1 грудня 2024 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2024 року № 1332 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» (далі - Постанова № 1332), яка встановлює нові правила бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час і затверджує нову редакцію Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану від 27 січня 2023 року № 76.
Отже, не змінним залишився алгоритм визнання підприємств критично важливими. Як і було раніше підприємство звертається до відповідного Міністерства або обласної військової адміністрації для отримання такого статусу.
Також, збереглися вісім чинних критеріїв для визначення підприємства критично важливим. Водночас галузеві та регіональні критерії критичності віднині погоджуються Міністерством оборони та Міністерством економіки.
Для вже заброньованих працівників пунктом 2 Постанови № 1332 передбачено умови продовження відстрочки – це рішення про критичність підприємств, термін яких спливає до 30.11.2024, продовжуються до 31.12.2024, відстрочки, які були надані військовозобов’язаним через «Дію» до 1 грудня 2024 року, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року, відстрочки, які були надані військовозобов’язаним рішеннями Міністерства економіки до 1 грудня 2024 року, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року;
Додатковим критерієм критичної важливості для приватних підприємств встановлюється обов’язковий критерій — нарахована середня зарплата у підприємстві за останній календарний квартал повинна бути не менше 2,5 мінімальної зарплати (20 тис. грн на 15 листопада 2024 року). У працівника, якого бронюють, нарахована заробітна плата також має бути не менше 20 тис. гривень.
Для підприємств впроваджується обов’язковий критерій – це відсутність заборгованості по сплаті усіх податків.
Підприємства, які мають бажання забронювати працівника, повинні підтвердити свою критичну важливість на відповідність чинним та новим критеріям. У них є на це понад три місяці тобто, до 28 лютого 2025 року.
Бронювання працівників здійснюється лише через «Дію».
Тому, після підтвердження критичності, підприємства повинні через «Дію» подати знову списки працівників для бронювання. До подачі оновлених списків, усі надані бронювання залишаються чинними.
Підприємствам забороняється бронювати працівників, які не перебувають на військовому обліку або не мають військово-облікових документів.
Забронювати більше 50% військовозобов’язаних можна лише за окремим рішенням Міністра оборони (жінки-військовозобов’язані не враховуються).
Також, посилюється система контролю відповідно до чого усі рішення щодо визначення підприємств критичними обов’язково моніторитимуться з можливістю анулювання бронювання. Така опція буде передбачена у Дії.
Щомісячно відбуватиметься моніторинг відповідності підприємств встановленим вимогам щодо середньої зарплати на підприємстві, рівня сплати податків та кількості військовозобов’язаних.
Якщо буде встановлено, що підприємство не відповідає визначеним вимогам - на нього буде сформовано запит для надання пояснень. У разі негативного результату моніторингу підприємство буде позбавлене статусу критичного.
Більш детальніше ознайомитися з постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2024 року № 1332 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» можна на офіційному сайті Кабінету Міністрів України за посиланням:
https://www.kmu.gov.ua/npas/deiaki-pytannia-broniuvannia-viiskovozoboviazanykh-na-period-mobilizatsii-ta-na-voiennyi-chas-i221124-1332