29 серпня управліням культури та креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики обласної державної адміністрації спільно з ВОЦК «Щедрик» проведено покладання квітів до Пам’ятного знаку Небесній Сотні та загиблим Героям російсько-української війни на площі Т. Шевченка (м. Вінниця) за участі керівництва області, міста, військовослужбовців, членів родин загиблих Героїв, керівників закладів культури і мистецтв обласного підпорядкування.
Також, у Віннницькому обласному краєзнавчому музеї відбулося спецпогашення благодійної поштової марки під назвою «Хвилина мовчання». Випуск присвячений вшануванню памʼяті військовослужбовців та учасників добровольчих формувань, які загинули за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
29 серпня у приміщенні Вінницького фахового коледжу мистецтв ім. М. Леонтовича відбулася обласна конференція керівників мистецьких навчальних закладів щодо підсумків роботи мистецьких шкіл у 2023-2024 навчальному році та перспективи діяльності у 2024-2025 році за участю начальника управління культури та креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної державної адміністрації О. Дернової, директорів мистецьких навчальних закладів.
30 серпня проведено творчий вечір «Душі криниця» заслуженого майстра народної творчості України, вишивальниці Наталії Шпак-Косаківської з нагоди ювілею у Вінницькому обласному центрі народної творчості.
30 серпня у креативному просторі «Щедрик» відбувся культурно-мистецький проект «Щедрик об’єднує!». У рамках якого проведено: концертну програму, презентовано вироби народних майстрів, проведено майстер-класи, розваги, фаєр-шоу, облаштовано фотозони. У заході взяли участь близько 500 осіб.
Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Отамановського
Упродовж тижня бібліотекою проведено низку соціокультурних заходів: цикл «Зустрічі для здоров’я і гармонії душі». Зустріч «Чайні церемонії» (спільно з ГО «Міжнародна асоціація «Протиковідний альянс»), майстер-клас «Орігамі – ефективний напрямок арт-терапії» спільно з ГО «Міжнародна асоціація «Протиковідний альянс» в межах проєкту Промоція здоров’я», вечір пам’яті «І кожен українець нехай своїх героїв пам'ятає!», виїзну культурно-мистецьку акцію «У центрі Всесвіту – дитина», вступне заняття «Оригамі – ефективний напрямок арт-терапії» спільно з ГО «Міжнародна асоціація «Протиковідний альянс» в межах проєкту «Промоція здоров’я».
Для користувачів бібліотеки організовано: тренінг «Протимінна безпека» для людей старшого віку та ВПО, клуб з особистісного розвитку «Відродження», гурток з оздоровчих практик «Активне довголіття», онлайн клуб спілкування англійською мовою з волонтером, годину дозвілля «Бібліоспіви», клуб вихідного дня.
Упродовж тижня діяли книжкові виставки: виставка-пам’ять «Тобі, Україно моя, і перший мій подих, і подих останній тобі», книжкова виставка «Багатогранна особистість німецької культури» (до 275-річчя від дня народження німецького поета Йоганна Вольфганга фон Гете), книжково-ілюстративна виставка «Військові операції НАТО», виставка однієї книги «Казки сонячного півострова» Наталки Кримської.
Вінницька обласна бібліотека для дітей та юнацтва ім. І. Франка
27 серпня відбувся інформативний захід, спрямований на протидію торгівлі та насильству над людьми в межах проєкту «Забезпечення комплексного реагування з метою захисту осіб, які постраждали від торгівлі людьми чи експлуатації, гендерно зумовленого насильства та насильства, пов’язаного з війною у Вінницькій області» за участі фахівців з громадської організації Джерело надії України (Spring of Hope. Ukraine) SOHUA Т. Романовської та Ю. Пожидаєвої.
Упродовж тижня для відвідувачів бібліотеки проведено: виставу пораду «Книга - альфа і омега знань» до Дня знань, онлайн презентацію видань на допомогу підготовки до школи в межах рубрики «Читаємо в сімейному колі», виставку-вшанування «Назавжди воїни і патріоти» до Дня пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.
Вінницький обласний краєзнавчий музей
27 серпня проведено захід для діток, які перебувають в складних життєвих обставинах: інтерактивні екскурсії «Археологічні мандри: урок виживання», «Мамонт Вінні та його друзі. Подорож у далеке минуле», екскурсія виставкою «України щит» спільно зі Службою у справах дітей міської ради.
01 вересня з нагоди Дня знань проведено акцію «Вінницький обласний краєзнавчий музей для дорослих, як для дітей».
У музеї триває робота виставок «України щит», «Шлях до Перемоги» - дитячого малюнка за результатами обласного конкурсу візуального мистецтва, «Микола Битинський – український патріот, геральдист, митець», «Малюнок на склі з колекції Віктора Косаківського».
Проведено низку заходів до Дня пам’яті загиблих захисників України: виставку «Душа в місті Марії», проєкт створено Громадською організацією «Об’єднання родин Незламні», зустрічі із родинами-членами ГО «Об’єднання дружин і матерів загиблих захисників України» та ГО «Єдина родина Вінниччини».
Вінницький обласний художній музей
29 серпня відбулася мистецько-освітня програма «За твердість треба платити життям» до Дня захисників та захисниць, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
01 вересня проведено День відкритих дверей до Дня знань.
Упродовж тижня проведено заняття студії музейного копіювання «Copy-art» в рамках мистецько-освітньої програми Центру музейної педагогіки.
Державний історико-культурний заповідник «Буша»
Впродовж тижня працювали 5 виставок: «Килим долі», «Килими Східного Поділля», «Родовідна пам'ять в символах», «Весільний обряд Поділля», «Свою Україну любіть».
Вінницький обласний центр народної творчості
27 серпня проведено майстер-клас з плетіння янголів до Дня пам'яті полеглих Захисників України для студентів Вінницького фахового коледжу мистецтв імені М. Д. Леонтовича, вихованців ЗК «Вінницька централізована клубна система», працівників Агрономічного УКтаД. Проведено експозицію обласної виставки народного мистецтва «З Україною в серці» та екскурсію для студентів 2-го курсу Вінницького фахового коледжу економіки та права ВКІ.
28 серпня проведено творчу зустріч гончарів Вінниччини «Освячені горном» в селах Бубнівка і Новоселівка Гайсинської міської територіальної громади. Захід приурочено пам’яті заслуженого майстра народної творчості України Ф.І. Міщенко. В рамках заходу відбулась презентація елементу НКС «Традиції випікання підпалку на черені в с. Бубнівка» (Бубнівський СБК).
Упродовж тижня відбувся ІІ обласний мистецький проєкт «Колосок до колоска...» («Золото обжинкової квітки») присвяченого відзначенню 33-ї річниці Незалежності України, виставлені відеосюжети: Піщанської ТГ, Радівського СК структурного підрозділу КЗ «ЦКтаД» Калинівської МР, Писарівського СК структурного підрозділу КЗ «ЦКтаД» Калинівської міської ради, Красненьківського СБК - філії КЗ «ЦКМтаЕВ» Іллінецької міської ради, КЗ «ЦКтаД» Літинської селищної ради, с. Мелешків Гайсинської ТГ, с. Жрденівки Гайсинської ТГ, Джуринської ТГ, «Соняшник - символ Дня пам'яті захисників України».
Проведено анонс презентації книги «Будьмо» Жанни Дмитренко.
Вінницький обласний центр культури «Щедрик»
27 серпня проведено показ українського документального фільму «Міф» присвячений 10-й річниці боїв за Іловайськ в рамках проєкту «Кіно заради Перемоги!»
28 серпня відбувся показ українського комедійного фільму «Велика прогулянка» в рамках проєкту «Кіно заради Перемоги!» у молодіжному центрі «Квадрат».
31 серпня співорганізація проведення VII-го Всеукраїнського забігу «Шаную воїнів, біжу за героїв України» присвячений Дню пам’яті Захисників і Захисниць України. Кількість учасників марафону 1100.
Вінницький обласний академічний театр ляльок
Протягом тижня здійснено показ вистав: «Веселе мишеня», «Котик та Півник» у закладах дошкільної освіти м. Вінниці.
Вінницька обласна філармонія ім. М. Д. Леонтовича
28 серпня відбулося відкриття 88-го концертного сезону. Концерт симфонічного оркестру «Переможна симфонія».
01 вересня проведено концерт академічного камерного оркестру «Арката» «Хіти минулих століть» (музичний супровід кінопоказу).
Вінницький фаховий коледж мистецтв ім. М. Д. Леонтовича
29 серпня проведено заходи з відзначення Дня памʼяті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, вшанування пам’яті та покладання квітів до Пам’ятного знаку загиблим Героям російсько-української війни. Відбувся відеоогляд «Українці – нація героїв».
ГРОМАДИ
Моніторинг діяльності клубних закладів області
Упродовж тижня в клубних закладах області проведено культурно-мистецькі заходи: майстер-клас з декоративно-прикладного мистецтва «Сонях» у КЗ «Центр культури і дозвілля Крижопільської селищної ради», мітинг з нагоди Дня пам’яті полеглих захисників України у КЗ «Центр культури та дозвілля Калинівської міської ради», мітинг-реквієм «Сонях пам’яті» приурочений Дню пам’яті полеглих захисників України у КЗ «Центр культури та дозвілля» Турбівської селищної ради, акцію-забіг з метою вшанування загиблих Героїв «Шаную воїнів, біжу за Героїв України» у КЗ Центр культури, дозвілля та спорту Городківської сільської ради, участь у Всеукраїнській акції пам’яті «Сонях» у КЗ «Центр культури і дозвілля Райгородської сільської ради».
Моніторинг діяльності музейних закладів області
28 серпня відбулася творча зустріч майстрів кераміки з нагоди третьої річниці смерті майстрині гончарного мистецтва, заслуженого майстра народної творчості Фросини Міщенко у музеї гончарного мистецтва (музей-садиба братів Герасименків) с. Новоселівка Гайсинського району.
За звітний період створено 14 нових виставок: «Живі, поки пам’ятаємо» та «Берегиня роду українського» (історико-краєзнавчий музей Поділля, м. Могилів-Подільський), «Краса рідної землі» (Бершадський краєзнавчий музей), «Герої не вмирають» (краєзнавчий музей с. Ольгопіль), «Моя найкраща в світі Україна» (Оратівський краєзнавчий музей), «Все буде Україна» (Тульчинський краєзнавчий музей), «Наша творчість тобі, Україно» (міський історичний музей м. Жмеринка), «Їх пам’яті не буде забуття…» (музей історії с. Баланівка, Гайсинський район), «Поезія Героїв» і «Залишися Україною» (літературний музей ім. В. О. Забаштанського, селище Браїлів), «Вони живуть на небі, за них ми на землі» (краєзнавчий музей ім. У. Кармалюка, селище Літин) та ін.
До Дня пам’яті загиблих Захисників та Захисниць України працівники музейних закладів області взяли участь у покладанні квітів до меморіальних комплексів, могил загиблих захисників, підготовлено відеоролики «Вічна пам'ять Героям!» та «Україна – це ми!» історичним музеєм ім. В. Порика (с. Порик Хмільницького району).
Моніторинг діяльності бібліотек області
25 серпня презентовано виставку-портрет «Письменник – лиш уста народу» з нагоди 85-ї річниці від дня народження Володимира Дрозда, українського письменника, першого головного редактора журналу «Київ», лауреата Державної премії України імені Тараса Шевченка у Публічній бібліотеці Томашпільської селищної ради.
27 серпня проведено книжкову виставку «Великий каменяр українського народу» до 168-річчя від дня народження Івана Яковича Франка – письменника, публіциста, перекладача і громадського діяча у КЗ «Публічна бібліотека» Кунківської сільської ради.
До Дня пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України проведено культурно-мистецькі заходи: майстер-класи з виготовлення брошки «Соняшник» у бібліотеках Іллінецької міської ТГ, з виготовлення символу пам'яті – Соняха у Березівській бібліотеці-філії КУ «Публічна бібліотека» Чернівецької селищної ради, «Сонях Пам'яті» у КЗ Публічна бібліотека Городківської сільської ради, книжкові виставки: «29 серпня. Живі, поки пам'ятаємо...» у КЗ Публічна бібліотека Жмеринської міської ТГ, «Герої не вмирають… Просто йдуть» у Гайсинській центральній бібліотеці Гайсинської ЦБС, «Герої Країни. Воїни Світла» у КЗ «Публічна бібліотека» Кунківської сільської ради, «Історії героїв. Ми боремось за українську землю» у КЗ «Публічна бібліотека Крижопільської селищної ради», «29 серпня – День пам’яті захисників України» у КЗ «Публічна бібліотека Оратівської селищної ради», «Героям Слава! Пам’ятаємо загиблих, шануємо живих» у КЗ «Публічна бібліотека Погребищенської міської ради», «Із квітів капали насінням сльози за тими, хто віддав життя!» у КЗ «Публічна бібліотека Якушинецької сільської ради», «Пам’ятаємо і будемо пам’ятати» у КЗ «Публічна бібліотека» Ольгопільської сільської ради, «Україна в полум’ї війни» у КЗ «Публiчна бiблiотека» Літинської селищної ради, «Пам’ятаємо загиблих, шануємо живих!» у Могилів-Подільській міській публічній бібліотеці № 1, виставки-вшанування «ЖИВІ, ПОКИ ПАМ'ЯТАЄМО!» у КЗ «Публічна бібліотека Вороновицької селищної ради» та «Пам’ятаємо загиблих, шануємо живих» у Барській публічній бібліотеці, перегляд літератури «За мир на рідній землі» у КЗ «Публічна бібліотека» Калинівської міської ради та «Іловайськ – трагічна сторінка в історії України» та книжкову виставку-пам’ять «Героїчний шлях Українського воїна» у КЗ «Публічна бібліотека Козятинської міської ради», відеоспогад «Земляки, які віддали життя за Україну» та презентовано меморіальну фотовиставку «Герої не вмирають – вони живуть у кожному із нас!» у Бершадській публічній бібліотеці, годину патріотичної пам’яті «За синє небо, за жовте колосся» та відбувся майстер-клас «Живі поки пам’ятаємо» у КЗ «Липовецька публічна бібліотека», відеопрезентацію «День пам’яті загиблих захисників України» у КЗ Ситковецька ПБ, розгорнуто панораму пам’яті «Їх подвигу не буде забуття» у Публічній бібліотеці Томашпільської селищної ради, вітрину пам’яті «Іловайськ – біль нашої пам’яті» у КЗ «Тростянецька СПБ».
У бібліотеках Теплицької ТГ відбулися хвилини пам'яті, організовано виставку-мужність «Українці – нація Героїв» у центральній бібліотеці КЗ «Центр культури і дозвілля Тепличчини», виставку-пам'ять «Герої не вмирають, в небо душі їх злітають» у Маломочульська сільська бібліотека, фотовиставку «Поки живі! Пам'ятаємо» у Розкошівській сільській бібліотеці, відеоспомин «Соняхи пам'яті» у Удицька сільська бібліотека та «Назавжди у наших серцях» у Марківській сільській бібліотеці.
У бібліотеках Хмільницької ТГ відбулися ряд заходів: виставка-пам'ять «Їх подвигу не буде забуття..» у КЗ «Хмільницька публічна бібліотека» Хмільницької міської ради, книжкові виставки-пам'ять «Уклін живим, полеглим слава» у бібліотеці-філії с. Соколова, «Їх подвигу не буде забуття» у бібліотеці-філії с. Широка Гребля, «Соняхи пам'яті» у бібліотеці-філії с. Курилівка, «Наша пам'ять жива» у бібліотеці-філії с. Кожухів, покладання квітів до пам’ятника загиблим «Минає час, та не минає біль від втрати» у бібліотеці-філії с. Педоси.
Розкрито сторінки історії родини Зелінської (Нікітюк) Ніни Данилівни с. Липівка Томашпільської ТГ в межах локального онлайн проєкту «Мій край, моя родина у старих світлинах», який започаткований Публічною бібліотекою Томашпільської селищної ради.
У бібліотеці-філії с. Великий Митник КЗ «Хмільницька публічна бібліотека» Хмільницької міської ради відбулося засідання гуртка «Здоров'я – мудрих гонорар», під час якого користувачі бібліотеки грали у літературну гру «Ментальне здоров'я: міф та факт».
КЗ «Публічна бібліотека Погребищенської міської ради» презентує «Пам’ятні місця моєї громади» у рамках проєкту «Туристичними стежками Погребищенщини».
У Бершадській публічній бібліотеці відбулося чергове засідання фокус-групи з розробки професійних стандартів за спеціалізацією «Бібліотекар».