НАКАЗ

 

27 червня 2022 року

         Вінниця

            № 846

 

 Про розробку антикризових планів

реагування на випадок припинення

газопостачання в опалювальному сезоні

2022-2023 років у територіальних

громадах області

 

 Відповідно до законів України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні», Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2496, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1382/27827, Правил про безпеку постачання природного газу, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 02 листопада 2015 року № 686, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2015 року за № 1489/27934, 

НАКАЗУЮ: 

  1. Затвердити Методичні рекомендації щодо розроблення антикризового плану реагування на випадок припинення газопостачання в опалювальному сезоні 2022-2023 років у територіальній громаді області (далі – Методичні рекомендації), що додаються: 
  1. Виконкомам сільських, селищних та міських рад: 

1) до 01 липня 2022 року спільно з районними військовими адміністраціями та підпорядкованими підприємствами, установами і організаціями розробити проєкти антикризових планів реагування на випадок припинення  газопостачання в опалювальному сезоні 2022-2023 років у територіальній громаді (далі – Антикризовий план) з врахуванням Методичних рекомендацій; 

2) до 01 липня 2022 року надати районним військовим адміністраціям проєкти Антикризових планів. 

  1. Районним військовим адміністраціям забезпечити погодження з обласною військовою адміністрацією проєктів Антикризових планів. 
  1. Виконкомам сільських, селищних, міських рад та районним військовим адміністраціям: 

1) до 20 липня 2022 року погоджені обласною військовою адміністрацією проєкти Антикризових планів внести на розгляд та затвердження сесіями місцевих рад; 

2) до 29 липня 2022 року надати обласній військовій адміністрації затверджені Антикризові плани. 

  1. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Начальника обласної військової адміністрації Олександра Піщика.

 

 

Начальник обласної

військової адміністрації                                               

         Сергій БОРЗОВ

   

ЗАТВЕРДЖЕНО    

Наказ Начальника обласної

військової адміністрації 

27 червня 2022 року № 846

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо розроблення антикризового плану реагування на випадок припинення газопостачання в опалювальному сезоні 2022-2023 років у територіальній громаді області

 

 Вступ

 

Унаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, враховуючи проведення гібридної війни проти громадян України за допомогою політичних, економічних, інформаційних та інших інструментів, існує ризик раптового припинення газопостачання в опалювальному сезоні 2022-2023 років до всіх населених пунктів області.

Частина родовищ природного газу наразі перебуває на непідконтрольній Україні території, тому власного видобутку може бути недостатньо для внутрішніх потреб держави.

З метою уникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру, для мінімізації наслідків економічного та соціального характеру на підпорядкованих територіях, потребує розроблення Антикризовий план реагування на випадок припинення газопостачання в опалювальному сезоні 2022-2023 років по кожній територіальній громаді області.

Ці методичні рекомендації (далі – Методика) розроблені Управлінням розвитку територій та інфраструктури обласної військової адміністрації і призначені для уніфікації дій територіальних громад, наявних сил і засобів для надзвичайного випадку.

 

І. Загальні положення

 

У цьому розділі територіальною громадою в довільній формі описується загальна характеристика громади та зазначаються наступні відомості:

 

  1. Кількість населення, що проживає на території громади – тис. осіб.

 

  1. Кількість населених пунктів, які знаходяться в межах територіальної громади із зазначенням їх найменування та кількості населення, що проживає в кожному з них – тис. осіб.

 

  1. Кількість абонентів – споживачів природного газу юридичних та фізичних осіб, розташованих на підпорядкованій території громади (дані уточнюються в Управлінні розвитку територій та інфраструктури обласної військової адміністрації та/або в структурних одиницях АТ «Вінницягаз»), згідно із додатком 1 до Методики.

 

  1. Наводиться характеристика котелень, що опалюють об’єкти соціального призначення в громаді та житловий фонд, зокрема котельні, що обслуговуються підприємствами централізованого теплопостачання (ліцензіатами), зазначаються місце розташування, контактні дані балансоутримувача, вид палива, яке використовується для виробництва теплової енергії тощо, згідно із додатком 2 до Методики.

 

  1. Наводиться характеристика закладів соціального призначення тергромади, в першу чергу з цілодобовим перебуванням людей (лікарні, садочки, школи, заклади соціального призначення, будинки дитини, будинки геріатричного типу тощо), згідно із додатком 3 до Методики.

 

  1. Наводиться характеристика багатоквартирного та приватного житлового фонду, зазначається їх загальна кількість та вид палива, що використовується для обігріву/приготування їжі в таких будинках, згідно із додатком 4 до Методики.

 

  1. Наводиться характеристика палива, яке використовується в громаді (газове, електричне, альтернативне вугілля, дрова, пелети тощо), його загальна потреба на опалювальний сезон в розрізі категорій споживачів та видів палива та фактичні залишки станом на 01 липня 2022 року, згідно із додатком 5 до Методики.

 

  1. Наводиться перелік сил та засобів спеціалізованих служб цивільного захисту району, залучених до реагування у випадку припинення газопостачання в опалювальному сезоні 2022-2023 років по територіальній громаді, згідно додатку 6 до Методики.

 

ІІ. Інженерне забезпечення

 

У цьому розділі територіальною громадою має бути проаналізоване наявне інженерне забезпечення (мережі, споруди, об’єкти електроенергетики та альтернативної енергетики), їх потужності та можливості, їх використання у випадку надзвичайної ситуації, а саме:

 

  1. Визначаються додаткові потреби у встановленій електричній потужності, необхідності технічного переоснащення силового обладнання та мереж електроживлення для населених пунктів (показник визначається спільно із структурними одиницями АТ «Вінницяобленерго» з врахуванням прогнозованого збільшення навантаження на мережі).
  2. Визначається фактична наявна кількість та потужність резервних/автономних джерел енергоживлення (зокрема пересувні генератори), проводиться їх ревізія, визначаються місця для встановлення та підключення додаткових енергогенеруючих технічних засобів.

 

  1. Спільно з представниками місцевих комунальних підприємств проводиться обстеження багатоквартирного житлового фонду щодо стану розподільних мереж, та електрощитових, визначається перелік будинків (поадресно), де такі мережі підлягають заміні. Структурними одиницями АТ «Вінницяобленерго» проводиться обстеження живлячих розподільчих мереж 0,4-10 кВ, до межі балансового розмежування між АТ «Вінницяобленерго» та споживачем, з метою прогнозованого збільшення потужності відповідно до пункту 1.

 

  1. Визначається кількість електрообігрівачів, які необхідно закупити для малозабезпечених та незахищених верств населення (з розрахунку один обігрівач на сім’ю) та їх вартість тис. грн.

 

  1. Визначаються можливі місця встановлення твердопаливних котлів, зокрема на території діючих котелень, які опалюють житловий фонд та/або заклади соціального призначення (із зазначенням адреси їх можливого місця встановлення).

 

  1. Визначаються місця розміщення паливних складів для зберігання твердого палива (вугілля, дрова тощо).

 

  1. Необхідні запаси та джерела забезпечення твердого палива для роботи котелень протягом опалювального сезону.

 

  1. Опрацьовується питання щодо придбання модульної твердопаливної котельні з врахуванням схеми приєднання до існуючих мереж електро- та теплопостачання.

 

  1. Спільно з Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області опрацювати питання щодо розгортання мобільних пунктів обігріву, з визначенням кількості таких пунктів та місця їх розташування.

 

ІІІ. Фінансове забезпечення

 

У цьому розділі територіальною громадою має бути визначена вартість запланованих заходів, спрямованих на мінімізацію наслідків можливої надзвичайної ситуації, напрямки та джерела їх фінансування.

Джерелами фінансування можуть бути кошти місцевих бюджетів (вільний залишок бюджетних коштів загального та спеціального фондів, перевиконання дохідної частини місцевих бюджетів), залучені кошти з міжнародних фінансових інституцій, кошти приватних підприємств, установ та організацій (зокрема на умовах благодійності), кошти населення, в якості співфінансування проєктів з ремонту/реконструкції житлового фонду, інші джерела, не заборонені законодавством.

При визначені джерел фінансування також враховувати наступне. Постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 2022 року № 175 «Тимчасовий порядок виділення та використання коштів з резервного фонду бюджету в умовах воєнного стану» установлено, що в умовах воєнного стану виділення коштів з резервного фонду бюджету (зокрема місцевого бюджету територіальної громади) здійснюється за рішенням виконавчого органу відповідної ради.

У відповідному рішенні визначаються: головний розпорядник бюджетних коштів; напрям використання коштів з резервного фонду бюджету; обсяг коштів, що виділяються з резервного фонду бюджету; код програмної класифікації видатків та кредитування бюджету відповідно до напряму використання коштів резервного фонду бюджету та інші умови.

Таким чином, територіальна громада може використовувати кошти власного резервного фонду на виконання робіт, пов’язаних із загрозою виникнення надзвичайної ситуації.

 

Щодо вартості робіт, то в Антикризовому плані має бути визначена вартість наступних першочергових заходів:

 

  1. Вартість закупівлі твердого палива для потреб незахищених верств населення та опалення соціальних закладів.

 

  1. Вартість дооснащення котелень, визначених відповідно до пункту 5 розділу ІІ цієї Методики, котлами на твердому/альтернативному паливі, з врахування проєктних робіт та експертизи.

 

  1. Вартість електрообігрівачів, які необхідно закупити для незахищених та малозабезпечених верств населення.

 

  1. Вартість робіт із збільшення потужностей електроенергетичного обладнання, визначених пунктами 1, 2, 3 розділу ІІ цієї Методики.

 

  1. Інші видатки, необхідні для стабільного проходження опалювального сезону в умовах відключення від газопостачання.

 

При плануванні видатків місцевого бюджету просимо врахувати вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану», якою установлено, що в умовах воєнного стану публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених Законами України  «Про публічні закупівлі» та «Про оборонні закупівлі».

Таким чином, кошторисні призначення, передбачені на закупівлю перелічених вище товарів, робіт, послуг, пов’язаних із забезпеченням енергетичної незалежності територіальної громади, доцільно перенести на липень-вересень поточного року.

 

  1. IV. Інформаційне забезпечення

 

У розділі формується план дій територіальної громади, спрямований на посилення роз’яснювальної роботи серед населення, юридичних осіб – споживачів природного газу та інших енергетичних ресурсів, зокрема щодо:

 

  1. Свідомого, ощадливого споживання природного газу та інших енергетичних ресурсів в умовах понижених температур.

 

  1. Скорочення обсягів споживання природного газу щонайменше на 10% в порівнянні з минулим роком.

 

  1. Необхідності ощадливого та безпечного використання електричної енергії, зокрема у випадку обмеження/припинення газопостачання.

 

  1. Уникнення панічних настроїв, негативних психологічних явищ, пов’язаних із можливим обмеженням газопостачання.

 

Для проведення роботи щодо інформаційного забезпечення залучаються регіональні та місцеві засоби масової інформації, Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю обласної військової адміністрації, інтернет-ресурси тощо. Для доведення термінової інформації залучається внутрішньо обласна система оповіщення.

 

  1. V. Першочергові заходи по територіальним громадам, спрямовані на мінімізацію наслідків можливої надзвичайної ситуації та забезпечення енергетичної незалежності Вінницької області

 

Провести моделювання можливої надзвичайної ситуації на підпорядкованій території та розрахувати можливі збитки на об’єктах соціальної, енергетичної та житлово-комунальної інфраструктури.

 

До 01 липня 2022 року.

 

Спільно з підпорядкованими підприємствами, установами, організаціями розробити та затвердити по кожній територіальній громаді Антикризовий план реагування на випадок припинення газопостачання в опалювальному сезоні 2022-2023 років, з врахуванням цієї Методики та проведеного моделювання.

 

До 01 липня 2022 року.

 

Сформувати перелік споживачів (фізичних та юридичних осіб) природного газу за територіальними громадами, відповідно до пункту 3 розділу І Методики та здійснити розподіл споживачів за чергами припинення (обмеження) постачання природного газу у разі оголошення кризової ситуації рівня надзвичайної ситуації, відповідно до Правил про безпеку постачання природного газу, затверджених наказом Міненерго України від 02 листопада 2015 року № 686.

До 15 липня 2022 року.

 

Визначити кількість котелень на природному газі, які будуть переоснащені (дооснащені) котлами на твердому/альтернативному паливі, визначити напрямки та джерела фінансування і невідкладно розпочати виконання запланованих робіт.

Невідкладно.

 

Опрацювати спільно з АТ «Вінницяобленерго» питання щодо дефіциту основних електроенергетичних потужностей для можливості безперебійного електропостачання в умовах понижених температур при збільшеному навантаженні на мережу.

До 01 серпня 2022 року.

 

Визначити кількість автономних/резервних джерел енергоживлення, які можуть бути застосовані у випадку обмеження газопостачання, провести їх ревізію, визначити місця їх зберігання та відповідальних за експлуатацію.

 

До 01 серпня 2022 року.

 

Провести заміну внутрішньобудинкових мереж електропостачання та електрощитових враховуючи результати обстежень, проведених відповідно до пункту 3 розділу ІІ Методики.

До 01 жовтня 2022 року.

 

Здійснити закупівлю твердого палива у кількості, необхідній для стабільного проходження опалювального сезону по житловому фонду та соціальним закладам громади і створити резервний запас твердого палива, за умови відсутності газопостачання на підпорядкованій території.

 

До 01 жовтня 2022 року.

 

Визначити місця для зберігання створених запасів твердого палива, визначити відповідальних осіб за збереження запасів (уникнення можливого псування чи розкрадання).

До 01 жовтня 2022 року.

 

Опрацювати питання щодо закупівлі побутових електрообігрівачів у кількості, визначеній відповідно до пункту 4 розділу ІІ Методики.

 

До 01 жовтня 2022 року.

 

Розпочати інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення щодо ощадливого та безпечного споживання енергетичних ресурсів, тексти інформаційних повідомлень попередньо узгоджувати з Департаментом інформаційної діяльності та зав’язків з громадськістю обласної військової адміністрації.

Постійно протягом липня-грудня 2022 року.

 

Забезпечити скорочення споживання природного газу за усіма категоріями споживачів (юридичних та фізичних особах) в обсягах не менше 10% від  минулорічного споживання.

До 31 грудня 2022 року.

 

Створити додаткові аварійно-рятувальні бригади із виданням відповідного розпорядчого документу, на усіх комунальних підприємствах громади, забезпечити їх запасом ремонтних та паливно-мастильних матеріалів.

 

До 01 жовтня 2022 року.

 

Визначити кількість та місця встановлення мобільних пунктів обігріву на підпорядкованих територіях, забезпечити їх технічну готовність та запас паливно-мастильних матеріалів.

До 01 жовтня 2022 року.

 

Начальник управління розвитку

територій та інфраструктури

обласної військової адміністрації                          

                  Марія ЗОНОВА

Додатки до Методичних рекомендацій