Через повномасштабну війну Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) продовжує здійснювати визначені законом заходи безпеки стосовно декларантів задля дотримання балансу прозорості інформації і безпеки громадян. З 10 грудня 2023 року НАЗК відновило доступ до публічної частини Реєстру декларацій, з урахуванням вимог закону щодо застосування заходів захисту до окремих категорій декларантів, які мали таке право, на підставі подань ініціаторів. 

Однак до НАЗК все частіше надходять листи ініціаторів та звернення самих декларантів, у переважній більшості через їх участь в конкурсах, про повернення декларацій у відкритий доступ через припинення існування обставин, на підставі яких такі декларації були вилучені. Як це зробити?

17 липня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо підвищення відповідальності за корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення» від 17.06.2025 № 4496 (далі - Закон № 4496). 

Цим законом статтю 59 Закону України «Про запобігання корупції» доповнено частиною четвертою, що встановлює строки зберігання відомостей в Єдиному державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення (далі – Реєстр порушників). 

Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення (далі - Реєстр порушників) — це портал, де міститься інформація про всіх фізичних та юридичних осіб України, які вчинили корупційні чи пов'язані з корупцією правопорушення, починаючи з 2012 року. 15 липня Президент України підписав Закон про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо підвищення відповідальності за корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, яким відтепер перебування посадовців у Реєстрі корупціонерів буде обмежене строками. 16 липня закон опубліковано, він набуває чинності 17 липня.

Президент України 15 липня підписав Закон України “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо підвищення відповідальності за корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення”. 16 липня закон опубліковано, 17 липня він набуде чинності.

Спеціальні перевірки кандидатів на посади — це інструмент забезпечення прозорості та відповідальності у публічному секторі. Вони спрямовані на недопущення до посад осіб, які володіють активами, не підтвердженими законними доходами, подали для призначення неправдиві дані та документи, або ж мають зв’язки з ворожими структурами. 

Особи, які претендують на посади, пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування чи прирівняні до них Законом України «Про запобігання корупції» (Закон), зобов’язані подавати декларацію «кандидата на посаду». При цьому деякі особи, що подали такі декларації, за фактом жодного разу не призначались на посади, водночас в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (Реєстр) залишались всі подані ними декларації, оскільки строки їх зберігання та видалення не були визначені.

Слайд доповідача. Запобігання корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням.

Законодавство встановлює низку вимог та процедур, спрямованих на запобігання корупції. Усі ці інструменти становлять комплекс антикорупційних механізмів, які виступають бар’єрами на шляху вчинення корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень.

Інформація про особу потрапляє до Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення (Реєстр порушників) після притягнення її до кримінальної, адміністративної чи дисциплінарної відповідальності за корупційне чи пов’язане з корупцією правопорушення.

Після подачі декларацій деякі публічні службовці отримали у персональному кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (Реєстру декларацій) повідомлення про проходження автоматизованої перевірки декларації.

Сторінка 1 із 12