Перша леді України Олена Зеленська провела щорічну онлайн-зустріч подружжів лідерів різних країн – активних учасників глобальної платформи Саміту перших леді та джентльменів, під час якої підсумували результати року й окреслили плани на наступний.

До зустрічі долучилися: перша леді Австрії Доріс Шмідауер, перша леді Гватемали Лукресіа Пейнадо, перша леді Естонії Сір’є Каріс, перша леді Німеччини Ельке Бюденбендер, перша леді Сербії Тамара Вучич, чоловік Президентки Словенії Алеш Мусар.

«Пам’ятаю, як на початку існування нашої спільноти перших леді та джентльменів, чотири роки тому, ми розмірковували, на що здатна наша м’яка сила. Тепер ми точно знаємо, що разом здатні впливати на багато процесів і змінювати багато життів у наших країнах на краще», – зазначила дружина Президента України.

Одна з основних тем обговорення – результати четвертого Саміту перших леді та джентльменів, який відбувся цьогоріч у Києві та був присвячений безпеці дітей. До заходу в різних форматах долучилися 18 подружжів лідерів країн. На ньому презентували міжнародне дослідження щодо захисту дітей, яке провели в 15 країнах, а також – інноваційний портал та освітній застосунок «Мрія».

Практичний результат Саміту – експертний документ, який українські фахівці розробили разом з органами державної влади на виконання спільної декларації цього Саміту. Документ також був представлений на спеціальному заході під час 79-ї сесії Генасамблеї ООН.

«Фактично ми дали міжнародній спільноті унікальний інструмент – дорожню карту із захисту дітей у сучасних умовах. Засновану на практичному досвіді, зокрема України, ефективнішу, дієвішу, ніж усі документи, які існували дотепер», – наголосила Олена Зеленська.

Крім того, під час зустрічі обговорили інші визначні події року.

● Зокрема, відбулася презентація результатів дослідження щодо ментального здоров’я у чотирьох країнах світу, яке провели спеціально для третього Саміту перших леді та джентльменів у 11 країнах. У лютому відбулася українсько-німецька Конференція з ментального здоров’я, психологічної підтримки та реабілітації. У березні за ініціативою Олени Зеленської провели українсько-британський круглий стіл, присвячений темі ментального здоров’я. У квітні результати опитування дослідження щодо ментального здоров’я презентували за участю дослідників і науковців Університету Сан-Дієго в Каліфорнійській адміністрації ветеранів. У травні перша леді України відвідала Конференцію з ментального здоров’я в Сербії, організаторкою якої була Тамара Вучич.

● За сприяння глобальної платформи Саміту консалтингова компанія Brand Finance провела дослідження «Вплив перших леді та джентльменів на м’яку силу». На презентації його результатів у лютому 2024 онлайн зустрілися дев’ять перших леді та джентльменів світу. Результати дослідження також було представлено в Лондоні у межах Global Soft Power Summit 2024.

● Глобальна платформа Саміту перших леді та джентльменів провела дві комунікаційні кампанії. Одна з них була присвячена місяцю обізнаності про ментальне здоров’я. До неї долучилося дев’ять перших леді та джентльменів. Друга відбулася з нагоди Міжнародного дня дитини. Її учасниками стали семеро партнерів і партнерок перших осіб.

● У липні учасники платформи Саміту взяли участь у другій Глобальній академії перших леді, проведеній Глобальною спілкою перших леді – організацією, що допомагає подружжям лідерів держав розбудовувати звʼязки та обмінюватися досвідом.

● У вересні глобальна платформа Саміту перших леді та джентльменів провела захід під назвою «Забезпечення майбутнього дітям: подолання нових викликів для м’якої сили» у штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй у Нью-Йорку під час Саміту майбутнього та 79-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН. Співорганізаторами події стали Україна, Естонія, Беліз, Литва, Суринам, Фінляндія, Малаві, Гватемала, уряди Сполученого Королівства та Канади, а також ЮНІСЕФ. У ролі спікерів виступили перші леді країн, які долучилися до організації. Зі спеціальною промовою звернулася перша леді США докторка Джилл Байден.

● У листопаді перші леді відвідали Ватикан та месу в римській базиліці Санта-Марія-ін-Трастевере, присвячену 1000 днів повномасштабної війни Росії проти України.

Олена Зеленська подякувала учасникам глобальної платформи за співпрацю та підтримку спільних ініціатив.

«Вдячна за кожен крок, який ми зробили разом. Саміт – наша спільна платформа. Наша сила примножується саме спільнодією, і внесок кожного безмежно важливий. Тож продовжуємо робити все можливе, щоб змінювати світ на краще», – зазначила вона.

На зустрічі також обговорили плани глобальної платформи на наступний рік. Ініціатива планує розширити географію діяльності, а також долучитися до міжнародних заходів, таких як Global Soft Power Summit у Лондоні, саміт НАТО в Гаазі та подій Генеральної Асамблеї ООН. Крім того, у 2025-му запланований п’ятий Саміт перших леді та джентльменів.

Серед інших планів – розробка та впровадження освітньої програми для перших леді та джентльменів у співпраці з провідними навчальними закладами світу.

Глобальна платформа Саміту перших леді та джентльменів – це спільнота, яка об’єднує перших леді та джентльменів, котрі прагнуть використовувати свій вплив для подолання викликів світового масштабу.