Заходи «Стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства», яку ввів в дію своїм Указом Президент України 7 вересня цього року спрямовуватиметься на те, аби громадські спільноти, як виразник інтересів громадянського суспільства відчували себе справжнім і важливим елементом у розвитку демократичної держави, що вони відіграють одну з ключових ролей у впровадженні нагальних суспільних змін і належного врядування, в управлінні державними справами і вирішенні питань місцевого значення, розробці і реалізації ефективної державної та регіональної політики у різних сферах, утвердженні правової держави, розв’язанні політичних, соціально-економічних та гуманітарних проблем.
З метою визначення механізмів реалізації головних аспектів «Стратегії» Секретаріат Кабінету Міністрів України 1 листопада провів онлайн нараду за участі як відповідальних за цей напрям керівників відповідних структур обласних державних адміністрацій, так і представників громадських рад, інших інститутів громадянського суспільства всієї держави.
Відкриваючи зустріч, Державний секретар Кабінету міністрів України Олександр Ярема зазначив, що в країні вже започатковано ряд позитивних процесів, спрямованих на розвиток громадянського суспільства: залучення ІГС до розроблення нормативно-правових актів, участь у роботі консультативно-дорадчих органів, консультаціях з громадськістю із суспільно значущих питань, проведення громадської експертизи діяльності тих чи інших органів влади. Такі форми взаємодії вказують на демократичність, публічність та реалістичність становлення громадянського суспільства в країні.
Наталя Окша, ініціатор наради, заступник директора Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю СКМУ визначила основні пріоритети діяльності відповідних структур облдержадміністрацій в регіонах: долучати ІГС до розроблення стратегічних документів, як то обласні Програми сприяння розвитку громадянського суспільства,шляхом проведення консультацій з громадськістю, і з обов`язковим їх обговоренням на Координаційних радах з питань сприяння розвитку громадянського суспільства, які мають бути створені найближчим часом. Таким чином, зростає потреба в підсиленні механізмів участі для налагодження взаємодії влади та громадськості.
Директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької облдержадміністрації Світлана Василюку своєму виступі зазначила; «Вінницька ОДА запроваджує різні механізми комунікацій з громадськістю. Такою дієвою формою взаємодії органів влади та інститутів громадянського суспільства є співпраця в межах діяльності консультативно-дорадчих органів, зокрема громадської ради при облдержадміністрації. Одним із завдань ради є формування сприятливого середовища для посилення ролі громадянського суспільства, залучення потенціалу його організацій до процесів формування, реалізації державної та регіональної політики, вирішення питань місцевого значення. Запроваджено багато інших механізмів».
У 2019– 2021 р.р. протягом попередньої каденції Громадська рада при облдержадміністрації провела біля 30 засідань (загальних, правління, а також спільних засідань з Громадською радою при обласній Раді) на різні суспільно-економічні теми.
Також вже понад 10 років активно діє конкурс проєктів серед інститутів громадянського суспільства, яким надається фінансова підтримка з обласного бюджету. Завданням організаторів конкурсу є визначити пріоритети, що стосуються розвитку громадянського суспільства. Щороку завдання та напрями змінюються відповідно до регіональних потреб, але основна тематика лишається незмінною: відродження історично-культурних цінностей, національно-патріотичне виховання, залучення сучасних технологій.
Вагомим майданчиком для комунікативної складової між ІГС і владою став Регіональний Форум Громадських Ініціатив «Я змінюю!» за участі майже 100 інститутів громадянського суспільства Вінниччини, результатом якого були резолюції щодо стану розвитку інститутів громадянського суспільства, які подаються на розгляд Секретаріату Кабінету міністрів для належного оформлення у законодавчу ініціативу.
Співпраця між державою та громадянським суспільством має відбуватися на конструктивних, функціональних та ефективних засадах. На сьогодні в Україні, як ніколи, назріла потреба у посиленні системи заходів і механізмів ефективного розвитку громадянського суспільства та відповідно належного рівня взаємодії між державною та громадянським суспільством. І заходи, передбачені обласною «Програмою сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства» на 2022-2025 роки неодмінно сприятимуть цьому у подальшій роботі.