02 квітня у Вінницькому обласному навчально-методичному центрі галузі культури, мистецтв та туризму відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Гітара від бароко до року». У конференції взяли участь науковці, освітяни, працівники культури і мистецтва, представники владних структур Вінниці, Києва, Одеси, Львова, Луцька, Миколаєва, а також Польщі, Німеччини, Угорщини, Словаччини, США, Італії, Ізраїля, Франції. З вітальним словом перед учасниками конференції виступили: директор Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної військової адміністрації В. Буняк, заступник начальника управління культури та креативних індустрій Г. Пасека, Голова обкому профспілок працівників культури, директор Вінницького академічного обласного театру ляльок Т. Побережна.

04 квітня у Вінницькому обласному центрі народної творчості проведено ювілейну персональну виставку народного малярства «Український Всесвіт Василя Слободянюка» - заслуженого майстра народної творчості України, члена національної спілки майстрів народного мистецтва. В експозиції виставки представлено понад 50 робіт майстра, зокрема картини та різьба по дереву (народні іграшки та скульптурні композиції малих форм) та витинанки.

Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Отамановського

Упродовж тижня бібліотекою проведено низку соціокультурних заходів: тренінги «Мобільна грамотність» для людей старшого віку, «Корисні ресурси для військових та їх родин», «Протимінна безпека» (до Міжнародного дня просвіти з питань мінної небезпеки та допомоги в діяльності, пов'язаній з розмінуванням); інформаційні години «WELLNESS з Форевер» із циклу «Поради лікаря» спільно зі «Школою здоров’я, краси та довголіття», «Північноатлантичний альянс: історія, сьогодення, майбутнє» (до 76-річчя від дня заснування НАТО), «Вплив харчування на поведінку та психічне здоров’я» із циклу «Поради лікаря», «Історія створення НАТО: все що треба знати про найпотужнішу організацію світу» (до 76-річчя від дня заснування НАТО); «Поетичний Чайник, чи акустика рим…» (літературно-мистецьке об’єднання при Вінницькій обласній організації Національної спілки письменників України); майстер-клас «Великодня прикраса» для дітей ветеранів війни.

Для користувачів бібліотеки організовано: клуб з особистісного розвитку «Відродження», гурток вивчення англійської мови «Easy English» для людей старшого віку, клуб спілкування англійською мовою з волонтерами, гурток вивчення англійської мови «Start2Talk» для ВПО, онлайн клуб спілкування англійською мовою з волонтером, клуб вихідного дня, гурток з оздоровчих практик «Активне довголіття», година дозвілля «Бібліоспіви».

Упродовж тижня діяли книжкові виставки: «Митець, що стояв біля джерел кубофутуризму» (до 145-річчя від дня народження Олександра Богомазова, українського живописця, графіка, теоретика мистецтва, педагога, культурного діяча), «Вебдизайн та розробка: створюємо майбутнє онлайн» (до Дня вебмайстра), «Казки, що залишають слід в історії: від Андерсена до сьогодні» (до 220-річчя від дня народження данського письменника-казкаря Ганса Крістіана Андерсена та до Міжнародного дня дитячої книги), «Дитяча книга у фонді відділу рідкісних і цінних видань» (до Міжнародного дня дитячої книги), «Є на світі казкова країна» (до Міжнародного дня дитячої книги), «Вільна душа ромського народу» (до Міжнародного дня ромів).

Вінницька обласна бібліотека для дітей та юнацтва ім. І. Франка

До Міжнародного дня дитячої книги відбулися казкова гра «Чарівний трамвайчик» для п’ятикласників ліцею № 3 та літературний калейдоскоп «Дорогами чарівних казок Андерсена» для другокласників ліцею № 20.

Упродовж тижня для відвідувачів бібліотеки проведено: книжкову виставку «Ріка життя Вадима Крищенка» до 90-річчя від дня народження поета-пісняра, народного артиста України Вадима Крищенка, виставки книг «Натхнення музикою Баха» з нагоди відзначення 340-річчя від дня народження геніального композитора Йоганна Себастьяна Баха та «Конституція Пилипа Орлика: перша конституція світу» з нагоди відзначення 315-річчя першої української Конституції Пилипа Орлика, тематичну виставку «Спорт, що обєднує» до Міжнародного дня спорту, літературні таємниці «Літературної змови» для семикласників технічного ліцею, майстер-клас «Барвистий павич» для дітей ГЦ «Простір дружній до дітей, молоді та їх сімей», що реалізується Благодійним фондом «Посмішка ЮА»,+з нагоди відзначення 120-річного ювілею легендарного Сержа Лифаря, віртуальну екскурсію «Секрети далеких країн».

Вінницький обласний краєзнавчий музей

У музеї триває робота виставок «України щит», «Попри все, над нами світить сонце», «Країна світла і добра».

Упродовж тижня проведено музейну виставку «Буремні події української революції 1917-1921 років на теренах Поділля» у Сьомому апеляційному адміністративному суді.

03-04 квітня відбулися майстер-класи «Світ у писанці» у рамках програми «Заходи вихідного дня».

Оновлено мартиролог загиблих захисників у російсько-українській війні.

Вінницький обласний художній музей

02 квітня відбулася мистецько-освітня програма «Мистецтво України» для відвідувачів міського Благодійного єврейського центру «Хесед-Емуна».       

03 квітня проведено семінар-практикум «Музейна педагогіка у процесі виховання творчої особистості та формуванні нового способу мислення молоді відповідно до сучасних тенденцій освіти» для викладачів гуртків образотворчого та декоративно-вжиткового мистецтва області спільно з Вінницьким державним центром естетичного виховання учнів ПТНЗ.

31 березня-4 квітня відбулися майстер-класи та лекції з писанкарства в рамках Великоднього фестивалю «Українська писанка»-2025 за участі школярів, студентів та викладачів.

Упродовж тижня відбулися заняття студії музейного копіювання «Copy-art» в рамках мистецько-освітньої програми Центру музейної педагогіки.

Державний історико-культурний заповідник «Буша»

Впродовж тижня працювали 4 виставки: «Килим долі», «Килими Східного Поділля», «Родовідна пам'ять в символах», «Весільний обряд Поділля».

Вінницький обласний центр народної творчості

01 квітня відбувся майстер-клас з гончарного мистецтва за участю Михайла Діденка для дітей внутрішньо переміщених осіб.

02-03 квітня проведено атестації на предмет підтвердження звання «народний» (зразковий) аматорський 6-ти творчим колективам Вінницьких мистецьких закладів – дитячої музичної школи №2, дитячої школи мистецтв «Вишенька» та духового оркестру с. Вербка Чечельницької селищної територіальної громади.

Вінницький обласний центр культури «Щедрик»

31 березня відбувся творчий вечір родинного дуету «Сузір’я» – Ольги Балецької та Петра Остапчука у виставковій залі Вінницького літературно-меморіального музею                               М.М. Коцюбинського.

02, 04 квітня проведено майстер-класи з писанкарства.

Вінницький обласний академічний український музично-драматичний театр ім. М. К. Садовського

Проведено 8 вистав: «Моя професія -синьйор з вищого світу», «Kотигорошко», «Оскар, або скажена авантюра», «KVITKA», «Ці вільні метелики», «Клуб самотніх сердець», «Останній кат», «Потяг».

Вінницький академічний обласний театр ляльок

05-06 квітня на стаціонарній сцені театру відбулися показ музичної казки «Подорож маленької зіроньки» та казкової історії «Кошеня на ім'я Гав».

Упродовж тижня проведено виставу: «Котик та Півник» для вихованців дошкільних навчальних закладів м. Вінниці та м. Калинівки.

06 квітня відбувся показ нової постановки «Гарбузик» Київського незалежного театру ляльок «Равлик» у рамках гастрольного туру Україною, що приурочений до 30-річчя від дня заснування театру.

Вінницька обласна філармонія ім. М. Д. Леонтовича

04 квітня проведено концерт академічного ансамблю пісні і танцю «Поділля» «Історія Поділля в піснях і танцях» у Житомирській обласній філармонії ім. С. Ріхтера.

Вінницький фаховий коледж мистецтв ім. М. Д. Леонтовича

01 квітня проведено захід «Жменька сміху всім на втіху» до Дня сміху.

03 квітня відбувся благодійний концерт в рамках дня циклової комісії хорового диригування «Віталій Газінський. Постать крізь час».

04 квітня проведено концерт капели бандуристів «Чураї» «Бандурна мозаїка» Київського національного університету культури і мистецтв.

Упродовж тижня проведено: благодійний клас-концерт «Я люблю тебе» в рамках дня циклової комісії театрального відділу, інформ-реліз «Міста-герої України» до Річниці визволення Міст-героїв України, інформаційну годину «Україна – Європа – НАТО» до Дня створення НАТО.

Тульчинський фаховий коледж культури      

03 квітня проведено ІІ студентську науково-практичну конференцію «Мова роду – код нації».

04 квітня відбувся Регіональний відкритий конкурс української пісні «Свою Україну любіть» (дистанційний формат).

Упродовж тижня проведено: годину спілкування «Спілкуймося безпечно!» (щодо безпечної поведінки в інтернеті та попередження кібербулінгу), психологічну бесіду «Психологічна атмосфера в групі», тематичні бесіди «Вибухонебезпечні предмети. Мінна безпека» (до Міжнародного дня освіти по питаннях мінної безпеки) та «Найбільше щастя у житті – здоров’я» (до Всесвітнього дня здоров’я).

Вінницький обласний навчально-методичний центр галузі культури, мистецтв та туризму

01 квітня розпочалось навчання з підвищення кваліфікації групи слухачів викладачів класу народних інструментів мистецьких шкіл.

ГРОМАДИ

Моніторинг діяльності клубних закладів області

31 березня відбулася організаційна нарада по підсумкам І кварталу 2025 (КЗ «Центр культури і дозвілля Агрономічної сільської ради»).

02 квітня проведено конкурс «Великоднє диво» («КЗ Центр культури і дозвілля Лука-Мелешківської сільської ради).

03 квітня відбувся фестиваль української народної творчості «Великодні візерунки у Вербну

неділю» (КЗ «Центр культури і дозвілля Самгородської сільської ради»).

Упродовж тижня проведено: художню виставку «Весна. Відродження» та літературні читання «Весна в кожній краплі» (КЗ «Будинок культури Козятинської міської ради»); літературну мандрівку «Чарівний світ Андерсена» до 220-річчя письменника (КЗ «Центр розвитку культури і дозвілля» Стрижавської селищної ради); захід «Великодній ярмарок» (КЗ «Центр культури, дозвілля та спорту» Городківської сільської ради); воркшоп «Великодня композиція» у гуртківців «Творчої хвилі» (КЗ «Центр культури і дозвілля Агрономічної сільської ради»); ВГ «Разом ми сила» з благодійною акцією «Повертайся живим» (КЗ «Липовецький міський будинок культури Липовецької міської ради»). Окрім цього, відбулися майстер-класи: «Великодні квіти» (КЗ «Центр розвитку культури і дозвілля» Стрижавської селищної ради), «Мистецтво писанкарства» (КЗ Теплицької селищної ради «Центр культури і дозвілля Тепличчини»), з написання писанки (КО «Шаргородський Центр культури і дозвілля» Шаргородської міської ради), з малювання вином (КЗ «Будинок культури Козятинської міської ради»), «Пташка в техніці орігамі» («КЗ Центр культури і дозвілля Лука-Мелешківської сільської ради). Відбулися благодійний захід на підтримку ЗСУ у м.Вінниці (КЗ «Центр культури і дозвілля» Калинівської міської ради) та мирна акція на підтримку родин зниклих безвісти та полонених (КЗ «Центр культурим та дозвілля Уланівської сільської ради».

Моніторинг діяльності музейних закладів області

За вказаний період створено 13 виставок: «Полин-зоря, що обпалила світ» та «Культурна спадщина Бершадщини» до 39-ї річниці Чорнобильської катастрофи (Бершадський краєзнавчий музей), «Живий плач мертвої зони» (музей історії с. Баланівка, філія Бершадського краєзнавчого музею), «Чорнобиль в серці України. А тінь його по всій землі» та «Великодня писанка – мальованка» (музей культури села та галерея Прокопа Колісника в с. Поташня, філія Бершадського краєзнавчого музею), «Перші промені весни» (історико-краєзнавчий музей Поділля, м. Могилів-Подільський), «Пилип Орлик і його Конституція» з нагоди 135-ї річниці від дня створення першої Конституції (Погребищенський краєзнавчий музей ім. Н. А. Присяжнюк), «Перша Конституція України» (краєзнавчий музей ім. У. Кармалюка, селище Літин), «Магія великодньої писанки» (музей ремесел і промислів с. Гальжбіївка), «Родинний спадок, писаний воском» (Барський історичний музей), «Тендітний світ акварелі» (міський історичний музей            м. Жмеринка).

У Тульчинському краєзнавчому музеї відкрито благодійну художню виставку «Нам є що захищати» художника Дмитра Самошевського.

Упродовж тижня проведено презентації книг серії «Скарби українського фольклору» приуроченій 170-й річниці від дня народження Явдохи Зуїхи у м. Київ Національному заповіднику «Софія Київська» (музей фольклору Г. Танцюри, м. Гайсин) та «Дорога до прадідівської церкви» (с. Буди Тростянецької селищної територіальної громади).

Напередодні Великодня у музейних закладах області відбулися майстер-класи та виставки «Символи – обереги через тисячоліття» (історичний музей ім. В. Порика, с. Порик Хмільницького району).

Моніторинг діяльності бібліотек області

До Дня сміху організовано та проведено ряд заходів: літературну-творчу мозаїку «Не сумуй і не журись, прочитай і посміхнись» (бібліотека-філія с. Курилівка КЗ «Хмільницька публічна бібліотека»), книжкову виставку «Жменька сміху всім на втіху» (Головна бібліотека КЗ «Публічна бібліотека Крижопільської селищної ради»), виставку літератури «Великі пересмішники» (КЗ «Публічна бібліотека Оратівської селищної ради»), бібліотечні виставки «Розпочни свій день з усмішки», «Прочитай і посміхнись!» та захід «Грамина ізюму до відчаю та суму» (КЗ «Публічна бібліотека» Калинівської міської ради), бібліотечну виставку «Сміх за рецептом гумористів» (Барська публічна бібліотека).

До Міжнародного дня птахів відбулися: засідання гуртка «Лапи і хвости» (КЗ «Липовецька публічна бібліотека»), пізнавальна гра «Про птахів дбай і завжди їм допомагай» в межах проєкту «Екобібліотека» (Бершадська публічна бібліотека), книжкові виставки «Наші пернаті друзі» (Центр активності КЗ «Публічна бібліотека Війтівецької сільської ради») та «Світ крилатих мешканців Землі» (КЗ «Публічна бібліотека» Кунківської сільської ради), бібліотечна виставка «Птахи різні та дивовижні» (бібліотека-філія села Філіопіль КЗ «Хмільницька публічна бібліотека»), інформаційний колаж «Птахи різні та цікаві» (Гайсинська центральна бібліотека), природничо-екологічна експозиція «Пташиний дивосвіт» (Мурованокуриловецька селищна бібліотека), здійснено показ відеофільму «Птахи України» та акцію «Подарунок для воїна» (КЗ «Публічна бібліотека Тульчинської міської ради Вінницької області»), тематична виставка «Світ крилатих мешканців Землі» та природознавча вікторина «Що я знаю про життя птахів?» (Публічна бібліотека Томашпільської селищної ради).

З нагоди відзначення Міжнародного дня дитячої книги відбулися заходи: засідання літературно-мистецького об’єднання «Світлиця» (КЗ «Джулинська публічна бібліотека»), захід «Друже, часу не марнуй, разом з книгою мандруй», пізнавальна презентація «Пам’ятники читачам та книгам» (Крижопільська бібліотека), святковий бліцтурнір (Козятинська публічна бібліотека), літературно-казкова мандрівка «Чарівний світ Андерсена» (бібліотека смт Стрижавка), майстер-клас та бібліотечна виставка «Для мене книга – світло дня» (Молодіжний центр КЗ «Публічна бібліотека Тульчинської міської ради Вінницької області»), літературна мозаїка «На крилах казок Андерсена» (КЗ «Липовецька публічна бібліотека), захід «Добрий чарівник світу казок Г. К. Андерсен» та книжкова виставка «Казкар, якого знає увесь світ – Г. К. Андерсен» (Центр активності громадян КЗ «Тростянецька селищна публічна бібліотека»), книжкові виставки: «Мандри казковим світом Г. К. Андерсена» (КЗ «Хмільницька публічна бібліотека»), «Чарівний світ дитячої книги» (КЗ «Публічна бібліотека» Ольгопільської сільської ради), «Гарна книга – найкращий друг» (Демівська бібліотека-філія), «Казкова райдуга дитинства Андерсена» (КЗ «Публічна бібліотека» Кунківської сільської ради), бібліотечні виставки «Читайте, мрійте та відкривайте нові світи разом із книгами!» (Лука-Мелешківська сільська бібліотека), «Стежка до дитячих сердець» (Теплицька центральна бібліотека), літературна вітальня «Ми читаємо завзято, а читати нам – це свято» та відеопрезентація «Читання – це віконце, яке діти бачать і впізнають світ» (Центральна бібліотека м. Ладижин), гра-мандрівка «Таємниці великого казкаря» для учнів Студенянського ліцею (Студенянська бібліотека), майстер-клас з оздоблення імбирного пряника у вигляді книг (КЗ Публічна бібліотека Жмеринської міської ТГ), книжково-казкова бібліозустріч «Світ книжковий – дивовижний і казковий!» (Мурованокуриловецька селищна бібліотека), виставка малюнків «Книга – ключ до дитячих мрій» (КЗ «Публічна бібліотека Війтівецької сільської ради»), літературні пазли «Казкова палітра Ганса Крістіана Андерсена» (Бершадська публічна бібліотека), лялькова вистава за п'єсою-казкою Михайла Бартєнева «Хоробрий Заєць» (Іллінецька міська бібліотека).

Упродовж тижня в бібліотеках області проведено культурно-мистецькі та просвітницькі заходи: всесвітню акцію «День в блакитному» з нагоди Всесвітнього дня поширення інформації про аутизм (Публічна бібліотека Калинівської міської ради); відео презентацію «Аутизм – особливий всесвіт» (Немирівська головна публічна бібліотека), книжкову виставку «Його душа – Собор надій високих» до 107-ї річниці від дня народження Гончара Олеся Терентійовича (КЗ «Публічна бібліотека» Кунківської сільської ради); виставку-персоналію «Олесь Гончар: творчість, як доля» та виставку-побажання «Всім бажаю весни» (КЗ «Публічна бібліотека» Піщанської селищної ради); відеопрезентацію «Вадим Крищенко – поет на всі часи» до 90-річчя від дня народження Вадима Дмитровича Крищенка, народного артиста України, члена Національної спілки письменників України, заслуженого діяча мистецтв України (Бершадська публічна бібліотека); акцію «Подаруй воїну книгу» (КЗ «Публічна бібліотека» Іванівської сільської ради).

Моніторинг надання бібліотечних послуг бібліотеками області за звітний період здійснювався на основі висвітлення їх діяльності у соціальній мережі «Фейсбук».