13 лютого 2020 року заступником голови обласної державної адміністрації Наталею Заболотною проведено засідання обласної міжвідомчої робочої групи з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей.
Головне питання, яке стояло на порядку денному - виконання у 2019 році «Плану заходів з реформування системи інституційного догляду і виховання дітей на 2018-2026 роки» та визначення завдань на 2020 рік, поставлених перед структурами, дотичними до питань охорони дитинства. Саме тому, доповідачами з даного питання були представники Департаментів облдержадміністрації – освіти і науки, охорони здоров’я, соціальної і молодіжної політики, служби у справах дітей, а також обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
В ході обговорення представлених звітів виникли запитання, які потребують тлумачення і законодавчого вирішення на державному рівні. Як наприклад, чи розглядати заклади, де діти навчаються в напрямку підвищення їх спортивного, військового, творчого потенціалу, як заклади інституційного догляду і виховання дітей?
Багато запитань виникло щодо виховання дітей в наявних навчально-реабілітаційних центрах системи управління освітою: як довготривало можуть надаватись дітям в таких закладах послуги і чи не допомагають вони батькам ігнорувати виконання своїх батьківських обов’язків?
Але, безумовно, однією з найбільших проблем, що заважає реалізувати даний План швидко і якісно, є відсутність фахівців соціальної роботи, а відтак і послуг в громадах, які надавалися б і дітям, і батькам. Адже не секрет, що більшість дітей, які перебувають в цих закладах – це діти, в сім’ях яких батьки не спроможні виконувати свої батьківські обов’язки в повному обсязі.
Підсумовуючи обговорення даного питання, Наталя Заболотна визначила основні напрямки діяльності: «Насамперед, потрібно оновити форму соціальних паспортів кожної громади з метою визначення потреби як у фахівцях соціальної роботи, так і у кількості та видах надання соціальних послуг та проаналізувати оцінку потреб дитини, що перебуває в закладі інституційного догляду та виховання дітей».
Окрім того, було акцентовано увагу на тому, що головне стратегічне завдання, визначене Урядом – це реалізація права кожної дитини мати сім’ю, відчувати батьківську турботу і любов. Тому, пріоритетним завданням має стати розвиток форм сімейного виховання, створення мережі малих групових будинків, де виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, буде наближене до сімейного, особливо це стосується дітей з інвалідністю.
Наталя Заболотна наголосила: «Лише якісна командна робота і зацікавленість у результатах дадуть змогу виконати поставлені державою завдання і побачити кожну дитину щасливою».