Ініціатором проекту став американський єврейський комітет у Берліні, який під патронатом Фонду «Меморіал» та фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини у 2010 році розпочав його реалізацію. До 2015 року було облаштовано місця памʼяті пʼяти поховань у західній частині країни. Наступний етап розпочався у 2016 році, який облаштував 15 памʼятних місць, сім з яких знаходяться на території Вінниччини, а саме у: с. Самгородок Козятинського району, м. Липовець,  с.Чуків Немирівського району, с. Плисків ( 2 місця) Погребищенського райну та с. Вахнівка (2 місця) Липовецького району.

У церемонії відкриття взяли участь директор фонду «Меморіал убитим євреям Європи» Уве Ноймеркер, родини тих, хто вижив в роки геноциду, гості з Австралії, США, Ізраїля, а також представники місцевих і релігійних громад та єврейських общин, науковці і дослідники Голокосту, партнери проекту.

«Я дуже вдячний, що  зібралась така велика кількість учасників церемонії відкриття, адже ми знаходимось на місцях тиші і жахіття посеред чудового ландшафту в такій гарній країні, як Україна, яку населяють чудові люди. Одночасно це місце масового вбивства і поховання, тут місце геноциду, де вбито понад 500 ваших співвітчизників. І таких місць в Україні понад 2 тисячі. Загалом в Україні 1,5 млн євреїв було знищено у ході геноциду. Ми дуже вдячні, що спільно з нашими українськими партнерами ми змогли реалізувати цей проект і сьогодні маємо змогу відкрити та освяти це місце пам’яті. Це має місцем згадок та збереження пам’яті. Але водночас це має стати місцем застереження, має стати сигналом, що наші народи мають спільно боротися за демократію в усьому світі та недоторканість кордонів наших держав. Я дякую вам, що ви пам’ятаєте про Голокост і працюєте над вивченням цієї теми», - з такими словами звертався до присутніх Уве Ноймеркер майже на кожному місці памʼяті.

У с. Самгородку у церемонії вшанування памʼяті невинно убієнних під час Голокосту взяв участь заступник голови облдержадміністрації Олександр Крученюк, який привітав присутніх та зазначив: «Голокост – це одна з найстрашніших сторінок історії ХХ століття, адже ця спланована акція забрала життя понад 6 млн євреїв. Лише на території Вінницької області знищено близько 200 тис євреїв. За цими сухими статистичними цифрами долі людей, долі навіки скалічених та знищених людей. Я хочу подякувати всім причетним до відкриття цього меморіального знаку, зокрема єврейській громаді за ту невтомну працю з дослідження цього питання і пошуку подібних місць. Ви робите надзвичайно важливу справу, адже історія йде по спіралі і необхідно робити висновки для недопущення повторення цих подій. Тож бажаю всім нам мирного неба, єдності і впевненості в майбутньому».

У рамках проекту «Захистимо пам’ять» масовим похованням та прилеглим територіям надається адміністративний захист, що включає в себе відведення цих територій у комунальну власність та перетворення їх у пам’ятні місця з відповідним внесенням у кадастрові плани та Державний  реєстр  нерухомих пам’яток України за категорією місцевого значення, що підлягають державній охороні.

Масові поховання у рамках проекту захищені архітектурними конструкціями і облаштовані як гідні місця пам’яті та інформації, біля яких кожен пересічний небайдужий громадянин може зупинитись та низько вклонитися невинно закатованим у роки Голокосту.