На честь сторіччя Вапнярської операції на Вінниччині влаштували історичну реконструкцію бою підрозділів армії УНР з більшовиками за залізничний вузол

Реконструкція Вапнярського бою відбулася 26 липня на центральному стадіоні с. Вапнярка за участю працівників та волонтерів комунального підприємства «Центр історії Вінниці».

«Минає сто років з часу проведення однієї із найуспішніших битв нашого війська періоду Української революції - Вапнярської операції Армії Української Народної Республіки (26–31 липня 1919 року). Тоді, у ході виснажливих боїв за Вапнярський залізничний вузол, Третя дивізія Армії УНР під командуванням Олександра Удовиченка розгромила ворожі підрозділи 45-ї стрілецької дивізії Червоної армії більшовицької Росії та була удостоєна почесного найменування «Залізна». На честь переможної битви у селищі сьогодні встановлено меморіальну дошку учасникам тих подій та проведено історичну реконструкцію бою з більшовиками», - зазначив керівник КП «Центр історії Вінниці» Олександр Федоришен.

Нагадаємо, однією зі знакових подій і водночас визначних перемог української зброї часів Перших Визвольних змагань 1917-1921 рр. була Вапнярська операція армії УНР. Бої з більшовицькими підрозділами Червоної армії тривали протягом липня-серпня 1919 р. 3-тя піша дивізія Армії УНР діяла ізольовано й мусила покладатися тільки на власні сили й умілість. Головним її завданням було захоплення Вапнярського залізничного вузла (нині станція Вапнярка Томашпільського району Вінницької області ), який мав величезне стратегічне значення. Для українських військ ця станція була ключовою для подальшого розгортання військового наступу на Одесу та Умань. Водночас для червоних військ цей пункт був необхідний для завоювання Жмеринки та Проскурова і недопущння просування українських військ до Києва та Одеси. Більшовицьке командування для боротьби з українськими військами направили свої потужні елітні підрозділи.

Маючи менше військової сили та забезпечення, начальник 3-ї див ізії О.Удовиченко обрав тактику маневрування і знищення окремих ворожих підрозділів по одинці. Враховуючи кількість та якість більшовицьких сил, які змагалися за Вапнярський залізничний вузол, помилка командування дивізії могла привести до повного її знищення. Чоловий наступ на станцію Вапнярка вздовж залізничної колії здійснював 9-й Стрілецький полк 3-ї дивізії, а з запілля провадив атаку її 7-й Синій полк, перший курінь якого блискуче провів тилову атаку і здобув станцію. Після перемоги 3-тя піша дивізія Дієвої Армії УНР під командуванням Олександра Удовиченка за виняткову стійкість і відвагу була офіційно удостоєна назви «Залізна».

Українська революція 1917–1921 років стала визначальним етапом українського державотворення. Український народ уперше у новітній історії створив демократичну незалежну державу, утвердив себе як політичну націю. Сьогодні пам’ять про Українську революцію є одним із важливих чинників консолідації суспільства.


Директор Департаменту

ЮЗВАК Світлана Юріївна

 

Адреса: 21100, м. Вінниця,

вул. Театральна, 14

Телефон: (0432) 52-09-92

E-mail: [email protected]

"Гаряча лінія" Департаменту

Телефон: (0432) 52-09-92