17 грудня у Вінницькому обласному центрі народної творчості відбулося відкриття обласної виставки народного мистецтва «Різдвяне диво». Експозиція виставки складалася із 87 робіт різдвяної тематики, які представили понад 40 майстрів народного мистецтва Вінниччини, в тому числі учні художнього відділу ДМШ, Тульчинського фахового коледжу культури та ін.
18 грудня проведено церемонію відкриття виставки «Прилетіла ластівонька» та нагородження учасників VII мистецької пленер-акції для дітей позбавлених батьківського піклування та з розладом аутичного спектра у Вінницькому обласному художньому музеї.
18 грудня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки «Рятівна археологія Вінниці 2020–2024». Експозиція присвячена результатам археологічних досліджень, проведених на території Вінницької міської громади за останні п’ять років.
19 грудня в Управлінні культури та креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики Вінницької ОДА відбулось засідання комісії з присудження Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Степана Руданського. За результатами комісії визначено 4 лауреата Премії.
19 грудня відкрито виставку робіт учасників та переможців XXIV Всеукраїнського дитячого фестивалю-конкурсу візуального мистецтва «Різдвяна зірка»-2024 у Вінницькому обласному художньому музеї.
20 грудня у приміщенні Вінницького обласного академічного театру ляльок відбулося Обласне свято національної кухні «Чим хата багата, тим й рада». Учасниками цьогорічного свята стали національні товариства Вінниччини, які представили грузинську, єврейську, польську, азербайджанську, ромську, кримськотатарську та вірменську національні світлиці, де продемонстровано національні страви.
21-22 грудня проведено культурно-мистецький проєкт «Щедрик об'єднує» для дітей пільгових категорій у Вінницькому обласному центрі культури «Щедрик» за участю І. Борзової - Народного депутата України, О. Дернової - Начальника управління культури та креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики Вінницької ОДА.
Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Отамановського
Упродовж тижня бібліотекою проведено низку соціокультурних заходів: інформаційну годину «Новорічні зимові свята українців» (для вихованців Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій»); методично-консультативну онлайн-територію «Професіонал – Професіоналам». Консультацію «Індексація документів з використанням рубрикатора MeSH (Medical subyect headings)» фахівців відділу медичних наук для фахівців Чернігівської ОУНБ ім. Софії та Олександра Русових, бібліотеки ім. академіка М. О. Лавровського Ніжинського державного університету ім. М. Гоголя; зустріч грудневу «Рослинні олії для здоров’я» в межах циклу заходів «Зустрічі для здоров’я і гармонії душі» (спільно з ГО «Міжнародна асоціація «Протиковідний альянс»); загальнобібліотечні заняття за темою «Діловодство у ВОУНБ ім. В. Отамановського: особливості та основні вимоги»; грудневу Школу керівника «Комунікація. Компетентності. Досвід» (платформа Zoom); мистецький захід «Різдвяна зірка» для спільноти ГО «Вінницька обласна асоціація фармацевтів «Кум Део»; майстер-класи: із виготовлення дідуха з майстринею Галиною Твердолою (для родин війсковослужбовців), з виготовлення новорічної прикраси «Веселий пінгвін» для учнів 2 класу КЗ «Вінницький ліцей №4», «Let’s Make a Christmas Mood!» та «На віях тиші мерехтять сніжинки» в межах новорічної програми «Святкова Різдвяно-новорічна пригода у Щедрику!» (на базі ВОЦК «Щедрик»).
Для користувачів бібліотеки організовано: засідання клубу «Садівник»; гуртки вивчення англійської мови «Easy English» для людей старшого віку та вивчення англійської мови «Start2Talk» для ВПО; клуб спілкування англійською мовою з волонтерами; клуб з особистісного розвитку «Відродження»; онлайн клуб спілкування англійською мовою з волонтером; клуб вихідного дня; гурток з оздоровчих практик «Активне довголіття»; годину дозвілля «Бібліоспіви».
Упродовж тижня діяли книжкові виставки: виставка однієї книги «Брюс Дейслі «Задоволення від роботи»; виставка-калейдоскоп «Мир нам, щастя і добро хай несе святе Різдво»; «НАТО в громадській думці України»; «Життя коротке, нація – вільна, а я щаслива – тут і вже» (до 65-річчя від дня народження Марії Матіос, української письменниці та політичної діячки); «Професія адвоката: алгоритми успішності» (до Дня адвокатури).
Вінницька обласна бібліотека для дітей та юнацтва ім. І. Франка
22 грудня відбулося онлайн-інформування про оголошення Національним фестивалем «Код нації» тестування до Дня прав людини!
Упродовж тижня для відвідувачів бібліотеки проведено: виховний захід на тему «Життя як цінність» за участі інспекторки з ювенальної превенції відділу поліції №1 Тетяни Форманюк для студентів ДПТНЗ «Вінницьке вище професійне училище сфери послуг»; майстер-клас «Сніговик» у ГЦ «Простір дружній до дітей, молоді та їх сімей», який реалізується у межах проєкту Благодійний фонд Посмішка за підтримки Міжнародної організації Save the Children in Ukraine; захід «Як святкують Різдво в різних країнах світу» для третьокласників ліцею №7; лялькову виставу «Диво в різдвяному лісі» для вихованців Прибузької спеціальної школи; годину пам’яті «Василь Сліпак – співак і воїн» з нагоди 50-річчя від дня народження Героя України – Василя Сліпака для студентів ДПТНЗ «Вінницьке вище професійне училище сфери послуг»; виставку книг «Магія зимового читання» для учнів 5-9 класів.
Вінницький обласний краєзнавчий музей
19-20 грудня у рамках щорічної акції «Різдвяний вінок для Героя» працівниками музею та членами родин Героїв Небесної Сотні виготовлено ялинкові вінки і здійснено їх покладання.
20 грудня у рамках профорієнтаційного проєкту «Знайди себе» відбулися інтерактивні та тематичні екскурсії: «Археологічні мандри. Урок виживання», «Зброя та військове спорядження», «України щит» для учнів вінницьких шкіл.
У музеї триває робота виставок «України щит», «Не мовчи», «Голодомор: совєтський геноцид українців», «Мальовнича хронографія українських свят».
У рамках програми «Заходи вихідного дня» відбулися майстер-класи з виготовлення Дідуха та солом’яного «павука».
Вінницький обласний художній музей
Упродовж тижня проведено: заняття студії музейного копіювання «Copy-art» у рамках мистецько-освітньої програми Центру музейної педагогіки; лекції: «Атрибуція та автентичність творів образотворчого мистецтва», «Роль художніх музеїв у збереженні культурної спадщини під час російської агресії: освітній аспект», «Методи аналізу творів образотворчого мистецтва: формальний, стилістичний, іконографічний» для студентської аудиторії; майстер-класи в рамках циклу різдвяно-новорічних свят «Білі черевички зими» для учнів молодших класів жмеринських шкіл та учнів КЗ «Вінницький ліцей №8» .
Державний історико-культурний заповідник «Буша»
Впродовж тижня працювало 6 виставок: «Килим долі», «Килими Східного Поділля», «Родовідна пам'ять в символах», «Весільний обряд Поділля», «Хустка-сакральний оберіг роду», «Скарби Різдва».
Вінницький обласний центр народної творчості
16 грудня проведено обласний семінар-практикум для керівників колективів вокально-хорового жанру на тему: «Розвиток вокально-хорового мистецтва. Сучасні методи роботи над ансамблевою злагодженістю у роботі з хором» за участю 12 керівників колективів вокально-хорового жанру та фольклору з різних територіальних громад області.
19 грудня взято участь у роботі комісії з присудження Всеукраїнської щорічної премії імені Степана Руданського. За результатами комісії визначено 4 лауреата Премії.
Вінницький обласний центр культури «Щедрик»
17 грудня відбувся перегляд фільму у рамках проєкту «Кіно заради перемоги».
19 грудня відбувся показ фільму в рамках проєкту «Кіно заради перемоги!» у молодіжному центрі «Квадрат».
Вінницький обласний академічний український музично-драматичний театр ім. М. К. Садовського
Проведено 14 вистав: «Ніч вовків», «Ці вільні метелики», «Гарнір по-французьки…», «Пригоди в країні Оз», «Пригода ведмедиків панда», «Снігова королева», «Русалонька».
Вінницький академічний обласний театр ляльок
21-22 грудня проведено розважальні програми «Новорічна мрія Мавпочки», «Різдвяний бал у Попелюшки» та вистави «Як Їжачок Новий Рік зустрічав», «Мишкові шишки» на стаціонарній сцені театру.
Протягом тижня відбувся показ вистав та розважальних програм «Новорічна мрія Мавпочки», «Мрія Ангелика», «Різдвяний бал у Попелюшки» для маленьких глядачів у ТГ Вінницької області: м.Іллінці, м.Немирів, м.Хмільник, с.Десна, с.Муровані-Курилівці, с.Погребище.
Вінницька обласна філармонія ім. М. Д. Леонтовича
16-22 грудня проведено 10 новорічних ранків «Гарфільд і таємниця українського Різдва».
18 грудня відбувся концерт академічного камерного оркестру «Арката» «Містерія колядок».
20 грудня проведено концерт Подільського камерного хору «Леонтович-капела» Mysterium'.
Вінницький фаховий коледж мистецтв ім. М. Д. Леонтовича
За звітний період проведено концерти камерного оркестру, вокального відділу Дитячої академії мистецтв «Магія Різдва» та симфонічного оркестру пам’яті М. Скорика.
Упродовж тижня відбувся перегляд документального фільму В. Кастеллі «НАТО: Свій чи чужий» та відеоогляд «Чисте довкілля-здорова нація» (до Національного плану дій з охорони навколишнього природнього середовища на період до 2025 року).
Вінницький обласний навчально-методичний центр галузі культури, мистецтв та туризму
17 грудня завершилось навчання з підвищення кваліфікації групи слухачів керівників народних аматорських вокально-хорових колективів в кількості 12 осіб.
19 грудня завершився І етап навчання з підвищення кваліфікації групи слухачів директорів мистецьких шкіл області в кількості 50 осіб.
ГРОМАДИ
Моніторинг діяльності клубних закладів області
16 грудня відбувся фестиваль-конкурс вертепів та різдвяної атрибутики «Різдвяна зірка 2024».
Упродовж тижня в клубних закладах області проведено культурно-мистецькі заходи: виставки «Різдвяно-новорічна листівка ХIX століття» (КЗ «Будинок культури Козятинської міської ради») та «Різдвяна витинанка» (КЗ «Будинок культури Козятинської міської ради»); інтегрований захід «Світ очима дитини» (КЗ «Будинок культури Козятинської міської ради»); захід на підтримку ЗСУ (КЗ «Бершадський міський Будинок культури»); акцію «Повертайся живим» у м.Вінниці (КЗ «Липовецький міський будинок культури»); майстер-класи: з виготовлення новорічних прикрас («КЗ «Центр розвитку культури і дозвілля Стрижавської селищної ради»), з розпису імбирного печива та створення новорічних декоративних прикрас (КЗ «Центр культури і дозвілля Крижопільської селищної ради»), з виготовлення новорічних іграшок (КЗ «Будинок культури Козятинської міської ради»).
Моніторинг діяльності музейних закладів області
За звітний період створено 8 нових виставок: «Мужність і біль Чорнобиля» (музей культури села та галерея Прокопа Колісника, с. Поташня Гайсинського району), «Сяйво різдвяних свят» (Барський історичний музей), «Зимова казка» (історико-краєзнавчий музей Поділля, м. Могилів-Подільський), «Зимові візерунки» (Погребищенський краєзнавчий музей ім. Н. А. Присяжнюк), «Зимові свята в Україні: традиції, звичаї, обряди» (Піщанський краєзнавчий музей), «Зимова фантазія» (краєзнавчий музей ім. У. Кармалюка, селище Літин), «Затишок новорічної домівки» (Оратівський краєзнавчий музей), «Різдвяно-новорічна листівка» (музей історії м. Козятин).
Упродовж тижня музейними закладами області проведено: святкові вечорниці присвячені 147-й річниці від дня народження Миколи Леонтовича; участь у роботі Всеукраїнського семінару з практичного написання грантових проектів, який проходив у містах Канів та Черкаси (Тульчинський краєзнавчий музей); підсумкове засідання літературно-мистецького клубу «Рів’яни»; захід пам’яті Ярослава Терземана (музей ім. В. Забаштанського (селище Браїлів).
Моніторинг діяльності бібліотек області
До дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС проведено культурно-мистецькі заходи: засідання молодіжного екологічного клубу «Зелена хвиля», урок екології «Чорнобиль – постійна загроза на довгі роки» та виставку-пам’ять «Мужність та героїзм ліквідаторів вибуху на ЧАЕС» у Липовецькому ліцеї № 1 (КЗ «Липовецька публічна бібліотека»); виставку-застереження «Чорнобиль не має минулого часу» (Бершадська публічна бібліотека Бершадської міської ради); бібліотечну виставку «Народ пам’ятає героїв Чорнобиля» (Гайсинська центральна бібліотека Гайсинської ЦБС); фотовиставку «Чорнобиль – наша пам'ять, наша біль» (КЗ «Публічна бібліотека» Ольгопільської сільської ради); виставку-пам’ять «Ти шляхом болісним пройшла крізь Чорнобиль, Україно» (Публічна бібліотека Томашпільської селищної ради); тематичну поличку «Чорнобиль. Зона без війни» та бібліотечну виставку «День пам’яті Чорнобильської трагедії» (КЗ «Публічна бібліотека» Калинівської міської ради); книжкову виставку «Дзвони Чорнобиля» (бібліотека-філія с. Лелітка КЗ «Хмільницька публічна бібліотека»).
До 65-річчя від дня народження Марії Матіос – української письменниці, авторки збірок поезії, прозаїка, публіциста, проведено ряд заходів: віртуальну виставку «Марія Матіос. Прима української літератури» та книжкову виставку «Феномен Марії Матіос» (Гайсинська центральна бібліотека Гайсинської ЦБС); виставку-персоналію «Сторінками книжок Марії Матіос» (Публічна бібліотека Крижопільської селищної ради); виставку-портрет «Прима української літератури» (КЗ «Хмільницька публічна бібліотека»); книжкову виставку «Марія Матіос – літописець полюсів людського життя» (КЗ «Публічна бібліотека» Кунківської сільської ради).
Упродовж тижня в бібліотеках області проведено: бібліотечні виставки «Творець гімну Різдва» (Публічна бібліотека Крижопільської селищної ради); «Нас поєднала пісня Леонтовича» (Публічна бібліотека Томашпільської селищної ради); презентацію книги Валерія Маначинського «Український Орфей. Шкільні роки Володимира Івасюка» (Білянська бібліотека-філія КУ «Публічна бібліотека» Чернівецької селищної ради); засідання краєзнавчого об’єднання «Ріднокрай», зустріч з Павлом Дісяком та презентація книги «Раннє українське козацтво. Бершадська фортеця. Дослідження, хронологія, аналітика, реконструкція» (Бершадська публічна бібліотека); відеопрезентацію «Зимові літературні новинки – 2024» (КЗ «Публічна бібліотека Погребищенської міської ради»); захід «Знайомство» з психосоціальної підтримки для дітей від Товариства Червоного хреста України (Центр активності громадян Іллінецької ММБ); семінар для практичних психологів «Психологічне консультування. Стабілізація емоційного стану» у «Центрі активності громадян Тростянецької територіальної громади» (КЗ «Тростянецька селищна публічна бібліотека»); майстер-класи: виготовлення Різдвяних ялинкових прикрас за ініціативи ГО «Хоругви», «Спілки учасників АТО та ветеранів інших бойових дій» (Центр активності громадян Іллінецької ММБ); «Ялинкові прикраси» (Василівська бібліотека Ладижинської ТГ); «Підсвічник», «Миколайчик» для дітей ліцею № 2 та № 3 (КЗ Публічна бібліотека Жмеринської міської ТГ); «Альтернативна ялинка» в рамках акції Всеукраїнської екологічної ліги «Збережи ялинку» (Мурованокуриловецька селищна бібліотека); засідання фахового об’єднання «БібліоПрофі» (Бершадська публічна бібліотека); інформаційно-методичний день «Основні вимоги щодо звітності за 2024 р. та планування роботи бібліотек під час військового стану на 2025 р.» (КЗ «Публічна бібліотека» Літинської селищної ради); практикум для бібліотекарів громади «Планування та звітність в реаліях сучасності» (КЗ «Публічна бібліотека Якушинецької сільської ради»).
В межах локального онлайн проєкту «Мій край, моя родина у старих світлинах», який започаткований Публічною бібліотекою Томашпільської селищної ради, розкрито сторінки історії родини Щетніцького Євгена Олександровича c. Олександрівка Томашпільської ТГ.
Моніторинг надання бібліотечних послуг бібліотеками області за звітний період здійснювався на основі висвітлення їх діяльності у соціальній мережі «Фейсбук».