05 березня у Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. В. Отамановського відбулося підписання Меморандумів про співпрацю та взаємодію у галузі культури та мистецтв між військовою частиною А7366, Вінницьким обласним клінічним медичним реабілітаційним центром ветеранів війни та радіаційного захисту населення та закладами культури і мистецтв обласного підпорядкування.
05 березня у Вінницькому обласному художньому музеї відбулося урочисте відкриття виставки малюнків, присвяченої Дню народження Тараса Шевченка. В експозиції представлені найкращі роботи учнів мистецьких шкіл області, створені в рамках III відбіркового етапу конкурсу «Об’єднаймося ж, брати мої».
05 березня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття фотовиставки «Попри все, над нами світить сонце», яка буде тривати до 27 квітня. Автор світлин – один із захисників українського неба – військовий льотчик, вінничанин Роман. З метою продовження партнерства, в рамках заходу підписано Меморандум про співпрацю між Вінницьким обласним краєзнавчим музеєм та Вінницькою обласною організацією Національної спілки журналістів України.
06 березня в рамках відзначення 211-річниці від дня народження Т. Шевченка у Вінницькому обласному художньому музеї презентовано виставковий проєкт «Тарасові Шляхи» відомого українського скульптора, члена Національної спілки художників України, дійсного члена (академіка) Академії мистецтв України, народного художника України, педагога Анатолія Куща, за сприяння Благодійного фонду «Міст» ім. Михайла Савенка, Тернопільської обласної профспілки учасників бойових дій та військовослужбовців, ГО «Вінницький козацький полк ім. Івана Богуна». В експозиції представлено цикл Шевченкіани із двадцяти скульптурних композицій у матеріалі та понад 30 проєктів у світлинах, створених мистцем з 1989 по 2014 роки.
06 березня у Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. В. Отамановського проведено Шевченківські читання «Ми – з Кобзаревого роду» до 211-ї річниці від дня народження українського поета, прозаїка, мислителя, художника Т. Г. Шевченка.
06 березня відбулось чергове засідання колегії Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної державної адміністрації під головуванням директора Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної державної адміністрації Володимира БУНЯКА.
07 березня управлінням культури та креативних індустрій спільно з Вінницьким обласним центром культури «Щедрик» організовано та проведено покладання квітів до пам’ятного знака Небесній Сотні та загиблим героям російсько-української війни та до скульптурної композиції Т. Г. Шевченка з нагоди 211-ї річниці від дня народження поета.
Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Отамановського
04 березня проведено відкриття виставки «Квіткова феєрія» творчих робіт здобувачів освіти ВХПТУ №5 м. Вінниці.
09 березня відбувся вечір пісні та поезії «Тарасова душа» бібліотечного хору «ЗУСТРІЧ» до 211-ї річниці від дня народження українського поета, прозаїка, мислителя, художника Т. Г. Шевченка.
Упродовж тижня бібліотекою проведено низку соціокультурних заходів: творчу зустріч «Твоє тебе знайде» з майстринею килимової вишивки О. Лукомською, майстер-класи з розпису крафтового пакету «Квітковий розпис» для учасників клубу «Зустріч», «Квіткова композиція» із циклу «Оригамі – ефективний напрямок арт-терапії» в межах проєкту «Промоція здоров'я» спільно з ГО «Міжнародна асоціація «Протиковідний альянс», «Весняні квіти» (до Міжнародного жіночого дня); лекцію «Бути жінкою: the COAT by Katya Silchenko. Історія українського бренду»; інформаційну годину «Розквітаємо навесні» із циклу «Поради лікаря», спільно зі «Школою здоров’я, краси та довголіття», просвітницьку онлайн годину «Мистецтво розповідати: світ очима письменника» (до Всесвітнього дня письменника).
Для користувачів бібліотеки організовано: клуб з особистісного розвитку «Відродження», засідання клубу «Садівник», гуртки вивчення англійської мови «Easy English» для людей старшого віку та «Start2Talk» для ВПО, клуб спілкування англійською мовою з волонтерами, гурток з оздоровчих практик «Активне довголіття», онлайн клуб спілкування англійською мовою з волонтером, клуб вихідного дня.
Упродовж тижня діяли книжкові виставки: «Крізь бізнес до вершин: Жінки у світовій економіці» (до Міжнародного жіночого дня), «Живі України і слава, і воля…» (до 210-річчя від дня народження М. М. Вербицького, українського композитора, диригента, віртуоза-гітариста, священника, автора мелодії державного гімну «Ще не вмерла Україна»), «Життя, присвячене історії й природі» (до 70-річчя від дня народження М. Л. Вдовцова, історика, краєзнавця, природоохоронця, прозаїка), «Автори Українського Гімну» (до Дня Державного Гімну України, 160-річчя від дня першого виконання та 210-річчя від дня народження М. Вербицького, українського композитора, хорового диригента, актора, громадського діяча), «Книжкова знахідка». Відеоогляд книги Луїса Педроса «Гнучкі бренди. Ловіть клієнтів, стимулюйте зростання та вирізняйтеся на ринку», «Життя у слові» (до 65-річчя від дня народження В. М. Вітковського, журналіста, краєзнавця, письменника, заслуженого журналіста України), «Жінка – краси земної Берегиня» (до Міжнародного дня прав жінок і миру), «Бібліографічна Шевченкіана», «Шевченко – духовний символ України», «Тарас Шевченко. Альбом 1845 року», «Безсмертне слово Кобзаря» до 211-ї річниці від дня народження українського поета, прозаїка, мислителя, художника Тараса Григоровича Шевченка.
Вінницька обласна бібліотека для дітей та юнацтва ім. І. Франка
04 березня відбулося онлайн-інформування про прийом творів на Всеукраїнський літературний конкурс «Тільки тим дана перемога, хто у болі сміятись зміг!», заснований Жіночим товариством імені О. Басараб та О. Теліги, організацією українських націоналістів за підтримки Державного комітету телебачення і радіомовлення України. Метою є утвердження історичної пам'яті українського народу, національної свідомості, формування та поширення духовних цінностей і пріоритетів - патріотизму, відданості справі державотворення, вшанування учасників українських національно-визвольних змагань нашого народу ХХ - ХХІ століть, в тому числі героїв московсько-української війни, розв'язаної росією у 2014 році.
05 березня проведено інтелектуальні гри-вікторини «Пазли творчості Шевченка» для учнів п'ятих та шостих класів ліцею №1 та літературний квест за творчістю Тараса Шевченка «Розгадай таємниці Кобзаря» для семикласників приватного ліцею «Артинов-Дельфін» на відзначення 211-ї річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка.
Упродовж тижня для відвідувачів бібліотеки проведено: книжкові виставки «Кобзар». Перша свічка генія» до 185-річчя від часу виходу першого видання «Кобзаря», «Творець символу національного відродження» з нагоди 210-ї річниці від дня народження Михайла Вербицького – видатного композитора, диригента та священника, автора музики Державного Гімну України, «Ідеали і образи Ренесансу» до 550-річчя Мікеланджело Буонарроті, «Маестро зварювання Євген Патон» з нагоди 155-річчя від дня народження вченого в галузі зварювання, засновника вітчизняного мостобудування, заслуженого діяча науки України, професора, академіка, фундатора і першого керівника Інституту електрозварювання АН України Євгена Оскаровича Патона; творчу майстерню «Весняні квіти» для п'ятикласників приватного ліцею «Артинов-Дельфін»; майстер-класи «Чарівна квітка» для відвідувачів ГЦ «Простір дружній до дітей, молоді та їх сімей», який функціонує як проєкт, що реалізовує Благодійний фонд Посмішка ЮА та «Весняний подарунок» для третьокласників ліцею №7; тематичну виставку «Аукціон народних мудростей»; іст-фактор «Тримає стрій нескорена країна» до 3-ї річниці повномасштабного вторгнення рф в Україну спільно з ДонНУ імені Василя Cтуса для дев'ятикласників ліцею № 4; енциклопедію Всезнайки «Чарівний винахід – годинник» для учнів 3-го класу приватного ліцею «Артинов-Дельфін».
Вінницький обласний краєзнавчий музей
04-07 березня експонувалася пересувна виставка – «Микола Леонтович: музична легенда Поділля» в КЗ Теплицької селищної ради «Центр професійного розвитку педпрацівників».
06 березня у відокремленому підрозділі «Музей Батозької Битви» відбулася виставка витинанок «Жінка – берегиня роду».
08 березня взято участь у воркшопі «Спільнотворення: рівність та інклюзія – основа для змін» Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької ОВА.
У музеї триває робота виставок «України щит», «Рятівна археологія Вінниці 2020–2024», «Бойовий шлях 120-ї Окремої бригади територіальної оборони».
У рамках програми «Заходи вихідного дня» відбулася пішохідна екскурсія «Фортифікаційні споруди Вінниці».
Вінницький обласний художній музей
04 березня проведено мистецько-освітню програму «Мистецтво і війна» для здобувачів освіти ВПУ №11 м. Вінниці.
Упродовж тижня відбулося заняття студії музейного копіювання «Copy-art» в рамках мистецько-освітньої програми Центру музейної педагогіки.
Державний історико-культурний заповідник «Буша»
Впродовж тижня працювали 6 виставок: «Килим долі», «Килими Східного Поділля», «Родовідна пам'ять в символах», «Весільний обряд Поділля», «І на оновленій землі врага не буде, супостата», «Лялька-мотанка. Берегиня українського Роду».
Вінницький обласний центр народної творчості
04 березня у міському будинку культури Козятинської міської ради проведено виставку «Мальовані килими Наталії Луценко» з колекції ОЦНТ із циклу «Мистецький виставковий проєкт «Традиція»». Експозиція виставки складалася із 25 мальованих килимів майстрині.
04 березня відбувся майстер-клас з гончарного мистецтва для дітей внутрішньо переміщених осіб за участю провідного гончара Вінниччини Михайла Діденка.
04 березня взято участь у відкритті виставки «Квіткова феєрія» студентів Вінницького вищого художнього професійно-технічного училища № 5.
05 березня взято участь в роботі журі конкурсу читців, з нагоди 211-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка (м. Вінниця, військова частина).
Вінницький обласний центр культури «Щедрик»
06 березня здійснено показ фільму «Люксембург. Люксембург» в рамках проєкту «Кіно заради Перемоги!» для ВПО та вінничан у МЦ Квадрат.
Вінницький обласний академічний український музично-драматичний театр ім. М. К. Садовського
Проведено 4 вистави: «Пригоди ведмедиків панда», «Дім, у якому переночував бог», «За двома зайцями», «KVITKA» (м. Погребище).
Вінницький академічний обласний театр ляльок
Упродовж тижня проведено виставу «Веселе мишеня» для вихованців дошкільних навчальних закладів м. Вінниці.
08-09 березня на стаціонарній сцені театру представлено виставу «Рожеві хмари» та пригодницьку казку «Веселе мишеня».
Вінницька обласна філармонія ім. М. Д. Леонтовича
08 березня відбувся спільний концерт філармонії та Національного академічного театру оперети «Мелодії для коханої».
Вінницький фаховий коледж мистецтв ім. М. Д. Леонтовича
05-08 березня проведено інформаційні години та бібліоогляд «Кобзарева струна не вмирає» до дня народження Тараса Григоровича Шевченка, українського поета, художника, мислителя.
07 березня відбулося «Свято краси, ніжності та натхнення!» до Міжнародного жіночого дня.
Тульчинський фаховий коледж культури
03-21 березня відбулася книжкова ілюстрована виставка «Живуть, Кобзарю любий, поміж нас і голос твій, і пензель твій, і слово» до 211-ї річниці від дня народження українського поета, прозаїка, мислителя, художника Т. Г. Шевченка.
06-13 березня проведено цикл заходів онлайн «З думою про Кобзаря» в академічних групах до річниці від дня народження Т.Г. Шевченка.
До Міжнародного Дня прав жінок і миру проведено вітання онлайн, книжкову поличку «Жінко, ти завжди велична!»
ГРОМАДИ
Моніторинг діяльності клубних закладів області
04 березня відбувся конкурс читців «Кобзар і Україна» в рамках відзначення 211-ї річниці від дня народження Т.Г.Шевченка (Бохоницька філія КЗ «Центр культури і дозвілля Агрономічної сільської ради»).
09 березня проведено творчий проект «Весна розпочинається з Кобзаря» (КЗ «Центр культури і дозвілля Самгородської сільської ради»).
Упродовж тижня проведено: відкриття виставки вінницької майстрині народної творчості Н. Луценко з циклу «Мальовані килими Наталії Луценко» (КЗ «Будинок культури Козятинської міської ради»); літературно-мистецьке свято «І слово розумом святим і оживи, і просвіти…» (КЗ Теплицька селищна рада «центр культури і дозвілля Тепличчини»); захід «Обряд обертіння» (Бохоницька філія КЗ «Центр культури і дозвілля Агрономічної сільської ради»); майстер-класи «Перша квітка весни» з виготовлення весняних квітів - підсніжника (Парпурівська філія КЗ «Центр культури і дозвілля Агрономічної сільської ради») та виготовлення подарункових композицій для матерів (с.Тютьки КЗ «Центр культури і дозвілля Агрономічної сільської ради»); книжкові виставки «Захопливий світ Світлани Талан» до дня народження С. Талан (с. Сокиринці КЗ «Центр культури і дозвілля Агрономічної сільської ради»), «І на оновленій землі врага не буде, а буде син, і буде мати…» (с. Лука-Мелешківська КЗ «Центр культури і дозвілля Агрономічної сільської ради»); флешмоб до Дня поезії (КЗ «Центр культури і дозвілля Агрономічної сільської ради»); арт-челлендж читання віршів Т.Шевченка («КЗ Центр культури і дозвілля Лука-Мелешківської сільської ради).
Моніторинг діяльності музейних закладів області
За звітний період створено 22 виставки, більшість з них присвячені 211-й річниці з дня народження Т. Г. Шевченка: «Тарас Шевченко – Великий Кобзар нашого народу!» (Барський історичний музей), «Живуть, Кобзарю любий, поміж нас і голос твій, і пензель твій, і слово» (Бершадський краєзнавчий музей), «Кобзареве слово щире» (музей культури села та галерея Прокопа Колісника, с. Поташня Гайсинського району), «Не вмирає душа наша, не вмирає воля» (музей історії с. Баланівка, Гайсинський район), «Тарасові думки» (історико-краєзнавчий музей Поділля, м. Могилів-Подільський), «Оновлена земля шанує Кобзаря» (Оратівський краєзнавчий музей), «Шевченко - наш. Він для усіх століть...» (Ямпільський музей образотворчого мистецтва), «Тарас Шевченко – феномен доби та геній української нації» (музей фольклору Гната Танцюри (м. Гайсин), «Василь Стус – поет нескореного духа» (музей Василя Стуса, с. Рахнівка), «Жінка-трудівниця, мати, воїн» (краєзнавчий музей с. Ольгопіль, Гайсинський район), виставка поштових листівок 1960-1970-х рр. «Вітання для матусь» (музей історії та етнографії сіл Мурафської сільської ради, с. Пеньківка) та ін.
Упродовж тижня у музеях Вінниччини проведено: захід «Мій шлях до ментального здоров’я» (музей історії с. Баланівка, філії Бершадського краєзнавчого музею), відкриту інтерактивну дискусію «8 березня – святкуємо чи відзначаємо?» в Ресурсному центрі «Мурашник» за участі голови правління Вінницької громадської організації «Інформаційно-просвітницький центр «ВІСЬ» (історичний музей Хмільницької міської територіальної громади), акцію на здобуття мистецької премії, названої іменем митця, серед самодіяльних та юних художників Мурованокуриловеччини до 135-ї річниці з дня народження українського живописця Ф. Коновалюка (Мурованокуриловецький краєзнавчий музей ім. Ф. Коновалюка).
Моніторинг діяльності бібліотек області
До Всесвітнього дня письменника проведено культурно-просвітницькі заходи: засідання членів літературно-мистецького об’єднання «Вишиванка» (Бершадська публічна бібліотека); засідання факультету літеров’язання Академії пана Клякси (КЗ Публічна бібліотека Жмеринської міської ТГ); бібліотечні виставки: «Україні є ким пишатися!» (КЗ «Публічна бібліотека» Кунківської сільської ради), «Світанок душі» (КУ «Публічна бібліотека» Чернівецької селищної ради), «Літературне сузір‘я рідного краю» (Публічна бібліотека Іванівської сільської ради), «Сторінками книг-ювілярів 2025 року» (КЗ «Публічна бібліотека» Калинівської міської ради), «Література українського народу – найкраще дзеркало його життя» (КЗ «Хмільницька публічна бібліотека»).
До Міжнародного дня боротьби за права жінок і міжнародний мир проведено культурно-мистецькі заходи: розважальну програму «То від жінки музика життя» в рамках проєкту «Мистецька Україна»; бібліотечну виставку «Українки, які вразили світ»; відео презентацію «Жіночі обличчя в літературі рідного краю» (Бершадська публічна бібліотека); конкурс «Супер мама у бібліотеці!», бібліотечну виставку «Жіночий світ: Незламність. Краса. Мудрість. Любов» (КЗ «Брацлавська публічна бібліотека»); книжкову виставку «Жінки творять історію» (КЗ «Мурованокуриловецька селищна публічна бібліотека»).
З нагоди 211-ї річниці від дня народження українського поета, прозаїка, мислителя, художника Т. Г. Шевченка в бібліотеках області проведено культурно-просвітницькі заходи: традиційні Шевченківські читання (Бершадська публічна бібліотека); Шевченківський урок для студентів групи Ф-11 медичного коледжу, бібліотечну виставку «Духовний будівничий України», виставку-портрет «Вічний як народ» (КЗ «Публічна бібліотека Погребищенської міської ради»); поетичну п’ятихвилинку «Об’єднаємо Україну Тарасовим словом» та бібліотечну виставку «Нас єднає Шевченкове слово» (Немирівська головна публічна бібліотека); бібліотечні виставки: «Тараса думки будуть жити вічно» (Гайсинська центральна бібліотека), «Шевченкове слово по світу лунає» (КЗ «Мурованокуриловецька селищна публічна бібліотека»), «Тарас Шевченко – геніальний син українського народу», поетичний марафон «Тростянеччина читає Шевченка» (КЗ «Тростянецька СПБ»); книжкові виставки «Провісник долі України» (Центральна бібліотека м. Ладижин) та «На вічному шляху до Кобзаря» (КЗ «Липовецька публічна бібліотека»); літературно-поетичні години «Сила Кобзаревого слова», «Живе і віще Шевченка слово», продемонстровано відео фільм «Обличчя української історії. Тарас Шевченко» (КЗ «Хмільницька публічна бібліотека»).
Упродовж тижня в бібліотеках області проведено культурно-мистецькі та просвітницькі заходи: онлайн-зустріч представників Жмеринського літературно-мистецького об’єднання «Калинове гроно» та літературного об’єднання «Сучасник», ініційована відділом з питань культури, сім’ї, молоді, спорту та туризму Дружківської міської ради Донецької області у рамках Національного проєкту «Пліч-о-пліч. Згуртовані громади» (КЗ Публічна бібліотека Жмеринської міської ТГ); круглий стіл, у рамках бізнес-школи «Без інвестицій, але з прибутком: як стати успішним сільськогосподарським дорадником?» (КЗ «Публічна бібліотека» Калинівської міської ради); засідання клубу «Говорімо українською» на тему «Без мови немає нації» (КЗ «Публічна бібліотека Крижопільської селищної ради»); засідання фахового об’єднання «БібліоПрофі» (Бершадська публічна бібліотека); відео презентацію «Фольклорна спадщина Явдохи Зуїхи» (Немирівська головна публічна бібліотека); бібліотечні виставки: «Явдоха Зуїха – душі пісенної скарбниця» (Гайсинська центральна бібліотека), «Світлана Талан – золота письменниця сучасності» (КЗ «Публічна бібліотека» Кунківської сільської ради); «Книги-ювіляри» (Центральна бібліотека м. Ладижин); бібліотечну виставку-натхнення «Світлана Талан майстер «реальних історій»; віртуальну виставку «Світлана Талан: історії, що торкаються душі» (Гайсинська центральна бібліотека); виставку-портрет «Слово, що розкриває душу» (Барська публічна бібліотека); тренінг «Чому важливо бути інформаційно грамотним?» (Публічна бібліотека Томашпільської селищної ради); проєкт під назвою «Безбар’єрність в цифровому світі» для маломобільних верств населення та людей поважного віку (КЗ Гніванська публічна бібліотека); навчальний практикум Марічки Малярчук «Твоя енергія – твоя реальність» (КЗ «Публічна бібліотека Погребищенської міської ради»); нарада бібліотекарів громади (Іллінецька міська мультимедійна бібліотека).