Станом на 01.01.2019 року обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді підготовлено 3 сім’ї кандидатів у патронатні вихователі, які перебувають у процесі створення патронатних сімей.
9 січня розпочалось підведення підсумків проходження навчання кандидатами у патронатні вихователі за Програмою підготовки патронатних вихователів. Оратівський район – перший, де відбулося засідання комісії з питань захисту прав дитини райдержадміністрації з даного питання під головуванням першого заступника голови райдержадміністрації Василя Поліщука.
У засіданні комісії взяла участь директорка обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Олена Стоялова, а також фахівці центру – Ірина Пригалінська (методист, Національний тренер з сімейного патронату) та Надія Абдулка (практичний психолог).
Олена Стоялова наголосила, що процеси децентралізації та деінституціалізації, які відбуваються у державі, передбачають розвиток нових видів соціальних послуг, які забезпечують право дитини, сім’я якої потрапила у складні життєві обставини, на виховання в сімейному середовищі. Патронат над дитиною є послугою, яка відповідає потребам громади, і головне – відповідає найкращим інтересам дитини. Дитина залишається у громаді, де живуть її батьки або родичі, контакти з ними не розриваються, а дитина уникає негативного досвіду виховання в закладі.
Фахівці обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді представили результати навчання кандидатки у патронатні вихователі з Оратівського району та її помічниці, проаналізували сильні сторони сім’ї та озвучили ймовірні ризики.
За підсумками відкритого обговорення комісія з питань захисту прав дитини прийняла позитивне рішення щодо готовності сім’ї кандидатки до надання послуги патронату над дитиною. Присутні обговорили склад міждисциплінарної команди, яка працюватиме із сім’єю патронатної виховательки після укладання договору про надання послуги, та дату її навчання.
Обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді протягом січня планує провести аналогічні заходи у м. Могилів-Подільський та Хмільницькому районі, де проживають сім’ї, які пройшли навчання за Програмою підготовки патронатних вихователів.
Для довідки:
Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.
Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю відповідно до найкращих інтересів дитини.
Станом на 01 липня 2018 року в Україні сім’ї 49 сімей патронатних вихователів надали допомогу 228 дітям, з яких 60 повернуті до біологічних родин, 45 всиновлені, 64 влаштовані у сімейні форми виховання, 59 продовжили перебування під патронатом.
Патронатним вихователем може бути громадянин України, який має досвід виховання дитини, відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання та реабілітації дитини у своєму помешканні, пройшов відповідне навчання разом з помічником (повнолітнім вленом своєї родини, який проживає разом з кандидатом).
Кандидат у патронатні вихователі подає до соціального закладу за місцем проживання такі документи:
1) заяву;
2) копію паспорта громадянина України;
3) копію трудової книжки (у разі наявності);
4) висновки про стан здоров’я кандидата у патронатні вихователі та осіб, які проживають разом з ним, складені за формою згідно з додатком 5 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866;
5) довідку про відсутність судимості, в тому числі членів його сім’ї, які досягли чотирнадцятирічного віку і проживають разом з кандидатом у патронатні вихователі;
6) копію документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;
7) письмову згоду на влаштування дитини в сім’ю кандидата у патронатні вихователі усіх членів його сім’ї, які проживають разом з ним, в тому числі дітей, які досягли такого віку та рівня розвитку, що можуть її висловити.
Фінансування послуги здійснюється за рахунок коштів державного бюджету і передбачає грошове забезпечення патронатного вихователя у розмірі п’яти прожиткових мінімумів для працездатних осіб та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя в розмірі двох прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку на місяць, а також здійснення видатків на сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за патронатного вихователя.