Ми розробили відповідний сервіс на ЕкоСистемі та вже протестували його.
Нагадаємо, як відзначав Міністр Руслан Стрілець, наповнення Реєстру з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів – це перший крок до створення в Україні системи торгівлі квотами та подальшої інтеграції її з європейською. Із запуском такої національної системи зможемо уникнути перешкод для українського експорту, пов’язаних із початком дії з 1 січня 2026 року такого механізму, як CBAM.
Тож вже зараз підприємства можуть самостійно реєструвати свої установки та актуалізувати дані про них у Реєстрі – без участі чиновника та з мінімальними витратами часу. Міндовкілля лише агрегуватиме цю інформацію для подальшого використання при прийнятті управлінських рішень.
Зареєструвати установку може керівник підприємства або визначена ним відповідальна особа. Для цього потрібно здійснити 5 простих кроків та витратити лише 10 хвилин:
- авторизуватися на ЕкоСистемі та обрати потрібну послугу;
- заповнити інформацію про установку:
- назва установки;
- місцезнаходження з можливістю вказати адресу з точністю до будинку, вулиці або населеного пункту;
- ввести географічні координати земельної ділянки (ми встановили запобіжники, щоб не можна було поставити навмання будь-яку точку в інших країнах, приміром, у Франції);
- обрати вид діяльності, що провадиться оператором на установці (є можливість обрати декілька варіантів);
- внести інформацію про види та обсяги викидів (вносяться останні наявні дані за рік, можна додати дані за декілька років окремо по кожному);
- система автоматично згенерує заяву, яку потрібно перевірити та підписати;
- одразу ж на вказану електронну адресу надійде повідомлення про внесення установки у Єдиний реєстр. Також на ЕкоСистемі можна знайти виписку з QR-кодом та повною інформацією про установку.
Оператори установок також на ЕкоСистемі можуть:
- призначити відповідальну або довірену особу;
- внести зміни (щодо назви установки, її місця розташування, здійснюваних на ній видів діяльності);
- змінити дані оператора (зокрема, контактні);
- скасувати реєстрацію установки.
Інформація про всі установки, які підприємства реєстрували до цього у паперовому вигляді, вже перенесена Міндовкіллям до Реєстру з моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів. Наразі тут акумульовано дані про 482 установки.
Міндовкілля вже працює над наступним електронним сервісом – щодо подання звітів оператора та їх верифікації.
Джерело: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України