Хвороба Паркінсона – це хронічне захворювання головного мозку, що неухильно прогресує та при якому у пацієнта спостерігаються рухові порушення, підвищений тонус м’язів, порушення мови, тремор у стані спокою, а також – розлади психіки.

Своєчасно розпочате лікування хвороби Паркінсона дозволяє призупинити розвиток захворювання і зберегти якість життя. При перших симптомах хвороби необхідно якнайшвидше звернутися до лікаря, який проведе  комплексну  діагностику  та призначить підтримувальне медикаментозне лікування.

  • В Україні 56 135 людей зі встановленою хворобою Паркінсона, за даними ЕСОЗ на 09.04.2024 р, інформують у НСЗУ Національна служба здоров'я України . У Програмі медичних гарантій для пацієнтів з хворобою Паркінсона передбачені безоплатні медичні послуги та препарати за програмою “Доступні ліки”. Всього в програмі передбачено шість торгових назв препаратів при хворобі Паркінсона. Міжнародні непатентовані назви – Біпериден (Biperiden) та Леводопа + Карбідопа (Levodopa + Carbidopa). Ці ліки  за електронним рецептом пацієнти  можуть отримати безоплатно або з частковою доплатою в будь-якій аптеці країни, яка має договір з НСЗУ. За даними ЕСОЗ на 09.04.2024 активних пацієнтів, які отримували ліки за медичною програмою  реімбурсації "Хвороба Паркінсона" - 21 347. Найбільше погашено рецептів в Львівській області (2 592), м.Київ (2 024), Дніпропетровській (2 009), Вінницькій (1 273) та Харківській (1 083) областях.
  • Хворобу Паркінсона може встановити невролог.  Консультація лікаря, всі необхідні лабораторні та інструментальні дослідження безоплатні в межах пакету “Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах”. Зокрема, за направленням лікаря безоплатні КТ або МРТ головного мозку, електроенцефалографія тощо. Лікар-невролог також може виписати електронний рецепт на “Доступні ліки”. Для того, щоб виписати первинний рецепт невролог складе індивідуальний план лікування та внесе його в ЕСОЗ. Наступні рецепти зможуть виписувати також лікарі первинної медичної допомоги: сімейний лікар, терапевт.
  • За потреби невролог направить пацієнта на лікування в стаціонарі. При стаціонарному лікуванні пацієнту безоплатно гарантовано спостереження лікарів, лабораторна та інструментальна діагностика, а також підбір медикаментозної терапії, що допомагає зберегти нервові клітини, підвищити та підтримувати рівень дофаміну в мозку і зменшити симптоми захворювання. Ліки з Нацпереліку та інших державних програм для пацієнта є безкоштовними. Ці послуги передбачені в межах пакету “Стаціонарна допомога дорослим і дітям без проведення хірургічних операцій”.
  • За необхідності, пацієнту  проведуть операцію, що зменшить симптоматику та покращить якість життя. В рамках пакету "Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах” пацієнту забезпечується анестезія та хірургічне втручання, включаючи витратні матеріали,  лабораторні та інструментальні дослідження, такі як КТ та МРТ.
  • Також для пацієнтів із хворобою Паркінсона є безоплатними послуги з реабілітації в амбулаторних умовах:   умовно-рефлекторний  тренінг та лікувальна фізкультура,   тренінг   навичок   самообслуговання,  динамічне спостереження лікарем, своєчасна корекція терапевтичних схем тощо.

Більше інформації читайте в публікаціях:

  • Як отримати безоплатні ліки при хворобі Паркінсона?
    https://cutt.ly/Tw4vV2yD
  • Як скористатися програмою "Доступні ліки"?
    https://cutt.ly/Lw4vYOyM
  • Які ліки та медвироби безоплатні за е-рецептом у 2024 році?
    https://cutt.ly/9w4vBEQC
  • Які лікарі виписують ліки за програмою "Доступні ліки"?
    https://cutt.ly/Qw4vUqu4
  • Гід по програмі “Доступні ліки”
    https://cutt.ly/Nw3aRn3b
  • ”Спитай Гриця” -  чатбот, який допоможе знайти медикаменти за держпрограмою “Доступні ліки”
    https://t.me/SpytaiGrytsia_bot
  • Корисні онлайн-інструменти для пацієнта: як знайти лікарню, аптеку з договором із НСЗУ та перевірити оплати
    https://cutt.ly/2w4vUTVO