На черговому засіданні Комітету з питань екологічної політики та природокористування, яке відбулося у форматі відеоконференції, було розглянуто проєкт Закону «Про внесення змін до Закону України "Про природно-заповідний фонд України" (№ 3518).

Законопроєкт спрямований на вдосконалення заходів щодо ефективного та раціонального використання природних ресурсів в межах господарської зони національних природних парків. Завданням проєкту є недопущення втрат ресурсів стиглої деревини, недопущення створення захаращеності у перестиглих лісах, попередження виникнення і поширення лісових пожеж.

Документом пропонується внести зміни до статті 21 Закону України «Про природно-заповідний фонд», усунувши протиріччя, які одночасно дозволяють здійснення традиційного лісокористування в господарській зоні національних природних парків і при цьому забороняють проведення рубок головного користування.

Під час обговорення зазначалося, що пропоновані зміни в законодавстві, фактично, дадуть дозвіл на знищення старих лісів у межах установ природо-заповідного фонду, що не відповідає підходам до охорони природи, а також створюють передумови для корупційних схем.

Комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді направити законопроєкт суб’єкту законодавчої ініціативи на доопрацювання.

Комітет заслухав інформацію щодо законопроєкту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідального поводження з домашніми та дикими тваринами, які утримуються у неволі» (№ 3796).

Голова Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко зауважив: «Цей законопроєкт виявився складним, незважаючи на те, що він є доречним, доцільним і вкрай важливим для подальшого стану з поводженням із тваринами, як домашніми, так і дикими. Він викликав певний спротив у суспільстві».

Представляючи проєкт, голова підкомітету з питань лісових ресурсів, об'єктів тваринного та рослинного світу, природних ландшафтів та об'єктів природно-заповідного фонду Юлія Овчинникова повідомила, що він розроблявся протягом року за участі великої кількості експертів і «має на меті розробити комплексну реформу щодо ідентифікації та реєстрації тварин для того, щоб держава мала абсолютне розуміння, що відбувається із домашніми тваринами і тваринами у неволі». «Законопроєкт імплементує концепцію відповідального власника», - сказала доповідач.

За її словами, під час широкого і відкритого обговорення проєкту Закону було виділено три питання: пов’язане з визначенням авторизованих систем, оплати за реєстрацію і розробки механізму реєстрації та ідентифікації в сільській місцевості. «Домовились додатково, на базі міністерств, які опікуються цим напрямком, обговорити ці болючі питання, які зачепили суспільство. Нам би дуже хотілось, щоб суспільство зрозуміло, прийняло, і щоб ми були впевнені в реалізації напрацьованих норм, щоб законопроєкт працював», - сказала Юлія Овчинникова.

Було прийнято рішення взяти до відома надану інформацію і продовжити роботу над законопроєктом та його обговорення у широкому колі фахівців, експертів та громадськості на базі Комітету.

Члени Комітету розглянули проєкт Закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності в сфері ідентифікації та реєстрації домашніх та диких тварин, які утримуються у неволі» (№ 3797), який має на меті створення ефективного механізму для притягнення власника до відповідальності за недбале або жорстоке поводження з домашньою твариною або дикою твариною, яка утримується у неволі, за порушення правил утримання тварин, неналежне їх переміщення, не створення належних умов, неналежне поводження з ними.

Законопроєктом пропонується внести зміни до ряду статей Кодексу України про адміністративні правопорушення, що стосуються поводження та утримання домашніх та диких тварин. Зокрема, уточнюється склад правопорушення та збільшується відповідальність за порушення правил утримання домашніх тварин, зокрема щодо не ідентифікованих та/або не зареєстрованих тварин.

Комітет пропонує головному Комітету рекомендувати Верховній Раді прийняти законопроєкт за основу.

Члени Комітету розглянули пропозицію заступника голови Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олександра Маріковського і прийняли рішення провести 12 листопада 2020 року об 11:00 в режимі відеоконференції круглий стіл щодо найкращих практик утилізації відходів промисловості.

Також Комітет планує на засіданні 5 листопада 2020 року заслухати звіт Голови Державної служби геології та надр України Романа Опімаха, зокрема, про діяльність Служби, про законопроектну роботу, про імплементацію законів України, про оперативні і кадрові питання.