Населення.
Відпуск дров для населення проводиться за регульованими цінами, згідно Закону України «Про ціни і ціноутворення» та у відповідності до розпорядження Голови Вінницької облдержадміністрації від 19 травня 2008 року № 181 «Про встановлення нормативу рентабельності на дрова».
За інформацією ДСГП «Ліси України», реалізація дров на території Вінницької області здійснюється самостійно на рівні 5 філій, які мають статус юридичної особи. Цінова політика уніфікована, всі категорії споживачів отримують дрова по фіксованих цінах. На вартість дров впливає кілька факторів - порода дерева, вологість, логістичні витрати, колоті дрова чи ні тощо).
Реалізація деревини дров’яної непромислового використання для домогосподарств відбувається за наступною процедурою.
Споживачу необхідно звернутися до лісгоспу чи філії із заявою. У заяві повинен бути вказаний обсяг деревини, адреса проживання, паспортні дані та індивідуальний податковий номер покупця. Під час подання заяви особа отримує від координатора з питань реалізації дров контактні дані представника лісництва, який відповідальний за відпуск дров. Після отримання та оплати рахунку за вказаний у заяві об’єм дров, споживачу необхідно повідомити представника лісництва про здійснену оплату, яку можна здійснити у будь-якому відділенні банку або через інтернет-банкінг (Приват 24 тощо).
Відпуск дров усіма лісогосподарськими підприємствами провадиться за стовідсоткової попередньої оплати, операція в обов’язковому порядку вноситься до загальнодержавної системи електронного обліку деревини, де і фіксується.
Мобільні телефони відповідальних осіб опубліковані на сайтах та фейсбук-сторінках обласних лісогосподарських управлінь та державних лісогосподарських підприємств.
Крім того, для спрощення придбання дров’яної деревини створено онлайн магазин «ДроваЄ». щоб придбати лісопродукцію потрібно пройти авторизацію, зробити замовлення та оплатити рахунок. Щоб сформувати замовлення необхідно увійти до системи, авторизувавшись через банк, яким користуєтесь. Це потрібно для ідентифікації фізичної особи. У системі обирається постачальник, тип дров та зручне для себе місце розташування і постачальників дров. Після вибору лісгоспу обирається тип дров та їх кількість (не більше 15 м3 дров однією особою протягом року). Після підтвердження замовлення постачальником стає доступна функція онлайн оплати замовлення в особистому кабінеті. Щодо доставки: не всі лісгоспи мають таку можливість і пропонують цю функцію. Тому пропонується також функція доставки через посередників. Під час отримання дров потрібно пред’явити документи, які посвідчують особу та РНОКПП особи, яка оформлювала замовлення.
Пільгові категорії населення.
Відповідно до чинного законодавства є ряд категорій пільговиків, які мають право на знижку плати за житлово-комунальні послуги та/або на придбання твердого палива та скрапленого газу за рахунок коштів державного бюджету. До таких належать:
особи з інвалідністю внаслідок війни І, ІІ, ІІІ групи;
учасники бойових дій;
члени сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни;
учасники війни:
діти війни;
ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ, ветерани Національної поліції та інші пільгові категорії;
військовослужбовці, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби, та члени сімей загиблих (померлих) військовослужбовців;
особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до категорії 1 або до категорії 2; дружини (чоловіки) померлого громадянина, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою; діти, яким встановлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою.
внутрішньо переміщені особи;
багатодітні сім’ї.
Механізм забезпечення пільгових категорій населення паливними дровами встановлено «Порядком надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» (далі - Порядок), що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» та Постановою Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2024 р. № 1169 «Про надання додаткової підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива в опалювальний сезон».
Згідно до Порядку, пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу надаються виключно у грошовій готівковій формі за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду України. Постанова передбачає надання пільги на придбання скрапленого газу, дров, вугілля, вугільних брикетів, пічного побутового палива, гасу освітлювального, паливного торфу або торф’яних брикетів для громадян, які проживають у будинках без центрального опалення.
Субсидія на дрова оформляється так само, як і житлова. Для її отримання необхідно:
звернутися в місцевий орган соціального захисту;
подати заяву на отримання субсидії на дрова;
надати декларацію про доходи за минулий рік.
Інколи від громадян можуть вимагати довідку, яка підтверджує, що людина справді використовує пічне опалення та дрова для обігріву свого житла.
На підставі поданої заяви уповноваженим органом приймається рішення про надання субсидії або про відмову у наданні з обгрунтуванням відмови.
Орієнтовний перелік копій документів, які слід додати до заяви:
паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу;
документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус (для іноземців або осіб без громадянства);
документ, що підтверджує повноваження законного представника (якщо заява подається законним представником);
реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків й офіційно сповістили про це відповідний орган, що контролює, та мають відмітку в паспорті);
документ, що підтверджує наявність відповідного соціального статусу (за наявності такого);
інші документи, що підтверджують належність заявника до відповідного домогосподарства.
Розмір субсидії і додаткової підтримки розраховується індивідуально і залежить від доходів родини.
Бюджетні установи.
Реалізація дров для бюджетних установ здійснюється відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» на підставі укладених договорів, з послідуючим укладанням прямого договору з переможцем (лист Державного агентства лісових ресурсів України від 05.10.2021 р. № 10-05/8151-21).
Юридичні особи.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2021 р. № 1433 деревина (лісоматеріали) віднесена до переліку видів продукції, торгівля якими здійснюється виключно на організованих товарних ринках.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів» внесені зміни до Закону України «Про товарні біржі» від 01.07.2021, згідно яких деревина віднесена до продукції, яка є біржовим товаром, що реалізовується через біржі.
Реалізація лісоматеріалів комерційним підприємствам проводиться на прозорих, конкурентних умовах через щоквартальні та щотижневі електронні аукціони на біржових торгах. На електронні аукціони лісогосподарськими підприємствами області виставляється вся необроблена деревина, за виключенням деревини, яка реалізується:
для задоволення потреб національної безпеки та оборони, подолання наслідків надзвичайних ситуацій, стихійних лих;
відповідно до Закону України «Про публічні заготівлі»;
для задоволення потреб бюджетних установ та населення на опалення;
використання якої передбачено колективними договорами постійних лісокористувачів;
для потреб індивідуального будівництва і ремонту будівель (для фізичних осіб).
Враховуючи вищевикладене, для закупівлі деревини дров’яної юридичній особі необхідно прийняти участь в біржових торгах, які проводяться філіями ДП «Ліси України» на постійнодіючій основі та інформація щодо яких розміщена на офіційних сайтах ТОВ «Українська універсальна біржа» та ТОВ «Українська енергетична біржа», або здійснювати закупівлю лісоматеріалів відповідно до Законів України «Про публічні закупівлі» та «Про оборонні закупівлі».
Оновлений у 2024 році порядок реалізації деревини запроваджує в практику також укладення шестимісячних довгострокових контрактів із фіксованою ціною, що надають змогу бізнесу планувати свою подальшу діяльність. Також, у зв'язку з реорганізацією ДП «Ліси України», формування лотів до продажу здійснюватимуть новоутворені філії (нинішні лісові офіси), а прив'язку конкретного лота буде здійснено до надлісництв, що утворяться замість чинних на даний час філій.
У зв'язку з реорганізацією ДП «Ліси України», формування лотів до продажу здійснюватимуть новоутворені філії (нинішні лісові офіси), а прив'язку конкретного лота буде здійснено до надлісництв, що утворяться замість чинних на цей час філій.
Для аукціонів із застосуванням механізму поетапного формування ціни (спочатку на підвищення, потім на зниження) будуть встановлені чіткі критерії можливості та черговості їх проведення, а також передбачено нормативи допустимого відсоткового зниження ціни під час проведення таких аукціонів.
Інформація щодо філій ДГ «Ліси України», які займаються реалізацією дров’яної деревини
Область |
Господарство |
Адреса |
Розпорядок роботи |
Контактний телефон |
Вінницька |
Вінницьке лісове господарство |
Вінницька обл.,
|
Понеділок-четвер з 8:00 до 17:00 |
098 902 93 61 |
Вінницька |
Гайсинське лісове господарство |
Вінницька обл.,
|
Понеділок-четвер з 8:00 до 17:00 |
097 891 20 38 |
Вінницька |
Жмеринське лісове господарство |
Вінницька обл., Жмеринський р-н,
|
Понеділок-п’ятниця з 8:00 до 17:00 |
098 366 80 90 |
Вінницька |
Іллінецьке лісове господарство |
Вінницька обл., Вінницький р-н, місто Іллінці, пров. Студентський,1
|
Понеділок-П’ятниця з 8:00 до 17:00 |
093 909 90 77 |
Вінницька |
Тульчинське лісомисливське господарство |
Вінницька обл., Тульчинський р-н, місто Тульчин, вул. Відродження,36
|
Понеділок-П’ятниця з 8:00 до 17:00 |
068 040 81 54 |