Відновлення суверенної України відіграло вирішальну роль у розпаді СРСР, остаточному руйнуванні комуністичної тоталітарної системи. Це стало початком відліку нового етапу розвитку демократичної сучасної Української держави. Сьогодні незалежність України – запорука вільного розвитку держав і народів Європи і головна перешкода для Росіі, яка намагається політично, економічно та духовно поглинути Україну. Нині в умовах агресії з боку Росії ми продовжуємо боротьбу за власну свободу та незалежність.
Одним із вагомих чинників здобуття Незалежності був потужний національно-визвольний демократичний рух наприкінці 1980-х рр., що розгорнувся по всій Україні. Масові легальні та несанкціоновані мітинги, створення історико-просвітніх, культурних, неформальних об’єднань часів т. зв. «Перебудови» сприяли появі потужних громадсько-політичних структур: Народний РУХ України, «Меморіал», «Зелений світ», відродженню «Просвіти», Української Гельсінської групи. Спільною ідеєю боротьби за незалежну Україну новостворені товариства об’єднали навколо себе мільйони співвітчизників.
У справі розгортання демократичних процесів в країні велику роль зіграла й Вінниччина. У 1989–1990 рр. на теренах нашого краю проходили наймасовіші (після Львова та Києва) демонстрації, мітинги, зібрання проти тоталітарної радянської системи.
За матеріалами Вінницького обласного краєзнавчого музею створено історико-документальну виставку «На шляху до Незалежності», де експонуються комплекси обласних громадсько-політичних об’єднань: РУХ, «Меморіал», «Просвіта», «Подільський центр прав людини», періодика та самвидав зазначеного періоду, документи, світлини активістів Руху, правозахисних, просвітницьких організацій: Лариси Корнієнко, Михайла Бардина, Олександра Нижника, Василя Підпригорщука, Леоніда Філонова, Володимира Вовкодава. Деякі з цих активістів стали справжніми провісниками української незалежності, адже фактично завдяки саме їхнім зусиллям у Вінниці було встановлено синьо-жовтий прапор – державний атрибут і символ України.
Олександр НИЖНИК
Перший голова (1989-1990 роки) Вінницької Крайової організації Народного Руху України Викладач Вінницького політехнічного інституту. У 1988 році разом із Мулявою брав участь у роботі обласного філософського клубу "Істина". На базі цього клубу і було сформовано осередок Народного Руху у Вінниці. До його створення активно долучився Нижник і в 1989 році став головою Крайової організації НРУ. В 1988-89 році сприяв створенню обласної організації "Меморіал" для вивчення і вшанування жертв сталінського режиму, історії краю та видатних особистостей Поділля. Організатор багатьох мітингів у Вінниці. В 1990 році очолив делегацію вінницьких студентів для відзначення дня злуки УНР і ЗУНР в живому ланцюзі на трасі Львів – Житомир – Київ в районі Житомира.
Василь Підпригорщук – голова Вінницької організації Української респуліканської партії. Саме Олександр Нижник і Василь Підпригорщук піднімали перший жовто-блакитний прапор у Вінниці 21 жовтня 1990 року. За 10 днів до того Підпригорщук звертався до міської ради за дозволом підняти прапор і його не отримавА офіційно знамено внесли в міську раду через місяць після проголошення незалежності – у вересні 1991 року під час 7-ї сесії 21-го скликання.
Лариса КОРНІЄНКО
Вінницька активістка, учасниця проукраїнських акцій та мітингів, людина, яка власноруч пошила той перший прапор. Жовту частину викроїла зі старої штори, а блакитну – з відрізу шовкової тканини. Корнієнко згадувала: "Коли до мене вранці прийшли хлопці з РУХу (а поки не було партійного офісу, Володимир Мулява та Олександр Нижник у мене складали програми та статут РУХу), показала їм прапор і пожартувала: мовляв я вже від Москви відокремилася".
Роки незалежності продемонстрували світу, що Україна відбулася як держава, здатна утверджувати демократичні цінності, відстоювати свободу, гідність та розмаїття, захищати свій суверенітет і цілісність. Нам вдалося побудувати толерантне суспільство, в якому знаходять спільну мову та взаємну повагу різні етнічні, релігійні, соціальні групи.
Ми твердо переконаний, що кожен житель славної Вінниччини може чесно подивитись у вічі нашій неньці-Україні, і від імені усієї Вінницької громади привітати її з ДНЕМ НАРОДЖЕННЯ !!!
Цими словами, цим піднесеним настроєм ми передаємо естафету онлайн марафону «#Наша незалежність» #Марафон_30 друзям і побратимам зі Львівської і Житомирської областей!
Ми – народ великої держави!
Зі святом, земляки, з днем НЕЗАЛЕЖНОСТІ !!! Слава Україні!
Дякуємо за допомогу у підготовці матеріалу кандидату історичних наук, заступнику директора КП «Центр історії Вінниці» Сергієві Гулі, Вінницькому обласному краєзнавчому музею, Центральному регіональному відділенню Українського інституту Національної пам`яті.