі у Вінницькій області укомплектованість сімейними лікарів складає 81%, середнім обслуговуючим персоналом — 102%. Людмила Грабович підкреслила, що кваліфікована медична сестра в багатьох випадках може замінити сімейного лікаря.

  Що стосується наближення сімейного лікаря до пацієнтів, то це вже проблема місцевої влади. Адже вона повинна забезпечити усі необхідні умови для праці сімейного лікаря, а також подбати про інфраструктуру. Якщо лікар у відпустці чи захворів, то керівник цього закладу зобов’язаний забезпечити тимчасову заміну. 

  На лікування пацієнта на первинному рівні буде виділятися 370 грн в рік. Але сума буде з часом збільшуватися. Ці кошти йтимуть на обслуговування, діагностичні процедури, заробітну плату та інше.

Ситуація з фінансуванням програми «Доступні ліки»

  Станом на 31.01.2018 було виписано 58 тисяч рецептів, 27 тисяч ліків відпущено в аптечній мережі. Взагалі на 2018 рік загальна сума на ліки становила 1,2 мільйонів гривень. Ніяких скарг у цьому процесі не спостерігалось, крім тих, коли хворий хотів отримати ліки, які не входили до програми.

Як працює швидка допомога

  Одна бригада швидкої допомоги обслуговує 10 тисяч чоловік. Взагалі в області 240 автомобілів. З них 40 — у м. Вінниці. Є екстрена допомога і є невідкладна допомога. Визначити необхідність екстреної допомоги — функція диспечерської служби. В разі необхідності виклик переадресовується на невідкладну допомогу в центр первинної медико-санітарної допомоги.

 

Прес-служба ДОЗ ОДА 08.02.2018