01 жовтня відбулося покладання квітів до пам'ятного знаку Небесній Сотні та загиблим Героям у російсько-української війни до Дня захисників і захисниць України на площі Тараса Шевченка, м. Вінниця. Проведено урочисте нагородження військовослужбовців.
01 жовтня проведено благодійний концерт «Щоб у серці жила Україна…» до Дня захисників і захисниць України та з нагоди Дня музики студентами Вінницького фахового коледжу мистецтв ім. М. Д. Леонтовича на Європейській площі (м. Вінниця).
01 жовтня відбулася зустріч з воїнами ЗСУ, учасниками російсько-української війни «Герої живуть поруч» у межах циклу заходів «Місце зустрічі – бібліотека» до Дня захисників і захисниць України.
02 жовтня проведено IV Форум «Золоті роки – 2024» до Міжнародного дня людей похилого віку у Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. В. Отамановського.
02 жовтня відбулось урочисте відкриття меморіальної дошки Безбаху Іллі – першому директору Вінницького обласного художнього музею. Презентовано виставку живопису «Ілля Безбах. 30 років сходження» та показ біографічного фільму про Ілля Васильовича, заслуженого діяча мистецтв України.
Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Отамановського
30 вересня проведено круглий стіл «День захисників і захисниць України – символ гідності, мужності, патріотизму» до Дня захисників та захисниць України спільно з Вінницькою обласною асоціацією ветеранів силових структур України.
03 жовтня відбулося відкриття мистецької виставки «Магія кольору» (творчі роботи учнів за спеціальністю «Флорист. Оформлювач вітрин» ДНЗ «Вінницький центр професійно-технічної освіти технологій та дизайну»).
Упродовж тижня бібліотекою проведено низку соціокультурних заходів: інформаційну годину «Бібліотека – на віки!» (до Всеукраїнського дня бібліотек); конференцію молодих науковців «Здоров'я жінки. Злободенні питання лікування» спільно з ГО «Міжнародна асоціація «Протиковідний альянс»; майстер-клас «Оригамі – ефективний напрямок арт-терапії»; онлайн-бесіду «Свята моєї Батьківщини» (до Дня захисників і захисниць України, Дня Українського козацтва) для вихованців КЗ «Обласний центр комплексної реабілітації «Обрій»; краєзнавчу годину «Ананій Волинець, полковник армії УНР»; «Поетичний Чайник, чи акустика рим…» (літературно-мистецьке об’єднання при Вінницькій обласній організації Національної спілки письменників України).
Для користувачів бібліотеки організовано: клуб з особистісного розвитку «Відродження»; клуб вивчення англійської мови для початківців «English4Beginers»; клуб спілкування англійською мовою з волонтерами; клуб з особистісного розвитку «Відродження»; клуб вихідного дня; гурток вивчення англійської мови «Easy English» для людей старшого віку; гурток вивчення англійської мови «Start2Talk» для ВПО; психологічний тренінг «Група самодопомоги»; онлайн клуб спілкування англійською мовою з волонтером; гурток з оздоровчих практик «Активне довголіття»; годину дозвілля «Бібліоспіви».
Упродовж тижня діяли книжкові виставки: «Ананій Волинець, полковник армії УНР» (до 130-річчя від дня народження українського військового діяча доби визвольних змагань); «Незламні герої. Борці за волю України» (до Дня Українського козацтва, Дня захисників і захисниць України); «Вірні присязі та Україні» (до Дня захисників і захисниць України); «Історії справжніх героїв, які творяться сьогодні» (до Дня захисників і захисниць України, Дня Українського козацтва).
Вінницька обласна бібліотека для дітей та юнацтва ім. І. Франка
30 вересня відбулося підведення підсумків обласного туру Всеукраїнського дитячого літературного конкурсу “Творчі канікули - 2024” та оголошено переможців у 2-х вікових категоріях: молодша (11-13 рр.) та старша (14-18 рр.).
02 жовтня до Дня захисників та захисниць України, до Дня Українського козацтва відбулися веселі козацькі забави "Ми - нащадки козаків".
Упродовж тижня для відвідувачів бібліотеки проведено: майстер-клас «Яскраві парасольки» для третьокласників ліцею №7; захід-хронограф "Козацький дух у нас ще є" в межах інтерактивної платформи "Історики розповідають" до Дня захисників і захисниць України та Дня Українського козацтва для студентів ДПТНЗ "Вінницьке вище професійне училище сфери послуг"; урок мужності "Країна героїв - моя Україна" для 3-го та 4-го класу приватного ліцею "Артинов"; розважально-патріотичну гру "Україна в серці" студенти технологічно-промислового фахового коледжу ВНАУ; виставку книг "Сила нескорених" для відвідувачів бібліотеки; огляд сучасної підліткової літератури з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек для учнів технічного ліцею; онлайн-інформування про обласний онлайн-фотоконкурс «Читаю попри все!».
Вінницький обласний краєзнавчий музей
У музеї триває робота виставок «України щит», «Малюнок на склі з колекції Віктора Косаківського», «Гвардія опору».
Упродовж тижня проведено: засідання Координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності при обласній військовій адміністрації у КЗ ВОМЦ «Квадрат»; виставку плівкових фото «Не мовчи» з акцій на підтримку полонених та зниклих безвісти захисників (до Дня захисників і захисниць України); гру «Одягни козака» у відокремленому підрозділі «Музей Батозької битви» для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку; тематичну екскурсію «Традиційний одяг українців Східного Поділля» та пішохідну екскурсію «Фортифікаційні споруди Вінниці» у рамках програми «Заходи вихідного дня».
Оновлено мартиролог загиблих захисників у російсько-українській війні.
Вінницький обласний художній музей
30 вересня проведено ІІ Міжнародну молодіжну науково-практичну конференцію з питань реставрації та наукової експертизи творів мистецтва “Атрибуція - ключ до розуміння: можливості в реставрації творів мистецтва”.
01 жовтня відбулось відкриття виставки робіт учасників Всеукраїнської артрезиденції “Три виміри барської кераміки” для майстрів гончарного, образотворчого та фотомистецтва за підтримки Українського культурного фонду.
Упродовж тижня проведено: заняття студії музейного копіювання «Copy-art» у рамках мистецько-освітньої програми Центру музейної педагогіки; мистецько-освітню програму “Ми маєм волю і пісні” до Міжнародного дня музики для здобувачів ЗП (ПТ) О ДПТНЗ “Вінницьке ВПУ сфери послуг”; освітню програму “Воїни та війни України” до Дня захисників і захисниць України для студентів Вінницького медичного фахового коледжу ім. акад. Д.К. Заболотного; мистецьку програму “Козак Мамай” для учнів КЗ “Вінницький ліцей №2” до Дня захисників і захисниць України;
Державний історико-культурний заповідник «Буша»
Впродовж тижня працювало 5 виставок: «Килим долі», «Килими Східного Поділля», «Родовідна пам'ять в символах», «Весільний обряд Поділля», «Дух свободи».
Вінницький обласний центр народної творчості
02 жовтня проведено творчу зустріч «На перехресті двох культур» із Сергієм Журавльовим, керівником ансамблю індійського танцю «Сур-Сангам» та фольклорного ансамблю «Журавка» Ворошилівського СБК Гніванської ТГ із циклу «Працівники культури – особливі».
Участь у виставці «Три пощини барської кераміки» мистецьких робіт, створених учасниками всеукраїнської артрезиденції (елемент НКС).
Проведено майстер-клас з традиційної ручної вишивки за участі заслуженого майстра народної творчості Наталі Шпак-Косаківської.
03 жовтня відбулося відкриття виставки, присвяченої професійному святу до Дня художника України (виставкова зала Вінницького обласного осередку художників НСХУ).
Вінницький обласний центр культури «Щедрик»
01 жовтня проведено хвилину мовчання на Площі Перемоги до Дня захисників і захисниць України.
Вінницький обласний академічний український музично-драматичний театр ім. М. К. Садовського
Проведено 6 вистав: «Ці вільні метелики», «KVITKA», «Ніч вовків», «Клуб самотніх сердець», «За двома зайцями», «За дверима».
Вінницький академічний обласний театр ляльок
01-04 жовтня взято участь у ХІХ Міжнародному фестивалі театрів ляльок “ІНТЕРЛЯЛЬКА-2024” у обласному центрі Закарпаття м. Ужгород. Свою творчість презентували провідні театральні колективи з 11 областей України, а також зі Словаччини, Чехії, Румунії, Молдови, Литви, Німеччини й Аргентини. Колектив театру отримав Почесний диплом “За участь у фестивалі”.
Протягом тижня здійснено показ вистав: “Рожеві хмари” на стаціонарній сцені театру, “Кошеня на ім'я Гав” для вихованців закладів дошкільної освіти м. Вінниці, ”Подорож маленької Зіроньки” на стаціонарний сцені театру, “Бабусина пригода”, “Коти-біженці” для дітей та дорослих.
Вінницька обласна філармонія ім. М. Д. Леонтовича
01 жовтня відбувся концерт академічного ансамблю пісні і танцю “Поділля” “Козацькому роду нема переводу” до Дня захисників та захисниць України.
03 жовтня проведено 2 концерти “Червона рута - квітка кохання” ансамблю солістів “Експромт”.
06 жовтня відбувся концерт “Мрії здійснюються” Подільського камерного хору “Леонтович-капела” для учасників соціального проєкту.
Вінницький фаховий коледж мистецтв ім. М. Д. Леонтовича
04 жовтня проведено концертну програму до Дня вчителя та експрес-виставку «Людина, що дарує мудрість і знання» до Дня працівника освіти.
Упродовж тижня проведено: відеомандрівку «Різноманіття бібліотек світу» до Всеукраїнського дня бібліотек; онлайн-урок «Україна – НАТО: просто про складне»; перегляд періодичних видань «Літа на осінь повернули» до Дня людей похилого віку; відеоогляд «Мужність і відвага крізь віки!», музично-поетична акварель «День музики – свято, що об’єднує та не знає меж» до Міжнародного дня музики.
Тульчинський фаховий коледж культури
02 жовтня проведено культурно-мистецьку акцію «Слава Героям!» до Дня захисників і захисниць України.
03 жовтня відбулося відкриття креативного простору студентської туристичної агенції «Файні мандри».
Упродовж тижня проведено: первинну екскурсію до сектору дотримання прав людини Тульчинського РВП ГУНП у Вінницькій області «Custodi Records»; виховні години з елементами тренінгу «Майбутнє онлайн безпеки для підлітків», «Пожежна безпека. Техніка безпеки під час пожежі. Практичні поради для захисту від пожеж», «Рідна земле моя, ти козацькою славою щедра», «Свято сильних, мужніх і безстрашних» до Дня Українського козацтва, Дня захисників і захисниць України; віртуальну виставку «Козацтво - слава України»; майстер - клас з дисципліни «Організація ресторанного обслуговування» у ВНАУ, зустріч з викладачами кафедри туризму ВДПУ, екскурсію до музею-садиби М. Коцюбинського; бесіду на тему: «Про своє здоров’я дбай, правила безпеки життєдіяльності не забувай!»; посвята в студенти першокурсників ц/к народної хореографії «Обрядовість українського народу засобами хореографічного мистецтва».
Вінницький обласний навчально-методичний центр галузі культури, мистецтв та туризму
02 жовтня розпочалось навчання групи слухачів з підвищення кваліфікації працівників публічних бібліотек, що працюють з молоддю та бібліотек навчальних закладів в кількості 18 осіб.
ГРОМАДИ
Моніторинг діяльності клубних закладів області
01 жовтня проведено патріотичний концерт “Нація Воїнів та Переможців” з нагоди відзначення Дня Українського козацтва (КЗ “Самгородоцький центр культури і дозвілля”).
05 жовтня відбувся культурно-мистецький захід “Мій край, де народився і живу” (КЗ “Центр культури і дозвілля Лука-Мелешківської сільської ради”).
Упродовж тижня в клубних закладах області проведено культурно-мистецькі заходи: майстер-клас “Малюємо осінь…” (філія с. Яришівка КЗ “Центр культури і дозвілля Лука-Мелешківської сільської ради”); тематичну виставку “Історія нескорених” до Дня захисників та захисниць України (КЗ “Центр культури і дозвілля Лука-Мелешківської сільської ради”); виставку майстрів народної творчості, присвячену воїнам ЗСУ (КЗ “Центр культур і дозвілля Крижопільської ТГ”); урочисті заходи до Дня захисника та захисниць України (КЗ “Липовецький міський будинок культури”); вечір-вшанування людей похилого віку (КЗ “Центр культури і дозвілля Калинівської міської ради”); благодійний ярмарок на підтримку Збройних Сил України (КЗ “Центр культури і дозвілля Городківської ТГ); благодійний захід “Нащадки козацької слави - оборонці України” (КЗ “Центр культури і дозвілля Літинської селищної ради”); благодійний концерт до Дня захисників та захисниць України (КЗ “Центр культури і дозвілля Томашпільської ТГ”).
Моніторинг діяльності музейних закладів області
За вказаний період створено 17 виставок: «Величні воїни України» та «Голоси Бабиного Яру» (історико-краєзнавчий музей Поділля, м. Могилів-Подільський), «На своїй землі нас не зламати» та «Козацька слава в серцях у нас» (Бершадський краєзнавчий музей), «На полотнах та в піснях – українське козацтво» (Ямпільський музей образотворчого мистецтва), «Гопак і аркан – бойові мистецтва» (історичний музей м. Хмільник), «Незламний дух: сила і воля», «Назавжди у наших серцях» (музей історії с. Баланівка, Гайсинський район), «Шляхами козацьких звитяг» (музей історії та етнографії Тепличчини, селище Теплик), «Ми нащадки козацького роду» (Мурованокуриловецький краєзнавчий музей ім. Ф. Коновалюка), «Козаки ХХІ століття» (краєзнавчий музей с. Ольгопіль, Гайсинський район), «Мудрі та багаті літами» до Дня людей похилого віку (Погребищенський краєзнавчий музей ім. Н. А. Присяжнюк), «Моє рідне місто Тульчин» (Тульчинський краєзнавчий музей) тощо.
Упродовж тижня музейними закладами області проведено: круглий стіл «Історія краєзнавчого музею ім. У. Кармалюка» з нагоди 45-ї річниці з дня створення краєзнавчого музею ім. У. Кармалюка; цикл лекцій «Козацька слава в серцях у нас» та «Навічно в пам’яті» до Дня Українського козацтва та захисників і захисниць України (Бершадський краєзнавчий музей); квест «Хмільник близький кожному» до Дня туризму (історичного музею м. Хмільник); квест-гру «Ми нащадки козацького роду» (с. Поташня Гайсинського району); засідання районного літературно-мистецького об’єднання «Калинове гроно» (літературний музей ім. В. Забаштанського, селище Браїлів); майстер-класи з писанкарства (Ямпільський музей образотворчого мистецтва), вишивання (міський історичний музей м. Жмеринка) з декоративно-ужиткового мистецтва (історичний музей ім. В. Порика, с. Порик Хмільницького району).
Моніторинг діяльності бібліотек області
З метою вшанування пам’яті загиблих до 83-річчя роковин початку розстрілу євреїв в урочищі «Бабин Яр» у Києві в бібліотеках області проведено культурно-мистецькі заходи: книжкові виставки «Бабин Яр – пам’ять на тлі історії» (Бершадська публічна бібліотека) та (КЗ «Публічна бібліотека» Кунківської сільської ради), «Бабин Яр: пам'ять, уроки» (КЗ «Тростянецька СПБ»); тематичні виставки «Бабин Яр – подих вічного болю» (Сумівська філія Бершадської публічної бібліотеки) та (КО «Шаргородська центральна міська бібліотека»); відео презентацію «Бабин Яр: пам’ять на тлі історії» (Гайсинська центральна бібліотека); перегляд літератури «Їх тисячі лягло у Бабин Яр глибокий» (КЗ «Публічна бібліотека Махнівської сільської ради»).
До Всеукраїнського дня бібліотек у бібліотеках області відбулися культурно-мистецькі заходи: краєзнавча творча лабораторія по реалізації громадсько-державного проєкту «Люблю тебе мій краю» – «Традиційна, давня страва моєї родини, мого села» (КЗ «Публічна бібліотека» Літинської селищної ради); акція у міському сквері «Відкрийте книгу – відкрийте осінь!» (Бершадська публічна бібліотека); день фотосесії (Сумівська філія Бершадської публічної бібліотеки); книжкова виставка «Бібліотека – відкритий світ у книзі» (КЗ «Публічна бібліотека» Кунківської сільської ради); день відкритих дверей «Бібліотека, світлий дім, живе дитинство й щастя в нім» (центральна бібліотека м. Ладижин); перегляд літератури «Осіннє розмаїття книжкового суцвіття» та «Від книги – до світла, від знань – до життя» (КЗ «Публічна бібліотека» Калинівської міської ради); урочистості з нагоди 80-річчя з часу заснування книгозбірні («Публічна бібліотека» Вороновицької селищної ради), 80-річний ювілей (Ямпільська міська публічна бібліотека), 90-річний ювілей (Жмеринська публічна бібліотека), 100-річчя з часу заснування (КЗ «Тростянецька селищна публічна бібліотека»), 100-річчя з часу заснування (Мурованокуриловецька селищна бібліотека).
До Дня захисників і захисниць України проведено культурно-мистецькі та просвітницькі заходи: патріотичну годину «Під покровом героїв України» та книжково-ілюстративну виставку «Гордість і душа держави, її надія і оберіг – захисники України» (КЗ «Липовецька публічна бібліотека»); майстер-клас «Кольори, що дають надію» (КЗ Публічна бібліотека Городківської сільської ради); книжкові виставки: «Низький уклін вам, дорогі наші захисники!» (КЗ «Публічна бібліотека» Літинської селищної ради), «Щит і меч твій, Україно» (КЗ «Публічна бібліотека Погребищенської міської ради»), «Нам не потрібна війна» («Публічна бібліотека Якушинецької сільської ради»), «Захисники України – наша гордість і надія!» (Білківська бібліотека-філія Дашівської ПБ ім. Йосипа Позичанюка), «Незламні! Нескорені! Непереможні!» (Слободищенська бібліотека-філія Дашівської ПБ ім. Йосипа Позичанюка), «Захисники! Ви гордість українського народу» (центральна бібліотека м. Ладижин), «Увійшли у безсмертя» (КЗ Публічна бібліотека Жмеринської міської ТГ), «Життя – Україні, честь – собі» (Немирівська головна публічна бібліотека), «На захисті країни крізь віки» (Публічній бібліотеці Томашпільської селищної ради) та (КЗ «Публічна бібліотека» Калинівської міської ради), «Ви – сила і мужність, Ви – захист України» (КЗ «Публічна бібліотека Козятинської міської ради»), «Сила нескорених: від подиху століть до сьогодення» (КЗ «Публічна бібліотека Крижопільської селищної ради»), «Сила нескорених» (КЗ «Публічна бібліотека Війтівецької сільської ради»), «Борці за волю України!» (КЗ «Хмільницька публічна бібліотека»), «Біль, гордість і надія України – ЗСУ» (Білянська бібліотека-філія КУ «Публічна бібліотека» Чернівецької селищної ради); патріотичну годину «Славні Герої нашої країни» та перегляд літератури «Україна – нація Героїв» (Сигнальська сільська бібліотека структурного підрозділу КЗ «Публічна бібліотека Козятинської міської ради»).
До Дня Українського козацтва проведено книжкові виставки: «Україно моя – ти колиска козацького роду» (КЗ «Публічна бібліотека» Літинської селищної ради), «Від козаків до кіборгів» (Гайсинська центральна бібліотека), «Нація нескорених: від козацтва до сьогодення» (Дашівська публічна бібліотека імені Йосипа Позичанюка), «Ми роду козацького нащадки» (Китайгородська бібліотека-філія Дашівської ПБ ім. Йосипа Позичанюка), «Володарі гетьманської булави» (КЗ «Публічна бібліотека» Калинівської міської ради), «Лине слава козацька з далеких віків» (КЗ «Публічна бібліотека» Кунківської сільської ради), «Козацька слава – не вмре, не загине!» (КЗ «Публічна бібліотека» Ольгопільської сільської ради), «Відлуння козацької слави» (Бібліотека-філія с. Лелітка КЗ «Хмільницька публічна бібліотека»), «Козацтво українське – звитяги живе джерело» та годину національної гідності «Нація нескорених: від козацтва до сьогодення» (Ямпільська міська публічна бібліотека Ямпільської міської ради), «Україно моя, ти колиска козацького роду» (Барська публічна бібліотека), «Козацька моя Україна!» та квест-гру «Ми нащадки козацької слави» (Іллінецька міська мультимедійна бібліотека Іллінецької міської ради), «Моя Україна – колиска козацької волі» (Бершадська публічна бібліотека).
Відбулися заходи до Міжнародного дня людей похилого віку та Дня ветеранів: літературно-музичне свято «Мої роки – моє багатство» для мешканців відділення стаціонарного догляду для постійного, або тимчасового проживання КУ «Центр надання соціальних послуг» Гайсинської міської ради (Гайсинська центральна бібліотека); виставка «Люди похилого віку – мудрості стигла пора» (КЗ «Публічна бібліотека» Кунківської сільської ради); виставка-вернісаж «На розписному осені човні, пливуть мої літа у вирій» (Центральна бібліотека м. Ладижин); літературно-музичний захід «Серце забуте обігрійте добром» (КЗ «Публічна бібліотека Уланівської сільської ради» та Уланівський Будинок культури); тренінг для батьків «Батьківство без стресу» за підтримки програми чеської гуманітарної організації «Людина в біді» (Центр активності громадян Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки); книжкова експозиція «На подіумі – українська книга» (КЗ «Публічна бібліотека Погребищенської міської ради»).
В межах локального онлайн проєкту «Мій край, моя родина у старих світлинах», який започаткований Публічною бібліотекою Томашпільської селищної ради, демонструвались фотографії з родинних альбомів жителів села Нетребівки Томашпільської ТГ.
Презентовано книги «Осінь зрілого серця» письменниці, волонтерки Людмили Брендак (КЗ «Публічна бібліотека» Калинівської міської ради), «Владислав Українець. «Вовк» – його позивний» Вадима Вітковського та «Остання висота» Анжели Веремій (КЗ «Хмільницька публічна бібліотека»).
У КЗ «Публічна бібліотека Погребищенської міської ради» відбулося засідання розмовного клубу «Мова має значення» та засідання літературно-мистецького об’єднання Бершадської громади «Вишиванка» де презентовано роботи К. Кирилюк «Козак» (Бершадська публічна бібліотека).
У 2024 році Український інститут книги оголосив старт відбору бібліотек «Німецька книжкова полиця в Україні» в межах проєкту «Обмін між німецькою та українською книжковою та літературною індустрією», що фінансується Уповноваженою федерального уряду Німеччини з питань культури та засобів масової інформації та реалізується Гете-Інститутом, Німецькою асоціацією видавців та книгорозповсюджувачів та Українським інститутом книги. Барська публічна бібліотека, Бершадська публічна бібліотека, КЗ «Публічна бібліотека Крижопільської селищної ради» та КЗ «Хмільницька публічна бібліотека» Хмільницької міської ради взяли участь у конкурсі.