Ліс…Ліс…Ліс…Яка тут дорога гірка мені!
Ліс увесь із каменів, що зросли з кісток і сліз…
Ані зелених краєвидів, ні гілок, що розрослись,
Ліс – із Давидів, Ліс – із Марись…
Жодної крони, ні стовбура, ні кори.
Камені – Арони, камені – Сури.
Не сяють роси, не видно багать.
Під каменями люди, люди лежать.
Самійли і Яші – самі тільки спомини.
Камені волають до мене і до тебе.
Камені пам`яті кидають в небо.
А.Вергеліс «Камені Треблінки»
Ці рядки як жодні інші промовисто говорять про нескінченне горе та глибоку пам`ять, яку вже 80-т років несе в собі Україна: трагедію, яка увійшла до світової історії як «Бабин Яр» - одна з найганебніших і найжорстокіших в історії людства.
6 жовтня увесь український народ разом з іноземними друзями, партнерами, дипломатами та єврейською спільнотою всього світу вшановує пам`ять закатованих євреїв, а разом із ними – представників інших національних меншин. Бабин Яр – місце пам’яті та некрополь близько 100 тисяч цивільних громадян і військовополонених, розстріляних нацистами у 1941–1943 роках. Серед них – євреї і роми, червоноармійці, комуністи, підпільники Організації українських націоналістів, “саботажники”, порушники комендантської години та навіть пацієнти психіатричної лікарні імені Павлова. Трагедія стала символом “Голокосту від куль” і нацистської політики знищення людей. Масові розстріли в Бабиному Яру розпочалися відразу після вступу нацистів та їхніх союзників до Києва у вересні 1941 року і відбувалися чи не щоденно до завершення окупації Києва. Найтрагічнішими стали 29–30 вересня, коли вбили майже 34 тисячі євреїв – мешканців Києва.
Майже за два тижні до цих трагічних подій, починаючи від 13 до 19 вересня 1941 року у Вінниці було закатовано та розстріляно понад 14 тисяч представників єврейської національності, серед яких, за різними підрахунками – від 2-х до 4-х тисяч дітей.... На жаль, місце поховання цих людей й досі невідоме…
6 жовтня і Вінниччина долучилася до поминальних заходів: в територіальних громадах відбулись покладання до єврейських могил та тематичні історичні зустрічі «Бабин Яр: 80 років скорботи». На меморіалі Пам`яті закатованим євреям (територія КП «Вінницязеленбуд») відбулось делеговане покладання квіткових гірлянд від Вінницької обласної державної адміністрації. Вшанували пам`ять і «Праведників світу» - українців, які ховали єврейські сім`ї, рятуючи їх від нацистів.
У Вінницькому музеї Холокостувідкрито тематичну виставкову композицію пам`яті розстріляних євреїв. Тут екскурсії проводить відомий вінницький поет, письменник, керівник музею Леонід Трахтенберг. Довгі роки експонати музею демонструвались в приміщенні на території колишнього цегельного заводу. Вже майже ріквін дієза адресою пр-т Космонавтів, 20 в офісі Єврейської громади Вінниці, де працюють численні культурні, мистецькі, історичні та релігійні об`єднання і фонди єврейських спільнот міста й області. Саме завдяки їхній спільній роботі та згуртованості було оновлено експонати музею, зібрано унікальні оригінальні матеріали з усієї Вінниччини, оприлюднено нові історичні дані та авторські дописи як свідків холокосту, так і дослідників, що займаються цією тематикою.
Вінницька обласна державна адміністрація висловлює слова підтримки в ці скорботні дні єврейській спільноті області, і дякує за збереження пам`яті громадським організаціям: «Християни Ізраїлю в Україні», «Обласноме Товариству єврейської мови та культури», БФ «Хесед – Емуна», головному рабину області пану Шаулю Горовіцу та всім, хто виявився небайдужим до збереження пам`яті про жертв геноциду єврейського народу, і хто оберігає пам`ять про них, віддаючи історичну справедливість сучасникам і нащадкам.