24-25 березня проведено дводенну творчу лабораторію для директорів ЦКіД територіальних громад області «Соціокультурна діяльність клубних закладів: корпоративна культура, автентичність і турбота на робочому місці». Перший день творчої лабораторії відбувся у приміщенні Арт-простору «ЕтноЧари». Учасників заходу вітали О. Дернова, начальник управління культури та креативних індустрій ДГП облдержадміністрації та Т. Цвігун, заслужений працівник культури України, директор КО «Вінницький обласний центр народної творчості». Другий день творчої лабораторії відбувся на базі ЦКіД Тростянецької селищної ради, де окрім навчальних лекцій учасники відвідали музей Віри Горбань «Батьківська хата».
24 березня відбувся національно-патріотичний захід «Сильні духом: на службі у народу України» до Дня Національної гвардії України у Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. В. Отамановського.
25 березня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї проведено презентацію книги «Наш тихий геній Леонтович» Лариси Семенко. Науково-популярне видання присвячене життєвому і творчому шляху композитора, диригента, педагога Миколи Дмитровича Леонтовича та створене на основі архівних матеріалів, краєзнавчих розвідок, спогадів рідних, друзів та приятелів митця. Видання здійснене за підтримки благодійної Меценатської фундації «OLOS». Під час презентації прозвучали твори Миколи Леонтовича у виконанні вокального ансамблю «Перлина» Вінницького фахового коледжу ім. М. Д. Леонтовича під керівництвом Тетяни Гордієнко, зокрема, відбулася прем’єра новознайденого духовного твору композитора «Пісня Пресвятої Богородиці в Бар-граді».
26 березня у Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. В. Отамановського відбулася школа керівників бібліотечних закладів області на тему: «Публічні бібліотеки Вінниччини: тенденції, досвід, здобутки, проблеми». Учасники заходу обговорили важливі виклики у сфері культури та шукали ефективні рішення для подальшого розвитку бібліотек. Програма зустрічі включала аналіз актуальних питань галузі, обмін досвідом та напрацювання нових підходів до роботи.
27 березня до Міжнародного дня театру у Вінницькому обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені Садовського відбулося урочисте нагородження та прем'єра комедії «Моя професія – синьйор з вищого світу». Театральну родину з професійним святом привітали начальник управління культури та креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики Вінницької ОДА О. Дернова, голова профспілки працівників культури Вінницької області, директорка Вінницького академічного обласного театру ляльок Т. Побережна, голова постійної комісії обласної Ради з питань освіти, релігії, культури, молоді та спорту Н. Замкова, директор Департаменту культури Вінницької міської ради М. Філанчук, а також численні друзі та поціновувачі театрального мистецтва.
28 березня проведено у виставковій залі Вінницької обласної організації художників Національної спілки художників України регіональну виставку «Подільський декоративний розпис» із циклу «Обмінні виставки між областями України» за участю 30-ти майстрів декоративного розпису Вінниччини та Хмельницької області, які представили понад 80 робіт. Виставка проводилася спільно з Хмельницьким навчально-методичним центром мистецтв.
Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Отамановського
24 березня відбулася презентація бібліографічного покажчика «Бібліотечна стихія Павліни Цимбалюк» (до 75-ліття відомої бібліотекознавиці, дослідниці, краєзнавиці, заслуженого працівника культури України, ученого секретаря Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки імені Валентина Отамановського).
25 березня проведено літературно-мистецький вечір «Треба так любити цю землю…» спільно з літературно-мистецьким об’єднанням «Подільська хризантема» ім. Євгена Гуцала (до 88-річчя Євгена Гуцала, українського письменника-шістдесятника, поета, прозаїка, новеліста та публіциста).
28 березня відбулася конференція молодих науковців «Здоров'я жінки» (4 етап) спільно з ГО «Міжнародна асоціація «Протиковідний альянс».
30 березня проведено творчий вечір та презентація збірки поезії Аліни Сухарєвої «Життя не прямує в депо».
Упродовж тижня бібліотекою проведено низку соціокультурних заходів: презентацію довідника «Письменники Вінниччини» Андрія Стебелєва, майстер-класи з виготовлення інтер’єрної прикраси в кашпо «Магія світла – жовті нарциси» в межах роботи студії творчості «Усе підвладно руці майстра» та «Весняні квіти» для дітей ВПО центру підтримки для переселенців «ЯМаріуполь», інформаційні години: «Мовні інтерактивні платформи для викладачів: можливості підвищення кваліфікації та ефективного навчання» для викладачів Комунального закладу вищої освіти «Вінницький гуманітарно-педагогічний коледж», «Wellness з Форевер» із циклу «Поради лікаря», спільно зі «Школою здоров’я, краси та довголіття», «Все про вакцинацію», «Стратегічна адаптація НАТО до нових безпекових випробувань: опції для України», краєзнавчу годину «Вінницький планетарій: від Землі до зірок» (до Міжнародного дня планетаріїв) для вихованців КЗ «Обласний центр комплексної реабілітації «Обрій»), інформаційно-просвітницьку зустріч з головним архітектором м. Вінниці Є. Совінським на тему: «Вінниця і озеленення. Вікові дерева міста», тренінги «Мобільна грамотність» для людей старшого віку та «Дія. Освіта» для людей старшого віку, засідання розмовного клубу «Українське слово» на тему: «Там де пісня – лине мова. Лине мова – є народ!», економічну годину «ЧОМУ ваші гроші повинні працювати на вас», вебінар «Кашель та як з ним боротися. Рекомендації фармацевта в межах фармацевтичної опіки» із циклу «Професійна школа фармацевта» спільно з ГО «Вінницька обласна асоціація фармацевтів «Кум Део», годину поезії з вінницькою поетесою С. Шевченко в межах літературного проєкту «У поезії живе людина», бесіду-роздум «Театр життя не оминає. Служить йому – духовна битва…» в межах інтелектуально-просвітницького проєкту «На перетині культур».
Для користувачів бібліотеки організовано: клуб з особистісного розвитку «Відродження», гурток вивчення англійської мови «Easy English» для людей старшого віку, клуб спілкування англійською мовою з волонтерами, гурток вивчення англійської мови «Start2Talk» для ВПО, онлайн клуб спілкування англійською мовою з волонтером, клуб вихідного дня, гурток з оздоровчих практик «Активне довголіття», годину дозвілля «Бібліоспіви».
Упродовж тижня діяли книжкові виставки: «Taste of Achievement» – «Смак досягнення» (до Міжнародного дня досягнень), «Озеленення міст: чому важливо жити не в кам’яних джунглях», «Легенда українського оперного співу» (до 100-річчя від дня народження Дмитра Гнатюка, українського співака, режисера, педагога, Героя України).
Вінницька обласна бібліотека для дітей та юнацтва ім. І. Франка
27 березня відбулася книжкова виставка-застереження «Життя у стилі «еко» до Всесвітнього дня Землі, Міжнародного дня водних ресурсів та Дня довкілля.
26 березня проведено опитування серед лідерів читацьких думок Вінниччини, для визначення ТОП-5 найулюбленіших книжок українських авторів в рамках Всеукраїнського тижня дитячого читання – 2025. Представлено знайомство з книжками, які стануть частиною загальноукраїнського голосування, що визначить найулюбленішу дитячу книгу року.
Упродовж тижня для відвідувачів бібліотеки проведено: майстер-клас «Квіткова галявина» для дітей ГЦ «Простір дружній до дітей, молоді та їх сімей», що реалізовується Благодійним фондом Посмішка ЮА, онлайн-рубрики «бібліотечний_сет» - «Містер Мерседес» Стівена Кінга, «Бійцівський клуб» Чака Поланіка, «Вбити пересмішника» Гарпера Лі, «Атлант розправив плечі» Айн Ренд та «1984» Джорджа Орвелла, «Герої_книг_очима_ШІ» - представлено героя легендарного роману Даніеля Дефо Робінзон Крузо, «foreign_literature_vinobu« - представлено видання англійською мовою Артура Конан Дойла, до якого увійшли два твори – «Велика тінь» та «Дезінтеграційна машина», онлайн-знайомство з країною Європи – Італією.
Вінницький обласний краєзнавчий музей
У музеї триває робота виставок «України щит», «Попри все, над нами світить сонце», «Країна світла і добра».
28 березня проведено виставку «Буремні події української революції 1917-1921 років на теренах Поділля» у Сьомому апеляційному адміністративному суді. Виставка демонструватиметься до 10 квітня.
29 березня відбулися захід «День відкритих дверей» у рамках співпраці з Вінницьким державним педагогічним університетом ім. Михайла Коцюбинського та тематичні екскурсії «Зброя та військове спорядження» і «Археологічні мандри: урок виживання».
У рамках програми «Заходи вихідного дня» проведено майстер-клас «Світ у писанці».
Оновлено мартиролог загиблих захисників у російсько-українській війні.
Вінницький обласний художній музей
24 березня відбувся Міжнародний екологічний конкурс дитячого малюнка «Майбутнє планети у наших руках!» (відбірковий обласний етап).
25 березня проведено мистецько-освітню програму «Сучасне мистецтво Вінниччини» для студентів Вінницького фахового медичного коледжу ім. акад. Д. К. Заболотного.
25 березня відбулася мистецько-освітня програма «Музей на перший погляд» в рамках спільного проєкту з Вінницьким державним центром естетичного виховання учнів ПТНЗ для здобувачів освіти Гущинецького ВПУ.
Упродовж тижня відбулося заняття студії музейного копіювання «Copy-art» в рамках мистецько-освітньої програми Центру музейної педагогіки.
Державний історико-культурний заповідник «Буша»
Впродовж тижня працювали 5 виставок: «Килим долі», «Килими Східного Поділля», «Родовідна пам'ять в символах», «Весільний обряд Поділля», «Веснянки співаємо-Ярило закликаємо…».
Вінницький обласний центр народної творчості
24-28 березня проведено екскурсії для учасників творчої лабораторії директорів ЦКіД області, для внутрішньо переміщених осіб та для гостей і мешканців міста (огляд експозиції персональної виставки барської кераміки родини Біньковських з с. Гармаки барської територіальної громади із циклу «Мистецтво однієї родини»).
25 березня відбулася атестація хорового колективу «Дзвін» Вінницького міського Палацу Мистецтв на предмет підтвердження звання «народний» аматорський.
25 березня у Вінницькому територіальному медичному об'єднанні Міністерства внутрішніх справ України проведено майстер-клас з гончарного мистецтва за участю провідного гончара Вінниччини Михайла Діденка для військових, які проходять реабілітацію.
26 березня відбувся семінар з театрального жанру на базі ЦКіД Чернівецької селищної ради за участю 30 керівників театральних колективів Чернівецької територіальної громади.
Вінницький обласний центр культури «Щедрик»
25 березня відбувся показ фільму «Гуцулка Ксеня» в рамках проєкту «Кіно заради Перемоги!» для ВПО та вінничан у МЦ Квадрат.
28 березня проведено майстер-клас з писанкарства.
Вінницький обласний академічний український музично-драматичний театр ім. М. К. Садовського
Проведено 6 вистав: «Пригода ведмедиків панда», «Селфі зі Склерозом», «Моя професія -синьйор з вищого світу», «Аліса в країні Чудес», «Бал негідників».
Вінницький академічний обласний театр ляльок
Упродовж тижня проведено вистави: «Гусеня, «Ти, Я і… Лялькар», «Котик та Півник», «Веселі ведмежата» для вихованців дошкільних навчальних закладів та учнів шкіл м. Вінниці, «Гусеня» для глядачів смт Вороновиця та смт Стрижавка.
29-30 березня на стаціонарній сцені театру відбулися вистави «Стрибаюча принцеса», «Котик та Півник».
Вінницька обласна філармонія ім. М. Д. Леонтовича
24 березня проведено концерт академічного ансамблю пісні і танцю «Поділля» «Історія Поділля в піснях і танцях».
28 березня відбувся концерт Подільського камерного хору «Леонтович-капела» та ансамблю солістів «Експромт» «The Show must go on».
Вінницький фаховий коледж мистецтв ім. М. Д. Леонтовича
24-29 березня представлено книжкову виставку «Екологічні катастрофи у світі та в Україні».
26 березня проведено інформаційну годину «Порушення рф прав людини в Криму».
27 березня відбулась благодійна концертна програма «Скрипкова династія заслуженої артистки України Гусєвої Г.М.» в рамках дня циклової комісії оркестрових струнних інструментів.
Тульчинський фаховий коледж культури
26 березня відбувся захід «Театр: Традиції, Історія, Натхнення» до Міжнародного дня театру.
27 березня проведено День відкритих дверей у коледжі.
28 березня - 15 квітня проводиться Обласний онлайн фотоконкурс творчої молоді Вінниччини «СвітоGRAPH».
Вінницький обласний навчально-методичний центр галузі культури, мистецтв та туризму
26 березня завершилось навчання з підвищення кваліфікації групи слухачів завідувачів філій центрів культури та дозвілля в кількості 29 осіб.
ГРОМАДИ
Моніторинг діяльності клубних закладів області
25 березня проведено персональну виставку картин Віктора Киржі (КЗ «Центр культури та дозвілля «Калина» Гніванської міської ради).
26 березня відбувся тематичний захід до Дня Національної Гвардії (Мирненський СБК, КЗ «Центр культури і дозвілля» Калинівської міської ради).
28 березня проведено інтерактивний конкурс «Веселі канікули» (КЗ «Центр культури та дозвілля» Погребищенської міської ради).
Упродовж тижня проведено: майстер-класи з писанкарства (КЗ Теплицької селищної ради «Центр культури і дозвілля Тепличчини»), з виготовлення паперових птахів (КЗ «Центр культури, дозвілля та спорту Городківської сільської ради»), з виготовлення квітів (КЗ «Центр культури та дозвілля» Турбівської селищної ради); благодійний концерт «Весна в її очах» (КЗ «Центр культури та дозвілля «Калина» Гніванської міської ради); благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ (КЗ «Центр культури та дозвілля» Турбівської селищної ради); благодійну акцію на підтримку ЗСУ у м.Вінниця (КЗ «Центр культури і дозвілля» Калинівської міської ради).
Моніторинг діяльності музейних закладів області
За звітний період створено 8 нових виставок: «Свято весни на рушниках та сорочках» (музей історії с. Гопчиця, Вінницький р-н), «Годинники століть» та «Весняні барви» (історико-краєзнавчий музей Поділля, м. Могилів-Подільський), «Символи-обереги через тисячоліття» (історичний музей ім. В. Порика, с. Порик Хмільницького р-ну), «Голодомор 1932-1933: відібраний хліб, відібране життя» (музей історії с. Кармалюкове, Жмеринський р-н), «Віднови минуле заради майбутнього» та «Роки ідуть – пам’ять живе» до 81-ї річниці визволення Вінницької області від нацистських загарбників (Барський історичний музей), «Писанковий дивосвіт» (музей народних ремесел і промислів, с. Гальжбіївка Могилів-Подільського р-ну).
Упродовж тижня у музеях Вінниччини проведено: презентацію історично-краєзнавчої книги «Мировий суд на Поділлі» (історичний музей м. Хмільник); тренінг «Креативний грантрайтинг» (Жмеринська публічна бібліотека) та дводенний тренінг «Громадо-орієнтований підхід у програмі психічного здоров'я та психосоціальної підтримки в громаді» в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?» (міський історичний музей м. Жмеринка); одноденне навчання з написання грантових проектів організоване агротехнологічною компанією МХП та здійснено перегляд відеоролика «Таємниця Кармалюка. Найбільша мафія України?» для старшокласників місцевої школи (музей історії с. Кармалюкове, Жмеринський р-н); вечір пам’яті та виставку «Оскар» загиблого героя Олійника Віталія (краєзнавчий музей с. Ольгопіль, Гайсинський р-н).
Моніторинг діяльності бібліотек області
З нагоди Міжнародного дня театру презентовано лялькову виставу «Сучасна ріпка» (Бібліотечний ляльковий театр «Казкарик» Бершадської публічної бібліотеки); відбулися бібліотечні виставки: «Театр – як життя» (Гайсинська центральна бібліотека), «Театр – це життя, актори – в ньому люди» (Публічна бібліотека Крижопільської селищної ради), «Театр – світ духовності і краси» (КЗ «Хмільницька публічна бібліотека»).
Упродовж тижня в бібліотеках області проведено культурно-мистецькі та просвітницькі заходи: тематичну вечірку у стилі 90-х (КЗ «Публічна бібліотека Оратівської селищної ради»); засідання літературного клубу «Дивослово» та бібліотечну виставку «Книги – наші друзі» (Публічна бібліотека Іванівської сільської ради); селфі акцію «Я люблю читати українську книгу», інформаційну годину «У кадрі – книга» для учнів будівельного ліцею під час якої презентовано бібліотечну виставку «Чи знаєте ви українську класику?» в рамках Всеукраїнського тижня дитячого та юнацького читання (Публічна бібліотека Крижопільської селищної ради); онлайн-проєкт «Озвучимо казку дітям» (Бершадська публічна бібліотека); презентацію книг членів літературно-мистецького об'єднання «Стожари» – Олександри Зеленецької «Як сон минуле» та Сергія Солодюка «Перший танець» (центральна бібліотека м. Ладижин); віртуальну виставку «Перед нею схилявся весь світ» до 520-річчя від дня народження Роксолани (Гайсинська центральна бібліотека); поетичну годину «Слово поета – до кожного серця» (Барська публічна бібліотека), поетичну зустріч з місцевою поетесою Оленою Шарапатюк «На крилах поезії» (КЗ Ситковецька публічна бібліотека Райгородської сільської ради); бібліотечні виставки: «Зустріч з новою книгою» (КЗ «Студенянська публічна бібліотека»), «Честь. Гідність. Мужність» (Публічна бібліотека Томашпільської селищної ради), «Жіночі імена на поетичній карті Вінниччини» (КЗ «Дашівська публічна бібліотека імені Йосипа Позичанюка»), «Історія походження назви мого села!» (бібліотека села Лукашівка Ладижинської ТГ).
У Публічній бібліотеці Тульчинської міської ради проведено туристичну лекцію «Історичні віхи Палацу Потоцьких» у рамках проєкту «Перетворення бібліотечного простору на «Третє місце» в Тульчині та гуманітарна та соціальна підтримка 34 жертв націонал-соціалізму в Тульчинській громаді, їхня реінтеграція у суспільство», що фінансується фондом «Пам’ять, відповідальність, майбутнє».
В рамках реалізації проєкту від Culture Moves Europe відбулась професійна подорож директора Публічної бібліотеки Томашпільської селищної ради Тетяни Кушнір в м. Люблін у Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie для навчання та професійного розвитку, обміну інформацією про зміцнення зв’язків між бібліотеками України та Польщі.
У Барській публічній бібліотеці розпочато новий сезон Подільського шляху Святого Якова Camino Podolico.